https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PİYANGO

Okunması Gerekenler

PİYANGO

Hafta içi oynanan ve Beşiktaş’ın son dakika golüyle hedeflerine tutunduğu Kasımpaşa maçının ardından, ligde üzerine çıktığı Galatasaray, Alanyaspor ve Fenerbahçe’nin üçünün birden kaybetmesi; fakat esas geçilmesi gereken rakip Sivasspor’un kazanmasının ardından Malatyaspor deplasmanı Beşiktaş için bir kez daha “tamam ya da devam” maçı haline gelmişti. Lakin Malatyaspor da kendi can derdine düştüğü için ve de Beşiktaş takımı bu deplasmana birçok eksikle gittiği için maçın zorluk derecesi de bir kat daha artmıştı.

Covid 19 virüsüne yakalanan Ljajic ve Umut’un halen dönemediği, Atiba’nın cezalı olduğu, Burak’ın içinde olduğu sakatlar kervanına Boateng’in de katıldığı bir ortamda Sergen Yalçın’ın sahaya çıkartacağı 11 için pek de fazla seçeneği yoktu. En azından Gökhan Gönül’ün oynamak için yaptığı fedakarlık hocanın elini biraz rahatlatmış ve Lens’i sağ açıkta kullanma imkanı vermişti.

Beşiktaş’a geldiği gün imzayı atarken Beşiktaşlı’lara iyi de oynasa kötü de oynasa mücadele etmediği tek bir gün olmayacağı sözünü veren Gökhan Gönül, bu sözünü hep tuttu, hiç hayal kırıklığına uğratmadı taraftarını. Malatya deplasmanında da hem maç boyunca mücadelesiyle, hem atılan goldeki katkısıyla yine galibiyette önemli pay sahibi oldu.

Açıkçası o kadar kısır bir maç oldu ki, ilk kez nasıl bir maç analizi yapacağımı bilemez durumdayım! Kadro kalitesi çok sayıda eksik nedeniyle iyice aşağı düşmüşken böyle bir maç izlememiz de şaşırtmamalı aslında. Zaten Sergen hocanın son maçtan sonraki basın toplantısında, normal şartlarda taraftarın gözüne hoş gelecek bir futbol oynatmayı felsefesi olarak gördüğü; ama şu an tribünde taraftar bile olmadığı bu dönemde ister istemez kazanmaya odaklı oynatacağını belirtmişti. Bu akşam izlediğimiz mücadele de tam anlamıyla bu minvalde seyretti. Malatyaspor düşme hattındaki rakiplerinin kaybettiği puanların da etkisiyle beraberliğe de razı bir oyun anlayışıyla Beşiktaş kalesini fazla tehdit edemiyor, ama pek gol fırsatı da vermiyordu. Koca bir ilk yarı takımların karşılıklı olarak birbirlerini delecek bir yaratıcılığı gösterememesi ile geçip bitti.

İkinci yarıya Beşiktaş Güven’i oyuna sokarak başladı, bu gerekli bir değişiklikti, ama oyundan çıkan Lens yerine sahada zavallı bir görüntü çizen Diaby olsaydı daha iyi olabilirdi. Bunu her fırsatta Lens’i en ağır şekilde eleştiren biri olarak söylüyorum! Diaby o kadar rezil bir oyun oynadı ki, adeta acıdım izlerken. Bu kadar düşük seviye bir oyuncuyu Beşiktaş’a getiren Fikret Orman yönetiminin de bol bol kulaklarını çınlattım tabii!

Gecenin diğer silik ismleri de N’Koudou ve Boyd’du. Hadi Diaby kiralık olduğu için gidecek, ama bu iki oyuncunun bonservisinin alındığı ve 4’er yıllık sözleşmeleri olduğunu düşününce afakanlar basıyor! Beşiktaş’ın bütün kanat oyuncularını toplasan bir tane elle tutulur kanat oyuncusu çıkmıyor ortaya! Sadece Güven bu mevkiide hareket katabiliyor, o da genellikle forvette kullanılıyor.

Beşiktaş’ın gol atmasının zor gözüktüğü anlarda Gökhan Gönül’ün her duran topta yarattığı kafa topu tehlikelerinden birinde Malatyaspor kalecisi top yerine Gökhan’ı yumruklayınca haklı bir penaltı golüyle öne geçmeyi başardı Siyah-Beyazlılar. Açıkçası bu kısırlık içinde bu penaltı Beşiktaş için piyango niteliğinde oldu! Sonrasında bir kez daha gole yaklaşabildiler, Güven’in tek başına yoktan var ettiği bu pozisyonda büyük bir bencillik yapması farkın ikiye çıkmasını önledi. O pası verse Diaby’ı %99 kaçırırdı o golü, ama bu mazeret değil. Kendim kahraman olacağım zihniyeti iyi bir zihniyet değil. Güven Yalçın sevdiğim ve desteklediğim bir oyuncu, ama yetenek yetmez, kendinde geliştirmesi gereken çok şey var.

Son yarım saat Beşiktaş’ın kontraatak yapmayı becerememesi ve evsahibi takımın da doldur boşaltlar ile nafile gol arayışları ile geçti ve başka gol olmadan sona erdi. Alınan galibiyette Gökhan’ın dışında Ersin ve Elneny diğer öne çıkan isimlerdi.

Bu saatten sonra Beşiktaş’a düşen Sivasspor’un bir kez puan kaybetmesini beklemek ve kalan 2 maçını kazanmak. Bunu yapamıyorsa zaten 3.lüğü rakibi daha çok hak etmiş demektir. Ama başarırlarsa, bu kulübün ayağa kalkmasının başlangıcı olacaktır…

mail: olcay.nurlu@abcspor.com

twitter: @olcynrlu

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular