https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ROLAND GARROS ( FRANSA AÇIK )

Okunması Gerekenler

Dünya’nın en kapsamlı turnuvalarından biri olan Fransa Açık Tenis Turnuvası (Roland Garros) 25 Mayıs günü Stade Roland Garros’ta başlıyor.

        Her yılın Mayıs ayında gerçekleştirilen ve orijinal ismi Tournoi de Roland-Garros olan Fransa Açık Tenis Turnuvası (Roland Garros)  ilk olarak 1891 yılında düzenlendi. Tek erkekler, tek kadınlar, çift erkekler ve çift kadınlar kategorisinde yapılan müsabakalar,  toprak kortta oynanan tek Grand Slam turnuvası..

rg 2014Bu yıl 113.sü düzenlenecek olan Fransa Açık, Stade Roland Garros’da bulunan Philippe Chatrier Kortu, Suzanne Lenglen Kortu ve 1. Kort’ta oynanacak.

TEK ERKEKLERDE en çok şampiyonluk kazanan isimler  8’er şampiyonlukla Open Era’da İspanyol Rafael Nadal ile Amateur Era’da 1900’lerin başlarına damgasını vuran Fransız raket Max Decugis.
Bu iki ismi takip eden tenisçi de Open Era’da 6 kez kazanan İsveçli efsane Bjorn Borg..

TEK KADINLARDA ise 7 kez Open Era’da şampiyon olan Chris Evert’i, 1920-26 yılları arası 1924 haricinde 6 şampiyonluk kazanan Fransız raket Suzanne Lenglen ve aynı sayıyla Steffi Graf takip ediyor.

Son 7 senede 7 ayrı şampiyon çıkartan RG kortlarında, faal tenisçiler içinde 2 şampiyonluğu olan tek isim ise Serena Williams..

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular