https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ŞAMPİYON GİBİ, AMATÖR GİBİ

Okunması Gerekenler

Hoca evine gidiyor, yanında öğrencisi, hırsızlar bir kapının demirlerini kesiyor o sırada.

Öğrenci diyor ki hocam n’apıyor bunlar.?

Bunlar hırsız diyor hoca, kapıyı kesiyorlar..

Nasıl yani diyor, hiç ses yok? Hoca diyor ki, onun sesi yarın çıkar..

Hırsızlar puan çalıyorlardı, sesi daha yeni çıktı, hayırlı olsun diyelim ama sosyal medyaya bakıyorum durumdan bir tek şikayetçi olan da malum takımın taraftarı..

Maça döneyim, Dzeko’nun yokluğunda mecburen Batsuhayi ile başlamış mecburen çünkü tek seçenek ve 4.dakikada bismillah dışarı attı Fred’in pasını..

Bir diğer hafif sakat Irfan’ın yerine oynayan Cengiz ise 9.dakikada nefis bir plase ile maça iyi başlayan Fenerbahçe’yi 1-0 öne geçirdi..

Doğrusu zor deplasman, eksikler de var, ilk 10 dakikadaki performans net şampiyon adayı başlangıcıydı ama maçın finali tam amatörceydi, küme düşmemeye oyanayan bir takımın 3 puanı zar zor kurtarması gibiydi adeta.

Neyse ben yine maça döneyim, Fenerbahçe en güçlü yanı olan sol kanadını hiç kullanmadı gole kadar, Cengiz de sürpriz yaptı herkese..

Tabii gol atmakla iş bitmiyor böyle zor deplasmanlarda, gol sonrası da bir planın olmalı. En iyi plan aktif dinlenme, topu ayağında tutmak ama bunun için de topa sahip olman gerekiyor, Batsuhayi ile topa sahip olamazsın ve Kayserispor ciddi gelmeye başladı 20.dakikadan sonra ama devamı gelmedi, tek pozisyon buldular ve atamadılar, sonra yine Fenerbahçe’nin ataklarını izledik, her şey iyi gidiyor bu ana kadar, sırtını arkaya yaslamış maç izleyen taraftarları görür gibi oluyorum..

Dzeko’nun yokluğunda Batsuhayi’nin top saklamak ve duvar olmak konusundak sıkıntısı Tadić ve Szymañski’nin performansını da aşağı çekti aslında. Gerçi Tadiç geldiği günden bu yana en fazla top kaybı yaptığı ilk yarıyı oynadı, Gökhan Sazdağ’ın da bir başarısı var tabii ki bunda ve sırtını arkaya yaslamış maç izleyenler 2. golü bekliyorlar ve Beklenen gol 39 da Batsuhayi’nin sert şutundan geldi ama daha evvel de gelebilirdi ve hala herşey normal..

Ve uzatma dakikalarında Kayserispor’un golü geliyor ve bu dakikadan sonra enteresan bir maç izliyoruz. Aslında gol bir ikram, Serdar Aziz, İsmail, Livaković uyumsuzluğu ve tabii ki baş rolde Serdar Aziz vardı desek yanlış olmaz.

İlk yarı sonu istatistiklere baktım, Fenerbahçe’nin bariz üstünlüğü var ama büyük takım uzatma dakikalarında gol yemez, ilk yarının iki farklı bitmesi önemliydi ama bitmedi.

Fred çok güzel bir ayrıntı, iki asisti güme gitti. Cengiz bence çok iyi bir ilk yarı çıkardı, çöp diyenleri matiz etti bence.

Batsuhayi de golü atamasa çok eleştirilirdi.

Saha berbattı, bunu TV başından hissettim ve sonra daha da bozuldu..

Fenerbahçe defansı arkasına atılan toplar sıkıntı oluyor, İsmail’in de burada payı var ama Livaković’in çizgi de kalması ve bugüne kadar da kaleyi terkedişlerindeki zamanlama hataları da bence defans üzerinde baskı yaratıyor derken enteresan 2. yarı başladı ve ilk 8 dakikada 1’i penaltıdan 2 gol izledik.

Fred’in ara pasında golü yapamayan Ferdi’nin vurduğu topu Batsuhayi tamamladı, Fenerbahçe kopardı derken karambolde Djiku’nun eline çarpan toptan gelen penaltı golüyle Kayseri yine maça tutundu.

Kayserispor’un iki golü hakettiğini söylemek mümkün değil ama futbol böyle bir oyun. Golleri çıkartıp maçı birine izletsen maç 3-2 demez..

Fenerbahçe defans hattının takviye istediğinin de bir sağlaması niteliğinde. Çok övdüğümüz Djiku da elini saklamayı başaramadı. Pozisyon gri, hakeme niye verdin diyemezsin .

Golden sonra Kayserispor daha iyi oynayan taraf oldu haliyle. Kötü oynarken 2 gol bulmuşlar, kendi sahasında, kendi seyircisi önünde..

Bana kızıyorlar ama işte orada bir hoca hamlesi gerekiyor, Allah kelamı mı şu meşhur dakika 70? Onu da geçtim hepsi aynı bunların; kardeşim oyuncu değişikliği ve hamle ayrı şeyler..

Tadic ve Szymanski sahada yok, Cengiz zaten çok savunma yapmaz ve maç eksiği var, iki kanat forveti değiştirmek lazım, tamam ama bu seni sadece daha diri yapar, orta sahadaki kurguda bir değişiklik yapman gerekmez mi? Oyun planını değiştirmen gerekmez mi?

Değişikliklerin ardından gelen Kayseri penaltısı maçı başka bir noktaya taşıdı, ki yine Serdar-Ismail var başrolde, neden Crespo diyoruz, işte sebebi ve Livaković bir tane de kurtar ama di mi?

Allah’ın adaleti gibi bir penaltı daha ve Fenerbahçe 4-3 öne geçti ve maç daha da başka havaya girdi.

Son anlardaki Kayseri baskısı da gol getirmedi ve Fenerbahçe şampiyon gibi başladığı maçı amatör gibi zorla bitirdi..

Fred’in kırmızı kartı can sıkıcı oldu, Fenerbahçe’nin saha kenarından daha fazla destek alması lazım, oyuncuya dayalı düzen de bir yere kadar, 3 puan alan takım da bundan fazla eleştirilmez, burada kesiyorum..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular