https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

RBS 6 NATIONS CUP İRLANDA’NIN!

Okunması Gerekenler

Gerçekten de çok heyecanlı ve kaliteli geçen müsabakada Fransa’yı deplasmanda 20-22 yenen İrlanda* 2014 RBS 6 Nations kupasını almayı başardı. Fransız defansını sürekli yıpratan, yoran, her pozisyonda ısıran, adeta rakibi canından bezdiren İrlanda, Fransızların ileri 5’lisinin hantallığından da çok iyi istifade etti. Esasen 2 puan farklı galibiyeti getiren biraz da Fransa’nın yaptığı bir iki aptalca hata gibi görünse de, bu defansı yıpratma ve yorma taktiği sonucunda İrlanda bir anlamda Fransa’yı normal olmayan hatalara zorlamış oldu.

2000’e kadar 5 Nations olarak devam eden organizasyon İtalya’nın katılımıyla 2000 yılından itibaren 6 Nations olmuştu. Her yıl Şubat- Mart aylarında 6 katılımcı ülkenin (İngiltere, Fransa, İtalya, Galler, İrlanda, İskoçya) birbirleriyle tek maç usulü karşılaştıkları 6 Nations’ın kurulduğu ilk yıldan beri İrlanda milli takımında görev yapan Brian O’Driscoll bu anlamlı zaferle kariyerine altın bir nokta koymuş oldu. 81.338 kişi kapasiteli Stade de France’ta İrlanda adına kupayı kaldırırken tüm stad, büyük yeteneğiyle herkesin takdirini kazanan merkez oyuncusunu alkışlıyordu.

Turnuva sonuncusu takımın “verilmeyen ödülü” Wooden Spoon (tahta kaşık) bu sene 15 yıllık turnuva tarihince 10. kere bu neticeyi alan İtalya’nın oldu.

İngiltere- İrlanda arasındaki maçın galibine verilen Millenium Trophy de, sadece İngiltere, Galler, İskoçya ve İrlanda’nın alabildiği ve bu dörtlü içinden diğer tüm rakiplerini yenene verilen Triple Crowns Trophy de bu yıl İngiltere’nin oldu.

rugbyİrlanda- İskoçya arasındaki maçın galibine verilen Centenary Quaich ödülü İrlanda’nın oldu.

İtalya Franda arasındaki maçın galibine verilen Giuseppe Garibaldi Trophy Fransa’nın oldu.

Bu kupaların en eskisi olan ve İngiltere İskoçya maçının galibine verilen Calcutta Cup ise İngiltere’ye gitti.

Bu yıl tüm maçlarını kazanan olmadığı için Grand Slam ödülü de verilmedi.

* Tarihsel olarak bu turnuvaya Home Nations tabir edilen ve Birleşik Krallık’ın 4 ülkesi olan İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Galler katılmaktadır. Ancak turnuva ilk başladığı tarihte tek bir devlet olan İrlanda, adanın bölünmesiyle iki devlet haline gelmiştir. Buna rağmen İrlanda turnuvaya iki devletin karma takımıyla çıkar ve ulusal marş olarak da her bir devletin ulusal marşları ayrı ayrı değil, bu durum için özel düzenlenmiş ortak bir ulusal marş maçlardan önce oyuncular tarafından söylenir.

2014 RBS 6 Nations Cup Fikstür ve Skor Tablosu

1. Gün

Galler

23 – 15

İtalya

Fransa

26 – 24

İngiltere

İrlanda

28 – 6

İskoçya

2. Gün

İrlanda

26 – 3

Galler

İskoçya

0 – 26

İngiltere

Fransa

30 – 10

İtalya

3. Gün

Galler

27 – 6

Fransa

İtalya

20 – 21

İskoçya

İngiltere

13 – 10

İrlanda

4. Gün

İrlanda

46 – 7

İtalya

İskoçya

17 – 19

Fransa

İngiltere

29 – 18

Galler

5. Gün

İtalya

11 – 52

İngiltere

Galler

51 – 3

İskoçya

Fransa

20 – 22

İrlanda

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular