https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PINAR KARŞIYAKA SEZON DEĞERLENDİRMESİ

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Pınar Karşıyaka Ufuk Sarıca’nın koçluğunda ve Dixon-Diebler’ın önderliğinde ikinci sezonunu geçirdi.  Thomas-Aminu’nun yerine Esteban Batista transfer edildi, Jawad Williams sezonun ikinci yarısında takıma katıldı, yerli rotasyonundaki oyuncular genel olarak inişli-çıkışlı performanslar sergilediler, Barış Hersek sezonun en iyi Türk oyuncusu oldu.
             Türkiye Kupası
            Pınar Karşıyaka için sezonun en büyük başarısı Türkiye Kupası’nda geldi. Başarıyı sadece kupanın kazanılması olarak değerlendirmiyorum, birbiri ardına çok zorlu maçlar oynadılar, Cuma günü yarı final maçında Fenerbahçe Ülker karşısında üstün bir oyunla galip geldikten sonra Pazar günü Efes’le çok zorlu bir maç oynadılar ve Dixon’ın son saniye basketiyle kupayı aldılar.
                Eurocup
           Pınar Karşıyaka Eurocup’ın ilk döneminde beklenmedik deplasman yenilgileri aldı. Bu yenilgiler takımın ciddiyetini hemen hemen gösterdi, ilk turda grubunu üçüncü sırada bitiren Pınar Karşıyaka ikinci turda oldukça zorlu bir gruba düştü. İkinci turda Nanterre-Ulm-Cantu’yla aynı gruba düşen Pınar Karşıyaka yabancı transferinde geç kaldı, Esteban Batista çok başarılı maçlar çıkarırken, Bobby Dixon inişli-çıkışlı bir performans sergiledi, yerli oyunculardan da neredeyse hiç katkı alamayan Pınar Karşıyaka yine de iddiasını son maça kadar taşıdı ama zorlu Fransa deplasmanında kaybederek sezonu noktaladılar.
                Türkiye Ligi
              Ligde normal sezonu çok iyi geçirmeyen Pınar Karşıyaka ligin ciddi bölümünde Banvit’i yenebilen tek takım oldu. O maç haricinde önceki yılda olduğu gibi ciddi takımları çok zorlayan ve bu maçlardan galibiyet çıkarabilen Karşıyaka ligin orta sıra takımlarına karşı çok üstün olamayınca normal sezonu ancak altıncı olarak bitirebildi. Play-off çeyrek finalinde elenme noktasına geldiler ama İstanbul’daki son maçın üçüncü çeyreğinde Anadolu Efes’e karşı çok iyi oynayarak tur atladılar. Play-off yarı finalinde Fenerbahçe Ülker karşısında birbirinin benzeri iki maçta yenildikten sonra, İzmir’de çok iyi başladıkları maçı da kaybederek sezonu noktaladılar.
               Koç Ufuk Sarıca
                Ufuk Sarıca genel olarak çok iyi bir sezon geçirdi diyebilirim. Kadronun liderlerinin takımda kalması Sarıca’nın işini kolaylaştırdı. Efes’te forma şansı bulamayan Batista da Karşıyaka’ya çabuk uyum sağladı. Sezon başında iki kaliteli yabancı daha olsa Sarıca’nın işi daha kolay olurdu ama sezon boyunca rotasyonu çok iyi kullandı. Sarıca’nın büyük takımlara karşı oynadığı maçlara daha fazla motive olduğunu gördük.Ufuk Sarıca’nın gergin geçen maçlarda sakinliğini kaybetmesi ve antipatik davranışlarda bulunduğunu da belirteyim.
                Oyuncular
                Yabancılara bakacak olursak; en iyi yabancı oyuncu takıma bu sezon katılan Esteban Batista oldu. Dixon inişli-çıkışlı bir performans gösterdi ama Türkiye Kupası’ndaki performansı alkışa değerdi. Jon Diebler da çok iyi bir sezon geçirdi. Sezon ortasında takıma katılan Jawad Williams takıma çok katkı yapamadı ama maçlar ilerledikçe açıldı.
                Yerli oyuncuların en iyisi Barış Hersek oldu ve Milli Takım aday kadrosuna da davet edildi. Bir başka iyi yerli de Can Altıntığ oldu, o da Fenerbahçe Ülker’le imzaladı. Yunus Emre Sonsırma genellikle vasat oynadı, Mutlu Demir de Batista’yı dinlendirdi.
                Yeni Sezon
                Pınar Karşıyaka yeni sezonda da Ufuk Sarıca-Dixon-Batista sistemiyle devam edecek. Diebler kesin kararını NBA Yaz Ligi’nden sonra verecek, NBA’de sözleşme imzalayamazsa Karşıyaka’yla devam edecek. Bu arada Karşıyaka önceki yılın aksine yabancı transferini erkenden bitirdi ve DJ Strawberry-Kenny Gabriel transferlerini yaptı.
                Not: Transferleri ve yeni sezon kadrolarını sonraki yazılarımda inceleyeceğim

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular