https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SERVİS – VOLE PRENSESİNİ KAYBETTİK

Okunması Gerekenler

SERVİS – VOLE PRENSESİNİ KAYBETTİK

First strike tenisin önemini kaybetmesi ve oyunun tamamen baseline mücadelesine dönmesiyle, bırakın kadınları erkeklerde bile servis – vole oynayan oyuncu kalmadı. 2000’lerin başında tenisi bırakan Patrick Rafter ve Tim Henman bu tarz oynayan isimlerin son temsilcileriydi.

Jana Novotna ise 80’lerin sonundan 90’ların sonuna kadar süren bütün kariyeri boyunca servis – vole oynadı. Jana ile aynı tarzda oynayan Navratilova’nın çok daha fazla özellikleri olduğu için, Patrick Rafter nasıl gelmiş geçmiş en iyi vole vuran erkek oyuncuysa Novotna da tüm zamanların en iyi kadın volecisiydi.

Servis vole oynayabilmek için, öncelikle iyi bir servisinizin, belli bir atletizminizin ve voledeki el hissine sahip olmanız gerekir. Bunların hepsi Novotna’da vardı, hatta bunlara ek olarak riskli oyunu sevmesi de stiline uyuyordu. Top spin vuruşu yapamaması  ve savunmasının zayıflığı kariyerindeki Grand Slam sayısını maalesef 1’de tuttu.

Hemen hemen bütün  voleci oyuncular gibi çok iyi bir çiftler oyuncusu olan Novotna çiflerde tam 12 Grand Slam şampiyonluğu kazandı.

Kariyerinin başında Navratilova ve bizim neslin Sharapova’sı Gabriela Sabatini’nin, bütün kariyeri boyunca Graf’ın ve son yıllarında da Martina Hingis’in gölgesinde kalan Novotna’nın kariyerindeki en önemli an 1993 Wimbledon finalinde 3. Sette, 4-1  öndeyken hatta puan durumu 40-15 lehineyken çift hata yapması ( ki hiç unutmuyorum ikinci servisi yaklaşık 1.5 metre dışarı atmıştı) ve birden tamamen dağılarak bir daha oyun kazanamadan maçı kaybetmesiydi.

Sonrasında yapılan kupa töreninde Kent düşesinin kollarında göz yaşlarına boğulması ise tarihin en unutulmaz spor  fotoğraflarından birini oluşturuyordu.

Kariyerinde dünya sıralamasında 2. sıraya kadar yükselen Jana, şeytanın bacağını ise 1998 yılında kırdı. Wimbledon finalinde kendisi gibi veteran oyunculardan Fransız Nathalie Tauziat’ yı yenerek 29 yaşında ilk Grand Slam zaferini kazandı.

1999 yılında tenisi bırakan Jana, uzun süre kariyerine yorumcu olarak devam etti. 2010 yılında ise yıllardır ikamet ettiği Amerika’dan, memleketi Çekya’nın Brno şehrine döndü.

Kanserle savaşını sadece aile arasında tutan Novotna, 19 Kasım’da 49 yaşında aramızdan ayrıldı.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: emrah.seber@abcspor.com

 

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular