https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SAYGI

Okunması Gerekenler

Futbol Türkiye’de Fenerbahçe’ye karşı oynanan bir oyundur tespitine sonuna kadar katılmakla beraber Rıza Hoca’nın Fenerbahçe maçı öncesi Avrupa Ligi’nde yapmış olduğu rotasyonu bu bağlamda değerlendirmiyorum,
Jesus da bu maçı düşünerek rotasyon yaptıysa Rıza Hoca’nın da hakkıdır.

Sezonun kritik maçlarından biriydi Fenerbahçe için. Fenerbahçe 4’te 4 yapsa puan farkı çok kritik yerlere geliyor, lig kopmaz ama telafisi çok zor bir yere gelir. Ki, 4’te 4 yapmak kolay değil ama çok da zor değil gibi duruyor ve Fenerbahçe o 4 maçtan ilkini zor da olsa kazandı.
Sivasspor oynatmamak için çıkmış, o zaten belliydi, çok önde basmadılar, İkinci bölgeyi kalabalık tutup Fenerbahçe’yi uzun pasa zorladılar ve bunda da başarılı oldular ilk yarıda. Geriden atılan uzun toplar ya isabetsiz oldu ya da Fenerbahçe’nin iki forveti tarafından kontrol edilemedi, Sivasspor defansı iki forvetin de yüzünü döndürmedi. Benim pivot santrfor sevdamı bilen bilir diye parantez açayım..

Sağ kanattan Ferdi top taşıdı ama Alioski’nin böyle bir özelliği yok, O ceza sahası civarına topsuz gelip oralarda çok etkili işler yapan bir bek, İrfan beklenenin altında, Emre Mor ise kötüydü, ilk yarıda doğru düzgün pozisyona giremedi Fenerbahçe..

Orta sahada Sivasspor’un sert oyun anlayışı ve dolayısıyla fauller sebebiyle sık duran oyun da tempoyu düşürdü, nadir gelişen etkili ataklarda da Valencia ve Batsuhayi etkisiz kaldı. Valencia zaten dar alanların oyuncusu değil, Batsuhayi de hiç top tutamadı ve 0-0’la girildi devreye..

İki frikiği var Fenerbahçe’nin ilk yarıda, ikisini de berbat kullandılar, bir tane Emre Mor’un dar açıdan kötü vurduğu pozisyon var, başka da bir şey yoktu. Sivasspor’un iki etkiki atağını gördük, Altay ikisinde de hata yapmadı, yerinde müdahale ederek gole izin vermedi..

4-4-2 falan diyoruz, takım çok dengeli oynuyor bu şekilde ama 3’lü savunma oynarken öndeki pres daha etkili oluyordu ya da bana mı öyle geliyor, maça mı özel durumlar tam olarak anlamış değilim..

Orta sahadaki Sivasspor presinde Crespo biraz yalnız bırakıldı diye düşünüyorum. Emre ve İrfancan’ın iç oyuncusu gibi devreye girmesini beklerdim, geriye çok oynamak zorunda kaldılar, stoperler de ha bire uzun pas denedi.

İkinci 45 dakikaya Jesus takımı daha öne iterek ve daha agresif bir pres anlayışı ile başlattı saha içindeki dizilişten tahmin ettiğim kadar, tahmin diyorum çünkü sadece 2 dakika sürdü, Batsuhayi’nin saçma faulüyle gelen kırmızı kart tüm planları bozdu. Bozdu derken bizim kafamızdaki planlar bozuldu, Jesus ve takımı sanki maç 11’e 11 gibi devam etti ve karamsar tabloda İrfancan-Alioski işbirliğinden kazanılan penaltı galibiyeti getiren gol oldu..

Golün hemen ardından Rossi ve Zajc’ı oyuna alan Jesus takımı geriye yaslamadan nasıl skor korunur dersi verdi adeta. Santrforunu da oyuna almadı, stoper takviyesi de yapmadı, ön libero sayısını da artırmadı, sahaya iyi yaydı takımını, blok halinde bütün takım önde pres yaparak rakibi oynatmadı, kapılan her topla da kaleye gidildi, skor da artabilirdi diye de belirtelim biraz dikkatli olunsa son kararlarda..

Gerçekten zor bir maçtı, kritik bir maçtı iki takım adına, Sivasspor oynatmamak konusunda oldukça iyiydi, Fenerbahçe de biraz durgundu ama kalite kazandı..

İrfancan Kahveci’yi hiç beğenmem ve Fenerbahçe’ye de bazı tavırları yüzünden layık bulmam ama yeteneğini inkâr edemem, bugün attığı 1 ara pas çok önemli 3 puan getirdi, Alioski’nin de hakkını verelim, oralara sızdı mı çok tehlikeli, İrfancan’ı ayrı bir yere koyuyorum..

Valencia’nın kalitesini tartışırım ama faydasını tartışmam, bugün gerçekten çok yıpratıcıydı, onu da özel bir yere koymak istiyorum..

Pasaportunda TC yazan en iyi stoper Serdar Aziz de müthişti yine, bir de onu ayrı yere koyup tüm takımı tebrik edeyim, Batsuhayi de dahil. 10 kişiyle alınan bu galibiyetin çok önemli olduğunu düşünüyorum, Fenerbahçe nefret edilen bir takım yazımın başında dediğim gibi ama gerçekten çok saygı duyulası bir takım oldu, nefret saygıya engel değil diye düşünüyorum, bence taraflı tarafsız herkes bu takıma ve hocasına saygı duyuyor. Bir sonraki maçta buluşmak üzere..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular