https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SORUMSUZLAR

Okunması Gerekenler

Tabii ki baş sorumsuz hocamız Cocu. Fiyasko bir demeç vermişsin ”son maçlarda gol yemiyoruz” diyerek dalga geçmişsin milletle resmen. Takım küme düşme hattına inmiş, gol atmayı beceremiyoruz , ne oynadığımız belli değil, sen gol yemiyoruz diye pembe bir tablo çizmeye çalışıyorsun. Hadi öyle veya böyle verdin bu demeci, bari arkasında dur. Neden defansı değiştiriyorsun? Neden Hasan Ali’yi stopere çekerek 3’lü defansa geçiyorsun , takımın olmayan dengesini de iyice bozuyorsun? Kadroyu yapboz tahtasına döndürmen, hiç bir oyun sistemi oturtmaman kusura bakma ama sorumsuzluktan başka bir şey değil hocam.

Evet, yetenekli futbolcusu az bu kadronun. Bugün sahaya çıkan 11’in de tek yeteneklisi Benzia. Ama bakıyorsun sahaya o yeteneklerini yansıtmak yerine , sorumsuz oyun tarzıyla göze batan bir Benzia var sahada. Maç 1-0 iken topu açmış olan Ankaragüçlü futbolcunun ayağına atlayan , yaptığı penaltı ve sonrasında Slimani’nin kırmızı kart görmesiyle de maçın fişini çeken de aynı adam. Slimani demişken, o da başka bir sorumsuz. Sadece penaltı sonrası değil, maçın başından beri ona buna itiraz eden, enerjisini gol atmaya harcayacağına sağa sola dalaşmaya harcayan bir başka sorumsuz. Anderlecht maçı sonrası Benzia ve Slimani için ”acaba sezon başı bu adamları fazla mı abarttık” demiştim. Bunu söylerken oyun kalitelerini kastetmiştim. Halbuki oyuncu karakteri konusunda da büyük sıkıntı var sanki her ikisinde de.
Böylesine yetenek eksiği olan bir kadro olmasına rağmen bu kadar kötü durumda olacak takım değil elbette Fenerbahçe. Geçen sene çok mu yaratıcı oyuncumuz vardı? Yoo , yoktu tabii ama belli bir oyun şablonu vardı. Ne oynadığını herkes biliyordu. Geri dörtlünün önüne çok eleştirilen Topal-Jozef’i yerleştirmiştik. Açıklarımız genelde beklerine yardım eden oyunculardan oluşuyordu. İleride de Giuliano ile sağlık durumlarına göre farklı santraforlar oynuyordu. Tüm oyuncuların görev bölgesi belliydi. Takım içi yardımlaşma üst düzeydeydi. Belki çok göze hoş gelen bir futbol oynamıyordu ama son haftalarda amaçsız rakiplerle oynamanın da etkisiyle en çok gol atan takım olmuştu ancak her şeyden önce takımın sistemi, şablonu, oyun tarzı belliydi.
Bu sezon maalesef yeni hocamız Cocu 10 hafta içinde sürekli farklı kadrolar , sistemler denedi. Hiç bir maçta ne oynadığımız belli olmadı. Karman çorman, tamamen çorba gibi bir oyun oynadık. Tüm bunların üstüne Hasan Ali varken, İsmail’i de oynatma, Reyes’ten önlibero yaratma , lige çok iyi başlayan Barış’ı görmezden gelme, Soldado, Valbuena gibi oyuncuları küstürme gibi yanlış tercihler de eklenince ve üstüne üstlük bir ”takım yaratma” konusunda hiç bir ilerleme kaydedilmeyince bu akşamki berbat tablo çıktı ortaya.
Artık ipler koptu. Bundan sonra Cocu’nun dikiş tutturması mümkün değil. Sezon sonuna kadar yeni bir hocayla, Yiğithan’lara  Barış’lara daha fazla şans vererek oynamayı ümit ediyorum en azından. Kim gelirse gelsin ilk işi futbolculara kaybettikleri özgüveni geri kazandırmak olacaktır. Yeni hocayla nasıl bir yerde bitiririz ligi , nasıl toparlarız durumu bilemiyorum. Ancak şu anda ”şok” bir değişikliğe ihtiyacımız olduğu kesin. Böyle günlerde konuşmak, iki çift lafı bir araya getirmek çok ama çok zor.

Benim tek bildiğim şey haftaya Galatasaray maçı olduğu. Kazanır mıyız kaybeder miyiz bilemem. Bildiğim tek şey bu futbolcular bizleri ne kadar üzmüş olurlarsa olsunlar , cuma günü Sami Yen’in deplasman tribününde onları 90 dakika destekleyecek, sesleri yettiğince Fenerbahçe’lerine itici güç olmaya gelmiş 2.500 tane müthiş taraftar olacağıdır. O taraftar cuma günü görevini yapacak bundan %100 eminim. Umarım sahadaki 11 de üzerine düşeni yapar, yeni bir başlangıca imza atarlar.Bir kez olsun ”sorumlu” davranırlar.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular