https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ORTA SAHA

Okunması Gerekenler

ORTA SAHA

İngilizlerin Hindistan’ı işgal ettiği yıllarda İngiliz askerlerin en büyük sorunu kobra yılanlarıydı, bağışıklıkları yoktu ve çok sayıda kobra vardı.

Kobra ölüsü başına para verelim, kobra sayısını azaltalım formülünü üretiyor bir sivri zekalı. Kobra cesedini getiren parayı alıyor ama kobralar hiç bitmiyor hatta ölü getirilen kobra sayısı giderek artıyor.

Çevrede öldürecek kobra kalmayınca uyanık Hint Halkı bahçede ufak çaplı bir kobra çiftliği kurmuş çünkü. Tabii keriz duruma düştüğünü anlayan İngilizler para ödemeyi durduruyor, Hint uyanıklar da kobraları doğaya salıyorlar, eskisinden daha fazla kobra var artık ve paran da gitti. Bir örneği de Vietnam’da yaşanıyor. Literatüre Kobra Etkisi olarak geçiyor.

Ara transferde herkes takımını güçlendirmek için bir hamle yapıyor, Fenerbahçe de bir çok transfer yaptı, özellikle de Krunic transferi üzerinden konuşuyorum tam manasıyla Kobra Etkisi yarattı ve ara transferden Fenerbahçe zayıflayarak çıkmış oldu.

Bugün Krunic’i yedek soyundurmuş, İsmail-Mert Hakan-Szymanski orta sahası şampiyon olur mu bilemem ama Krunic’in yokluğunda Fenerbahçe orta sahası sezon nostaljisi yaptı bugün ve Fenerbahçe’ye zor görünen maçta son haftaların en kolay galibiyetini getirdi..

Peki Tadić-King-Cengiz üçlüsü yeter mi, çünkü İrfancan da uzunca bir süre yok? Bunu da zaman gösterecek. Ama şunu çok rahat söyleyebilirim ki bir takımı orta sahası şampiyon yapar, takımdaki tek organik 6 numarayı kiraya vermenin mantıklı bir izahı olamaz.

Bugün Becao da haftalar sonra yerine dönmüştü, o da sertliğiyle defansta etkisini hissettirdi bir diğer özlenen oyuncu Osayi’ye ayrıca değineceğim..

Evet, kağıt üstünde zor bir deplasmandı ama o kadar zor olmadı.

İsmail-Mert Hakan-Szymanski üçlüsü çok yeterli bir üçlü değil ama daha tutarlı olduğu kesin. İsmail sert bir orta saha, Mert Hakan ortalama üstü tekniğe sahip bir orta saha ve mücadeleci, dolayısıyla orta sahaya hem bir enerji kattı hem de teknik. Özellikle benim çok şikayetçi olduğum Szymañski’nin orta saha gibi orta saha olmamasının eksikliğini bir nebze olsun giderdi. Zaten bunu da tahmin ediyorduk, çok söylendi Szymanski yerine zaman zaman Mert Hakan oynayabilir diye. Zaten Fred’siz oyun modelinin de çözümü Szymañski’siz bir orta sahaydı, almadılar bir 10 numara.

Fenerbahçe bu yeni orta sahası ile fabrika ayarlarına bir nebze yaklaşmış oldu, topa sahip olma, geriye dönüşler ve pres anlamında maça damga vurdu, tek eksik Fred’in yaratıcılığıydı, bu da oyun temposuna yansıdı, pozisyon sayısı azdı gole kadar. 2 pozisyon üretildi ama ikisinde de Erce zamanlama hatası yapmadı.

Aslına bakarsanız Hatayspor da beklediğim kadar etkili olamadı. Koşan bir takım olsa da Fenerbahçe kalesini tehdit edemediler, Manchester City altyapılı siyahi oyuncu da arzu ettiği topları alamadı, 24.dakikada Osayi’nin golü geldi ve maç birdenbire çözülmüş oldu..

Golden sonra da Hatay’dan beklediğim reaksiyon da gelmedi, Fenerbahçe de oyun disiplininden hiç kopmadı, 41.dakikada gelişen atakta Cengiz klasik vuruşunu yapınca Fenerbahçe çok rahatlamış oldu..

Belki oyun ve pozisyon olarak çok etkili bir Fenerbahçe izleyemedik ama dinamik ve derli toplu bir Fenerbahçe vardı ilk yarıda. Ataklar çoğunlukla sol kanattan geldi ama goller sağ kanattan geldi. Ferdi yine çok iyiydi, Cengiz’i bugün de beğenmedim ilk yarıda ama müsait pozisyonda top alamıyor, ikinci yarı istediği topları almaya başlayınca etkisini hemen gösterdi..Osayi ile de uyumu artacaktır ileriki günlerde ve tabii ki Osayi Osayi’dir, golü geç, finali olmayan bir adam ama enerjisi ve yıpratıcılığı ile beni tartışmayın, ben en iyisiyim dedi yine.

Volkan Demirel’in ikinci yarıdaki hamleleri ilk 10 dakikada etkisini gösterdi ama becerikli değillerdi. Zaten risk almaya başlayınca da Fenerbahçe ileride boş alanlar bulmaya başladı, Fenerbahçe o dakikalarda bulduğu pozisyonlardan birini atmış olsa maçın skoru da çok başka bir yere giderdi..

İsmail Kartal cephesinde biraz gelişme var, en azından skoru tutması gerektiğinde orta sahaya bir yetenekli ayak takviyesi yapmayı bildi ve Fred’i oyuna aldı ancak maç tam Cengiz’e bakmaya başlamıştı, bence çıkmazdı çünkü yerine oynayabilecek sprinter başka isim yok, o da bozuldu zaten.

Osayi kart görür diye endişe etti herhalde, kenara alınmasına bir şey demiyorum..

Rakibin gol atmayacağı da çok belliydi, değişiklik hakkını sonuna kadar kullanması da doğruydu, sezon başından bu yana eleştirdiğimiz noktalardan biri de buydu, bugün doğru olanı yaptı..

Tadiç ve Dzeko asist hanelerine birer tane daha yazdırdı, Osayi hoşgeldim dedi, Mert Hakan fark yarattı..

Bundan sonra kolay maç yok, bu maç da kolay görünmüyordu, Fenerbahçe çok iyi mücadele etti ama bu maçın ana fikri kesinlikle orta saha..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular