https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FERRARI NEREYE KOŞUYOR???

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENF1 deyince 21.yy’ın başında akla gelen ilk araç olan FERRARI yeni formatta Mercedes araçlarının yanında tam anlamıyla dibe çakılmış gibi gözüküyor!

Sorunun pilot kalitesizliğinden degil de, tek kelimeyle bugün için sınıfta kalan YENİ ARAÇ F14 T’nin yetersizliğinden kaykanlandığı aşikar..

İki pilotun da yarışlar sonrası yorumlarında Mercedes araçlarının farklı bir ligdeymişcesine kendilerinden güçlü olduğunu itiraf etmeleri de bunu bir kanıtı..

ALONSO2007 şampiyonu Fin pilot Raikkonen, Bahreyn pisti fiyaskosu sonrası, özellikle düzlüklerde Mercedes’lerle aralarındaki hız farkının çok net anlaşıldığından dert yanarken,  2005 ve 2006’nin zirvedeki ismi Alonso da bu pistte daha önce 3 kez yarış kazandığını ve parkurun acemisi olmadığından dem vurdu.

F1’nin markalar şampiyonu ‘farklı siklette mücadele ediyormuş gibi gözüken’ Mercedes olacaktır ve şampiyon pilot da aynı markayı kullanan isimlerden biri demek, daha sadece 3 yarış geçmiş olmasına rağmen malumun ilanı gibi..

Mercedes motoru kullanan Force India ve McLaren de şu anki podyumun diğer iki ayağı ve Ferrari’nin değil şampiyonluk kazanmak bu iki markayı geçmesi bile çok kolay gözükmüyor.

Hatta hemen arkalarında bulunan başka bir Mercedes motorlu Williams araçları da üstlerine çıkarsa hiç şaşırmamak lazım! Ayrıca Vettel ve Ricciardo ikilisinden oluşan Red Bull da bence markalar sıralamasında onlara nazaran çok daha şanslı.

Ferrari bugün  için 33 puanda ve lider marka ile  aralarında daha sadece 3 yarış geçmiş olmasına rağmen tam 78 puanlık diferans oluştu.

FERRAPilotlar sıralamasında da Alonso 26, Raikonen sadece 7 puanda ve 3 pistte de değil zirve, podyum bile yapamadılar ama Rosberg -Hamilton ikilisi şimdiden 61 ve 50 puanlara geldi bile..

Ferrari yetkilileri şapkadan tavşan çıkartabilecek mi bilinmez ama  2000-05 yılları arasını efsane pilot Schumacher ile F1’i domine eden ve 2007’de Raikonen ile bir kez daha şampiyonluk ipini göğüsleyen marka, son senelerde Red Bull’a kaptırdığı bayrağı,  bu sene de Mercedes’in gölgesinde izleyecekmiş gibi gözüküyor..

Sebastian VetteHazır Red Bull demişken bir cümle de onlardan bahsetmessek olmaz.. Son 4 senenin şampiyonu marka ve pilot Sebastian Vettel sene sonunu en iyi ihtimal 3.lükle bitirecek gibi!

Sene başındaki test sürüşlerindeki derecelerden Mercedes’in siklet farkı çok net anlaşılıyordu ama antreman ile gerçek yarışın havası farklıdır denip, Alman pilot için favorilerin başında geliyor yorumları yapılıyordu.

Yarışlar başladığında ise çok net görüldü ki antreman dereceleri değil yanıltıcı olmak, eksik bile söylemiş! Pilot başarısı ve kalitesi şampiyonluk için çok önemlidir ama bu sene şampiyonlukla aslan payının ‘ Hamilton-Rosberg’ciler darılmasın’  sürücülerden çok araca gideceği kanaatindeyim.

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular