https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SEZON SONU

Okunması Gerekenler

SEZON SONU

Maalesef bitti hem de kötü bitti. Rakipler üst üste puan kaybedince acaba lig 3.’lüğünü kovalayabilir miyiz diye biraz umutlandık ister istemez. Bu maç öncesi bir de Galatasaray yenilince ”acaba mı” dedik. Olmadı , bunu söylemesi zor ama gücümüz yetmedi. Sivasspor’a yenildik ve lig 3.’lüğü hedefini bile gerçekleştiremedik.

Bu önemli maç öncesi en önemli tartışma kimin stoper oynayacağı idi. Falette’in yanında Ozan mı , yoksa U19 takımından Gürkan veya Cenk mi olur, Jailson hatası 20.kez mi yapılır, yoksa Gustavo geri çekilerek orta saha mı zayıflatılır. En çok konuşulan konu buydu. Fakat hiç konuşulmayan bir şey takımın 1.stoperi durumunda olan Serdar Aziz’in Göztepe maçında gördüğü kırmızı kart sonrası hakeme olan sözlerinden sonra 1 ekstra maç daha ceza alıp bugün oynayamamasıydı. Bu kadar stoper sorunumuz varken. Bizim en kangrenleşen sıkıntımız haline gelmişken, nasıl böyle bir sorumsuzluk yaparsın kardeşim? Olacak iş mi bu? Gustavo’nun Ankaragücü maçında 2-0 mağlupken son dakikalarda gördüğü gereksiz sarı kartla cezalı duruma düşmesi gibi, Serdar’ın aldığı ekstra ceza da pahalıya maloldu.

Devşirme stoper Ozan Tufan penaltıya sebep oldu. Bana sorarsanız penaltı değil, ayağına basmıyor ama sonuçta hakem Ozan’ın aleyhine karar verdi, sarı kartını da gösterdi. İkinci golde ise amatör takım defansı gibiydik. Kalecinin uzun vuruşunu biraz da Gustavo’nun çıkmaması yüzünden Yatabare rahatça kafa ile indirdi. Ozan da Emre Kılınç’ı kaçırdı ve yine gole sebep oldu. (Dirar’ın takip etmemesi ve gol sonrası el kol hareketlerine de özel dikkat!)

Ben maçtan önce şöyle bir iddaada bulunmuştum, elimde imkan olsa hem Cenk Alptekin hem de Gürkan Başkan’ı birlikte oynatırım demiştim. Evet ikisi de tecrübesiz, bu karar da oldukça riskli olurdu ancak stoperler için en önemli özelliklerden biri beraber oynama alışkanlığı. Bu çocuklar U19 takımında defalarca beraber oynadılar. Birbirlerini oldukça iyi tanıyorlar. Bir de Sivas’ın santraforu Yatabare’nin hava toplarındaki üstünlüğünü herkes biliyor. Gürkan’ın boyu 1.90 m, Cenk ise 1.92m, öte yandan örneğin Ozan Tufan 1.82 m. Yani hava toplarında Yatabare ile boğuşmak bu genç çocuklar için belki de daha kolay olacaktı.

Bugün Galatasaray defansında 17 yaşındaki Emin’i seyrettik. Üstüste 2 hata ile gol yedirdi. Halbuki o ana kadar hatasızdı ama yapacaksa bu gençler yapsın hatayı. Hatalarından ders çıkarsınlar, tecrübelensinler böylelikle. Ozan Tufan ya da Jailson belki kariyerleri boyunca stoper oynamayacaklar bu sezondan sonra bir daha ama Gürkan ve Cenk muhtemelen futbol yaşamlarını stoper olarak devam ettirecekler. Keşke bugün bu gençlerden hiç olmazsa kadroda olan Gürkan’ı oynatsaydık. Kaybedeceksek te Gürkan ile kaybetseydik.

Stoperlerin dışında tabii gözler bir de Fenerbahçe ile anlaştığı söylenen Mert Hakan’ın üzerindeydi. Bugün fena değildi aslında Mert Hakan, bir kaç güzel top attı. Ancak ben daha önce de iddaa ediyordum, hala aynı fikirdeyim. Daha iyi olan topçu Emre Kılınç Sivas’ta. Bugün de bunu gösterdi. Keşke onu almış olsaydık. Ancak madem Emre Belözoğlu tercihini Mert Hakan’dan yana kullandı, muhakkak bir bildiği vardır diye düşünüyorum. İnşallah haklı çıkar. Bize de bundan sonra Mert Hakan’a elimizden gelen desteğin en büyüğünü vermek düşer.

Önemli olan Fenerbahçe’ye seneye kim gelecekse gelsin, takımdaki yaratıcılık eksikliğinin giderilmesine katkıda bulunsun. Emre’nin ayağına baktığımız gibi tek oyuncuya bağlı kalmayalım. Formasının değerini bilsin, sonuna kadar mücadeleden vazgeçmesin yeni oyuncular. Bu arada bugün için ”futbolcular istemedi” diyemem. Gençlerbirliği maçının ilk yarısındaki ruh halinde değillerdi. Ancak Vedat’taki düşüş sürüyor. Tolgay iyi niyetine rağmen oyunu çekip çeviremiyor. Dirar zaten çoktan şort mayoyu çekmiş, plaj terliğini ayağına geçirmiş, haftalardır tatil moduna girmiş. Oyuna sonradan giren Rodriguez’in biraz uzağına düşen koşmadığı bir top var, arkadaşlarından bile tepki gördü. Son haftalardaki Rodriguez’in özeti bu. Bir de Deniz attığı gol dışında yine yoktu. Yoklar bu kadar fazla olunca da çok istediğimiz galibiyet gelmedi.

Peki pozitif şeyler yok muydu? Ömer Faruk’u ilk kez 11’de izledik. Bir anda hızlanması, top alış verişi üst düzey. Tabii ki ısınması lazım. Yavaş yavaş olacak inşallah. Ferdi yine zaman zaman etkili ortalar yaptı. Son dakikada daha önce yaptığı gibi kafasını kaldırıp müthiş bir top attı Allahyar’a, maalesef asisti heba oldu. Altay ikinci devre çok kritik toplar çıkarttı, acaba yine onun kurtarışları maçı mı çevirdi dedim, maalesef bu kez olmadı. Olmayınca da sezon böylelikle sonlandı. Sezonun özeti ”önce hakemler ve federasyon bizi doğradı, sonra da kendi hatalarımız ile Fenerbahçe kendi kendini doğradı”. Ancak sebep ne olursa olsun 6 sezon üstüste şampiyon olamamak hepimizin kalbini kırdı.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular