SAKIN ÇOCUKLARINIZA BASKETBOL OYNATMAYA KALKIŞMAYIN !!

CIHAT LEVENTBENİM ANLADIĞIM KADARIYLA; MEB, TBF VE GSGM DİYOR Kİ…

SAKIN ÇOCUKLARINIZA BASKETBOL FALAN OYNATMAYA KALKIŞMAYIN !!

Çocuklarımız spor yapsınlar, spor terbiyesi alsınlar, iyi insanlar olsunlar diye yapmadığımız fedakarlık kalmıyor. Yılda en az 100 defa kilometrelerce yol yaparak çocuklarımızı antrenmanlara taşıyoruz. Basketbol okullarına binlerce lira para ödüyoruz. İyi bir basketbol ayakkabısının fiyatı ülke açlık sınırı tutarına yakın.

Sırf çocuklarımız basketbol oynasınlar diye her türlü fedakarlığı yapıyoruz. Sadece kazanmak için çocuklarını sahaya süren ve çaldığı düdüklerden dolayı hakemlere hakaret eden velilerden hiç hoşlanmıyorum. Basketbolda kazanmak da vardır, kaybetmek de…

Bazı çocuklar sadece yılda tek bir maç oynayabiliyorlar çünkü okullar arası şampiyonalar eleminasyon usulü yapılıyor. Eğer zayıf bir takımsanız ilk maçta elenip turnuvaya veda ediyorsunuz. Yani şampiyonaya katılan takımların yarısı yılda yalnızca 1 maç oynayabiliyor, dörtte biri ise sadece 2 maç… Bu miniklerin tek hayali sahaya çıkıp bir veya iki maç yapabilmek. Gayet iyi biliyorum ki maçın bir gece öncesinde heyecandan uyuyamıyorlar, lastik ayakkabılarına gözleri gibi bakıyorlar, sırtlarına bir forma giyebilmek için haftalarca ter döküyorlar, sahaya dizleri titreyerek çıkıyorlar. Tribünlere gelen aile büyüklerine kendilerini gösterip alkış alabilmek için çabalıyorlar.

Küçükler kategorisinde maçlar 8 dakikalık 4 periyot şeklinde oynanıyor, daha doğrusu oynanması gerekiyor. Topun oyunda olmadığı zamanlarda maç saatinin durması gerekiyor, devre ve periyot aralarıyla birlikte maçın yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmesi gerekiyor. Buna rağmen İstanbul gibi basketbolun kalbinin attığı bir şehirde 29 dakikada biten bir maça şahit oldum.

Orta sahada durup hiç kıpırdamadan maç yöneten hakem mi ararsınız, yoksa caddede Pazar gezmesine çıkmış gibi dolaşanını mı? Her çeşidi mevcut. Bir de bunların gözlemcileri var, sözüm ona hakemleri denetlemek ve maçları kurallara uygun olarak oynatmak için görev yapıyorlar. Al birini vur ötekine, tek amaçları var, maçı bir an önce bitirip, paralarını alıp evlerine gitmek…

Bu ne vicdansızlıktır? Yıl boyu tek bir maçın hayalini kuran binlerce çocuğun belki de hayatları boyunca sadece bir kez elde edebilecekleri 32 dakika top oynama şanslarını ne hakla ellerinden alıyorsunuz? Sahada çocuklara yardım edip basketbolu sevdirmek, kuralları doğru öğretmek ve örnek olmak dururken kendinizi sahanın kralı mı zannediyorsunuz? Hakemler maçların kurallara göre oynanmasını sağlamakla görevlidirler ama bizimkiler tam tersini yapıp bütün kuralları önce kendileri çiğniyorlar.

Bu çocuklar arasından pek azı profesyonel basketbolcu olacak, asıl amaç onlara basketbolu sevdirmek değil mi? Bu çocuklar basketbolu severlerse ömür boyu bu branşın sempatizanı olacaklar. Maçları seyredecekler, biletler ve formalar satın alacaklar, belki de hakem veya antrenör olacaklar. Siz bu çocukların şevklerini ve inançlarını ayaklar altına alırsanız gelecekte basketbolu kimlere seyrettirecek, ürünlerini kimlere satacaksınız? Bindiğiniz dalı kestiğinizin farkında değil misiniz?

Böyle mi sevdireceksiniz basketbolu çocuklarımıza? Böyle mi sağlıklı nesiller yetiştireceksiniz?

Bu çocuklar büyüyüp maç seyrederken hakeme küfür ederlerse sorumlusu kim olacak? Hakemlik müessesine saygılarını yitirip ellerine geçen her şeyi sahaya fırlatırlarsa hanginiz çıkıp bunun müsebbibi benim diyecek?

Hakemlik kutsal bir meslektir. Maçın iyisi kötüsü olmaz, ister dünya finali yönetin, ister 100 sayı farkla biten minikler ligi; her saniye aynı ciddiyetle sahada ter dökmek zorundasınız.

Hakemlik aynı hakimlik gibi hak dağıtılan, hatta daha fazlası yapılıp insan yetiştirilen bir meslektir. Bu kutsal görevi hak etmeyenler derhal düdüklerini boyunlarından çıkartsınlar. Bir de hakemlerin mesleklerine ihanet etmelerine göz yumanlar var, işte asıl onlara ne diyeceğimi bilemiyorum…

Veliler, sesinizi yükseltin, bu haksızlığa dur demenin zamanı gelmedi mi?

https://www.youtube.com/watch?v=kn_QicfkEuE

https://www.facebook.com/cihat.leve…/posts/1155259417852592…

https://www.facebook.com/cihat.leve…/posts/1155254691186398…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : cihat.levent@abcspor.com

twitter : @CihatLevent