https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SALİH UÇAN ROMA’YA UÇTU

Okunması Gerekenler

TOLGA AYKUTFenerbahçe’nin genç. futbolcusu Salih Uçan, nerdeyse bütün bir sezonu yedek kulübesinde geçirmesine rağmen, Serie A’nın önde gelen kulüplerinden biri olan AS Roma tarafından kiralandı. ROMA kulübü, uzun süre Salih Uçan’ın bonservisini almaya çalıştıysa da Fenerbahçe’nin istediği rakamları veremedi ve ilk iki sezon için önce bir kiralayıp bakalım olmazsa sonra satın alırız diyerek satın alma opsiyonlu kiralama sözleşmesin yapmayı tercih etti.

Salih Uçan, Türk futbolunun son yıllarda yetiştirdiği en yetenekli oyunculardan biri. Fenerbahçe’de oynadığı ilk sezon (2012-2013)  başarılı maçlar çıkarmış, kulübeden oyuna dahil olarak takıma 3 puan kazandıran goller atmıştı ama sonrasında 2013-2014 sezonunda takımda oynamak adına aynı şansı bulamadı. Şimdi ise Avrupa’nın köklü kulüplerinden biri tarafından ısrarla istendi ve en nihayetinde de kiralandı.

salih ucanİtalya gibi altyapının çok kuvvetli olduğu ve sürekli futbolcu yetiştiren bir ülkenin köklü bir kulübü olan AS Roma, ilk 11 de oynatmayı düşünmediği bir futbolcuyu bence kiralamaz. Hani takımı güçlendireyim iyi bir yedeğim olsun diye düşündüğü için Türk liginden bir futbolcu kiralayacağını düşünmüyorum. Salih, eğer daha önceki Türk futbolcular gibi sıla hasreti veya dil problemi falan çekmez ve antrenmanlarda sıkı sıkı çalışırsa AS Roma’da ilk 11 de oynaması içten bile değil:

Benim burada anlamadığım Salih Uçan gibi bir yetenek, Fenerbahçe gibi Serie A’ya göre nispeten daha basit bir ligde oynayan bir takımın ilk 11 ine giremiyor da, AS Roma gibi bir takımın nasıl ilk 11 oyuncusu olarak düşünülüyor?

salih ucanTürk teknik direktörlerinin ve 3 büyüklerin başkanlarının ciddi ciddi düşünmeleri gereken bir durum var ortada. Avrupa’da oyuncular 17-18 yaşında genç olarak algılanıyorlar, 20 yaşına geldiklerinde ise artık takım oyuncusu olarak düşünülüyorlar. Avrupa’da büyük takımlarda oynayan bunun örneği olabilecek bir çok oyuncu var ama Türkiye’de 28 yaşındayken bile bir futbolcudan genç Semih diye bahsediliyor.

3 Büyüklerin zaten %33 şampiyonluk şansıyla her sene start verdikleri Türkiye süper Liginde genç denen futbolculara daha çok şans vermeleri lazım. Avrupa’dan 30 yaşını geçmiş olarak alınan futbolcular için genç diye düşünüp, 20 liklere bebek muamelesi yapılmaması lazım. Salih, iki sene içerisinde Roma’da başarılı olup, kulüp tarafından satın alma opsiyonu kullanılırsa, burada kim kaybetmiş olur?

tolga.aykut@abcspor.com

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular