https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MOURINHO NEDEN HAKLI?

Okunması Gerekenler

KOŞUCULAR GİTTİ İNCECİLER GELDİ

Uzun süredir en büyük şikayetlerimizden biri nedir ? ''Fenerbahçe yavaş top oynuyor'' değil mi? Sağdan sola, soldan sağa yapılan paslar, geriye...

BİRAZ USTA İŞİ, BİRAZ ÇIRAK İŞİ

BİRAZ USTA İŞİ, BİRAZ ÇIRAK İŞİ Çırak ustayı sollayamazsa sanat ölür, hatalı sollarsa da çırak ölür, iki kere iki dört.. Bu...

ŞAMPİYONLUK MEŞALESİ YAKILDI

ŞAMPİYONLUK MEŞALESİ YAKILDI Alanyaspor maçında puan kaybetmesi büyük umutlarla beklenirken üst düzey bir futbol ve farklı galibiyet ile rakiplerini moralman...Normal
0
false
false
false

EN-CA
X-NONE
X-NONE


kerim paker2Jose Mourinho son yıllarda kendisinden en çok bahsettiren Teknik Direktörlerin başında geliyor.  Herkesin onu izliyor olmasında başarılarının esas sebep olduğu aşikar.  Ancak, Mourinho çalıştırdığı kulüplerdeki başarıları kadar, saha kenarında ve saha dışında olan tarzı, duruşu ve hareketleriyle de ilgi çekiyor.  Birçokları için üstten bakan, küçümseyen, arogan hali onu sevimsiz bir insan yapıyor.

Diğer taraftan, hayranları Mourinho’yu bir futbol ilahı olarak görüyorlar.  Alışılmışın aksine, takım tutmak yerine Mourinho’nun çalıştırdığı takımı tutan bir taraftar kesimi oluştu.  Hangi açıdan bakarsak bakalım, Portekizli TD’nin farklı bir profil olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Ben de, başarılarını takdir etmekle birlikte, 26 Ocak’ta ellibir yaşını bitirmiş olan başarılı teknik adamdan pek hoşlananlardan değilim.  Genelde hareketlerini ve açıklamalarını nobran, ukala, ters bir kişiliği olduğunu düşünüyorum.  Başarılarının onu şımarttığını ve kendini kaf dağında zannettiği duygusuna kapılıyorum.

UEFA talimatları gereği, her Şampiyonlar ligi maçı öncesinde takımların Teknik Direktörleri bir basın toplantısı düzenliyorlar.  Geçtiğimiz Pazartesi akşamı Mourinho kameraların karşısına geçti.  Daha önce basın toplantısı yapan Mancini’nin maçtan sonra Mourinho ile yemek yemek isterim, kazanırsakta ben ısmarlarım dediği kendisine hatırlatıldıktan sonra, bu daveti kabul edip etmeyeceği soruldu.  Mourinho çok net ve kısa bir cevap verdi “No”.  Ardından aynı işiyapıyor olabiliriz ama bu yemek yemek için yeterli bir sebep değildir dedi.

mac2Bir spor adamıyla sportif konuları konuşmaktan daha çok, işin magazin tarafına alışmış olan salondaki basın mensupları hiç beklemedikleri bir cevap almanın şaşkınlığı ile birkaç saniye birşey diyemediler.  Sonra kendilerini toparladılar.

İkinci soru ise Chelsea’nin haftasonu Aston Villa ile yaptığı maçın 92. dakikasında Ramirez’in kırmızı kart görmesi ile ilgiliydi.  Zaten asık suratla toplantıya girmiş olan Mourinho, “sen şimdik bana bir karşılaşmanın 92. dakikasında olanı mı soruyorsun yani” dedi.  “Evet bu konuda Ramirez’le konuştunuz mu ve ne düşünüyorsunuz diye merak ediyorum” cevabını alınca.  Ben bu soruya cevap vermem dedi.  Ardından da kendini tutamadan, sen bana gelsen ve o dakikaya kadar karşılaşmanın nasıl geliştiğini sorsan, kırmızı karta kadar oyunu ve oyuncuların halini sorsan buna cevap veririm. Ancak, bir futbol karşılaşmasının, sonucunu hiçbir şekilde değiştirmemiş olan, 92. dakikasındaki olayı soruyorsan buna cevap vermem dedi.

Bunun dışında gelen sorulara daha sakin ve uzun cevaplar verdi ama suratından, gelen sorulardan ne kadar mutsuz olduğu okunabiliyordu.  Sorulardan birisi, uzun yıllar Chelsea’de oynamış olan Didier Drogba’nın gelecekte klübe dönmesi ile, diğeri de Serie A’da hala oynayan Arjantin’li futbolcu Javier Zanetti’nin Chelsea’de yardımcı antrenör olması konusunda idi.

Yaklaşık on altı dakika süren basın toplantısında, hiçbir teknik soru sorulmadı.  Oyuncuların form durumu veya Mourinho’nun maça bakışı ile ilgili merak edilen hiçbir sey ortaya çıkmadı.  Belli ki, katılan basın mensupları, futbolu sormak yerine, magazinle, dedikodu ile ilgeleniyorlardı.  Anlaşılan bu hastalık sadece ülkemize ait değil. 

Maçlardan sonra yayınlanan, artık seyretmeyi bıraktığım, spor programlarının seviyesinin düşük olduğunu düşünüyor ve bunu, zamanında çok başarılı olmuş olan, “Televole” kültürüne bağlıyordum.  Mourinho’nun halini seyrettikten sonra, aslında sorunun sadece bizim ülkemize ait olmadığını gördüm.  Maalesef heryerde basın mensupları işin kolayına kaçmayı tercih ediyorlar.  Araştırma ve takip gereken, disiplin ve çalışma içeren bir yaklaşım yerine, bir sonraki gün manşete taşıyabilecekleri, doğru yorumlandığı tartışmalı, haberlerin peşinde koşuyorlar. 

mac7Futbolu seven, maçları oynandığı sırada seyredilen bir eğlencenin ötesinde görmeye çalışan, taktik ve stratejisini anlamaya gayreteden kişiler için bilgi edinmek neredeyse imkansız hale geldi.  Herkesin kendisini teknik direktörlerin yerine koyup, fikirler ürettiği bir alanda, kişilerin kendilerini amatörce geliştirmeleri neredeyse mümkün değil. 

Belki karakteri dolayısı ile, belki de bu garip yapı ile mücadele etmek üzere Mourinho çok iyi bir metod bulmuş.  Bu şekilde kendisine yaklaşanları önemsemiyor ve önemli ölçüde küçümsüyor.  Dışarıdan bakıldığında bu tutumu Mourinho’yı sevimsiz birisi yapıyor.  Ancak, yaptıkları işi iyi yapan, gerektiği gibi araştıran spor basını mensuplarınıda öne çıkartıyor.

Basın mensuplarının bu kolaycı yaklaşımını, onları takip eden okuyucu veya seyircilerin beklentisi ile açıklamak bana çok doğru gelmiyor.  Haftasonları, neredeyse her kanalda bir spor, daha doğrusu, bir futbol programına rastlamak mümkün.  Ancak, iyi bir teknik analiz dinlemek isteyen, düzgün bir yorum duymak isteyen tüm seyirciler, öncelikli olarak NTV’de yayınlanan %100 Futbol’a kilitleniyor.

Adına oldukça uygun şekilde sadece futbolun konuşulduğu bu programdan gerekli bilgileri alan seyirciler daha sonra işin magazin boyutunun öne çıktığı programlara dağılıyorlar.  Zaten Pazar geceleri maçların bitiminin ardından, şifreli yayın yapan yayıncı kuruluş hariç, tüm diğer programların en az bir saat sonra başlıyor olması da izleyicinin tercihini gösteriyor.

Mourinho’nun ve tüm gerçek futbol izleyicilerinin yakındığı yüzeysel yaklaşımı değiştirmek için sanırım hepimize çok iş düşüyor.  O yolunu bulmuş, önemsemiyor, tersliyor, bu yaklaşımdan uzak duruyor.  Bizlerin de üzerimize düşeni yapıp, bilgi yerine dedikodu üreten programlardan ve spor yazarlarından uzak durmamız gerekmez mi?

kerim.paker@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

KOŞUCULAR GİTTİ İNCECİLER GELDİ

Uzun süredir en büyük şikayetlerimizden biri nedir ? ''Fenerbahçe yavaş top oynuyor'' değil mi? Sağdan sola, soldan sağa yapılan paslar, geriye...

BİRAZ USTA İŞİ, BİRAZ ÇIRAK İŞİ

BİRAZ USTA İŞİ, BİRAZ ÇIRAK İŞİ Çırak ustayı sollayamazsa sanat ölür, hatalı sollarsa da çırak ölür, iki kere iki dört.. Bu kadar çırağın aynı anda bulunduğu...

ŞAMPİYONLUK MEŞALESİ YAKILDI

ŞAMPİYONLUK MEŞALESİ YAKILDI Alanyaspor maçında puan kaybetmesi büyük umutlarla beklenirken üst düzey bir futbol ve farklı galibiyet ile rakiplerini moralman çökerten Beşiktaş, onların da üst...

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Galatasaray BAY geçtiği 33. haftanın sonrasında sahasında F.Karagümrük takımını ağırladı. Maça Galatasaray presle başladı fakat bu pres 3-5 dakikalık bir presti. Sonrasında konuk ekip maça...

FAS FUTBOLU VE HOLLANDA FUTBOLUNA ETKİLERİ…

FAS FUTBOLU VE HOLLANDA FUTBOLUNA ETKİLERİ… Geçen haftaki yazımda Surinam Futbolunu işlemiş ve çok detaylı olarak Hollanda Futboluna etkilerine yer vermiştim. Bu haftaki konum ise...

Benzer Konular

Bets10 mobil Bahsegel mobil Matbet Giriş jojobet Mobil restbet mobil giriş