https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SAĞLAM DURMA ZAMANI

Okunması Gerekenler

SAĞLAM DURMA ZAMANI

Hadi itiraf edelim bir çoğumuz Sosa oynamayınca, Ozan ve Pelkas kendi esas mevkilerine geçecekleri için daha etkili olacağımızı düşündü. Ancak öyle olmadı. Yine bir maçta ilk devreyi tempo yapamadan çöpe attık. Sahaya iyi yerleşen rakibin dengesini bozmayı bir türlü başaramadık. Hızlı top çeviremedik, ilk yarı boyunca yavaş paslaştık.

Ancak bu etkisiz futbolun tek sebebi Sosa’nın olmayışı değildi. Hatta Gustavo ve Ozan’ın fena oynamadıklarını söyleyebilirim. Esas sıkıntı net olarak Thiam-Samatta-Valencia üçlüsünün üretememesiydi. Ne etkili bir verkaç ne de araya yapılan etkili koşular görebildik bu oyunculardan. Net bir pozisyona girmeden bitirdiler devreyi. Aslında Rıdvan Hoca sezon başında güzel özetledi Fenerbahçe kadrosunu. 10 üzerinden 7’lik çok oyuncu var Fenerbahçe kadrosunda ama büyük yıldız yok demişti hoca. Haklıydı. Haklı olduğu bu maçta görüldü. Uluslararası çok üst düzey top oynamış iki tane adam var bu takımda Gustavo ve Sosa. Hücum oyuncularımız ve hatta yedekleri ise iyi ama hiçbiri çok çok üst düzey değiller. Sıkışan ve kötü oynadığımız maçları yetenekleri ile çevirmeleri olur ama çok seyrek olur.

Dolayısıyla bizim oyunumuz Caner’in ortalarına çok bağımlı hale geliyor. Caner büyük silah. Onun ortalarına sahip olmak da ciddi avantaj. Ancak tek planınız bu olunca tedbir alınması kolay bir takım haline geliyorsunuz. O yüzden bizim muhakkak farklı hücum planlarına sahip olmamız şart. Tabii ki Caner’in katkısına ihtiyacımız var ama bu Fenerbahçe’nin ataklarının %75’i olmamalı. Caner’in de üzerine bu kadar yük binmemeli. Böylelikle defansif görevlerini yerine getirirken de daha enerjik kalabilmeli.

Tabii oyuna sonradan giren oyuncuları da konuşmakta yarar var. Hiç biri istenen katkıyı sağlamadı. Perotti geçen hafta Antalya’da penaltıyı kazandırıp gole çevirdiği için biraz aldattı bizi. Orda da fizik olarak hazır olmadığı belliydi ama bugün 45’te girince eksiklikleri daha çok göze çarptı. Cisse, Ademi, Ferdi, onlar da bir pozisyon yaratamadılar. Pelkas’ın çıkması da sanki bizi geriye götürdü. Ben aslında Konyaspor’un iki stoperi Abdülkerim ve Adil’in daha çok alt liglerde oynamış olmalarından dolayı, tecrübe eksikliğinden hata yapabileceklerini düşünmüştüm. Tam tersine ikisi de çok iyi mücadele ettiler. Takımın orta sahası ve hücum bölgesinde 4 tane ofansif oyuncuları vardı ama çok disiplinliydiler. Yerlerini boşaltmadılar ve özellikle ilk devre az adamla hiç yakalanmadılar. Sadece ikinci yarı çıkarken kaptırdıkları toplar sonrasında bir kaç pozisyon verdiler.

Eğer ikinci devre başında yakaladığımız o pozisyonlardan birini değerlendirebilseydik bambaşka şeyler konuşuyor olurduk. Evet iyi oynamadık ama maç o dakikalarda bize dönebilirdi. Biz atamadık. Jevtoviç ise çok seyrek olacak jeneriklik bir gol attı. Sonrasında ise şuursuz bir baskı kurduk sadece. Ancak maçın esas kırılma anı tabii ki hakemin ilk devre vermediği goldü. Pelkas’ın mükemmel golü sayılsaydı belki de ilk devre maçı koparabilirdik. Maalesef hakem Ali Şansalan VAR’a gitti ve golü iptal etti.

İtiraf etmem gerekirse Ali Şansalan geçen sezon benim tek beğendiğim hakemdi. Bu sezon ise Göztepe maçımızda VAR hakemiydi. Serdar Aziz’e çalınan skandal penaltıda orta hakemi uyarmadı. Bugün ise Valencia’nın koluyla almadığı topta golümüzü iptal etti. Belli ki birileri kulağını çekmiş. ”Fenerbahçe senin yönettiğin maçlarda üstüste kazanırsa senin kariyerin için iyi olmaz” kendisine herhalde bu minvalde bir şeyler demişler. Benim aklıma Ali Hoca’nın bu değişimi ile ilgili başka bir açıklama gelmiyor.

Şimdi ise tüm camiaya düşen sakin kalmayı başarabilmek. İşler iyi giderken yöneticilik te hocalık ta menajerlik ve futbolculuk ta daha kolaydır. Esas iş durumlar terse döndüğünde krizi iyi idare etmektir. Bizi iyi takımız, şampiyonluğun en büyük adayıyız ama şimdilik sadece adayız. Henüz hiç bir şey olmadık. Moral bozmadan, panik yapmadan yolumuza devam etmeliyiz. Karagümrük ve Göztepe maçlarında hakemi de yenmiştik. Bugün yenemedik. Ancak futbolcuların aklına asla ve asla ”bizi bu sene de şampiyon yapmayacaklar” düşüncesini getirmemeliyiz.

Şimdi sağlam durma zamanı.
Bugün erken bir uyarı aldık, hatalarımızdan ders çıkarmalı, oyunumuzu geliştirmeli, milli maç arası sonrasında daha da güçlü olarak geri dönmeliyiz.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular