https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PLAY OFF’LARA SON BİLETLER…

Okunması Gerekenler

TAYFUN ERSONMEZDoğu ve Batı Konferanslarında üst kısımlar belli oldu gibi gözüküyor ama her iki tarafta da son bileti alacak ekipler halen tam belli değil. Hadi şimdi onlara bir göz atalım.

Doğu’da 8.lik biletini ya Atlanta Hawks (33-42) ya da Newyork Knicks (33-44)  alacak. Çekişme hızla sürüyor. Newyork’un 2 fazla mağlubiyeti var. Ayrıca ikisi aynı oranlara sahip olsalar bile Atlanta, Newyork’un üstünde yer alacak.

Atlanta’nın 7 maçı kaldı. Kadrosu dar ve önemli oyuncusu olan Al Harford’un sakat olmasına rağmen, iddiası kalmamış Detroit Pistons, Boston Celtics ve Milwaukee Bucks ile oynayacak olmaları bir avantaj. Ayrıca son dönemde feci düşüş yaşayan Indiana Pacers, Miami Heat, Brooklyn Nets ve Charlotte Bobcats maçları var. Buradan alacakları 3-4 galibiyet ile Playoff’lara katılacaklar. Yönetimden yapılan açıklamada, bu playoffların gençler için iyi bir tecrübe olacağı ama Atlanta’nın özellikle önümüzdeki yıllar için yeni bir yapılanmaya gitmek istediği vurgulandı.

Newyork’un 5 maçı var ve bu maçlar daha zorlu ekiplerle. Özellikle 3. lük için savaşan Toronto Raptors (2 kere) ve Chicago Bulls ile oynayacaklar. Ayrıca ligin en güçlü ekiplerinden biri olan Miami Heat ve gene Doğu’nun bu sene tehlikeli ekibi olan Brooklyn Nets ile maçları var. Newyork’un buradan 4 veya 5 maçı birden kazanması lazım. Çok zor gözüküyor. Bizce artık burada son bilet Atlanta Hawks’ın olacak.

Gelelim Batı konferansına. Burası alev alev yanıyor.

Dallas Mavericks (46-31)  şu an 7. ve kalan 5 maçın içinde başlangıç olarak daha kolay gözüken Sacramento Kings ve Utah Jazz var. Sonra San Antonio Spurs, Phoenix Suns ve Memphis Grizzlies var. Dirk Nowitzki son haftalarda iyice iyi oynamaya başladı. Veteran bir ekip olmaları nedeniyle tecrübeleri sayesinde bu sıralamada kalacaklar gibi.

8. sıradaki Memphis Grizzlies’in (45-31)  ise ilk iki maçı ligin en iyi takımlarından San Antonio Spurs ile Miami Heat olacak. Her ne kadar da ligin sonlarına gelsek ve takımlar çok asılmasalar da gene de yorucu maçlar olacak. Memphis biraz düşüşte özellikle son Minnesota Timberwolves maçının kaybedilmesi onları yıprattı.  Fakat Philadephia 76ers ve Los Angeles Lakers’a karşı oynacakları maçlar onlar için daha kolay olabilir. Kalan 2 maçıysa Phoenix Suns ve Dallas Mavericks ile olacak.

9. Sıradaki Phoenix Suns (45-31)  ise Oklahoma City Thunder, New Orleans Pelicans, San Antonio Spurs ile oynayıp sonra Dallas Mavericks ve Memphis Grizzlies ile bitirecekler. Geçtiğimiz hafta iyi bir çıkış yakalayan Phoenix için bu fikstür biraz daha zor.

Dikkat çekici olan bir unsur ise bu üç takımında Batı’nın lideri olan San Antonio Spurs ile maçlarının bulunması. Burada tabii ki Spurs’ün ve koç Gregg Popovich’in nasıl bir tavır izleyeceğini tam olarak bilemiyoruz. Fakat bazı oyuncuları dinlendirecektir. Sistem takımı olan Spurs’de dinlendirilen oyuncuların yerine gelenler de kendilerini göstermek için daha özverili oynayacaklardır. Spurs asla kolay takım olmayacaktır.

Bize göre Playoff konsantrasyonu daha yüksek olan ve fikstür avantajıyla da, Dallas ve Memphis son iki bileti almaya yakın gibi gözüküyor.

Ligin bitimine 2 hafta kaldı ama son haftasında BATI’da bizi müthiş bir heyecan bekliyor. Çünkü bu üç takım kendi aralarında oynayacak. Bir nevi playoff ön elemesi olacak. Sakın kaçırmayın.

tayfun.ersonmez@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular