https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

OLİMPİYATLAR, 100 METRE, 10 SANİYE ALTI VE TOKYO 2021

Okunması Gerekenler

Olimpiyatlar dendiğinde ilk akla gelen sporların başında gelir Atletizm, Atletizm dendiğinde de tabii ki 100 Metre…

Tarihe onlarca efsane isim kazandıran ratingi en yüksek sprint yarışında, Jesse Owens, Carl Lewis, Usain Bolt ilk aklıma gelenler..

1896’da sahne alan Atina’daki ilk modern olimpiyatlarda, 100 metrede altın madalyanın sahibi 12.0 saniye ile Thomas Burke olmuştu.

O zamanlar 10 saniye altına düşmek hayal ötesiyken, ilk olarak 1968’de Amerikalı atlet Jim Hines tarafından delinmişti ama şimdi tekli rakamlara düşebilen atlet sayısı 150’in üstünde ve toplamda da 1000’den fazla derece var.

Hatta iki milli atletimiz Jak Ali Harvey ve Ramil Guliyev de bu isimlere dahil.

Dünya rekoru art arda 3 Olimpiyat altını kazanan Usain Bolt’a ait ve efsane Jamaikalı’nın 2009’da Berlin’de adeta uçarcasına koştuğu 9.58’lik dünya rekorunun Tokyo’da kırılıp kırılamayacağı, Olimpiyat köyünün en önemli merak konularından biri…

Bu arada unutmadan; Olimpiyat rekoru da Bolt’un ellerinde ve 2012 Londra’da yaptığı derece 9.63.

1 Ağustos Pazar günü T.S.İ. 13.00’de start alacak yarış için en önemli favori Amerikalı Trayvon Bromell gibi gözüküyor.
2021’in 9.77 ile en hızlı atleti olan ve U-20 dünya rekorunu da elinde bulunduran Brommel, 2016 Rio’da da finale kalmış ama 10.06 ile yarışı 8’nci sırada bitirebilmişti.
Üstüne koya koya aldığı derecelerle kağıt üstündeki en önemli favori olan sprinter, aynı zamanda 100 metre tarihinde “en hızlı koşan en genç atlet” konumunda..

Aslında aynı ülkeden Christian Coleman en favori isimdi ama malum doping cezası sebebiyle Tokyo’da yer alamayacak.
Doping testlerine tam 3 kez girmeyerek geçici men cezası alan atletin 2 yıllık cezası onaylanmıştı. 13 Mayıs 2022’ye kadar yarışamayacak olması temyizde 24 aydan 18’e indirilse de, Olimpiyatları kaçırıyor çünkü 14 Kasım 2021’den önce resmi anlamda maalesef yarışamayacak.

Ülkesinde ve dünyadaki hayranlarında, bir diğer efsane 40 yaşına merdiven dayamış Amerikalı Justin Gatlin’den yeni bir zafer gelir mi beklentisi vardı ama ülke elemelerini geçemeyen 2004 Olimpiyat Şampiyonu de maalesef Tokyo pistlerinde 100 metrede yer alamayacak.

2 Amerikalı Ronnie Baker da bir diğer favori, Fred Kerley de çok formda ama biz yine de Güney Afrikalı Akani Simbine için dikkat!! notunu düşelim.

Kanadalılar Andre de Grasse’dan çok umutlular ve 1996 Atlanta’da Donavan Bailey’den sonra bir kez daha altın madalya beklentisinde de olsalar, kürsüye çıkma ihtimali az değil ama öndeki isimlerin hepsini birden geçip altın alması bence çok çok zor.

Fazla uzatmadan; gönül tabii ki Bolt 3-4 yaş genç olup emekliye ayrılmamış ve Coleman da doping cezası almamış olup, ikisinin beraber yarışmalarını ve ratingleri patlatmalarını hayal ediyor olsa da, şartlar şu anda böyle. Sakatlık ya da false start gibi olağan dışı bir şeyler yaşanmazsa, Amerika’nın 2004 yılından sonra ilk kez kazanacağı bir yarış bizleri bekliyor gibi gözüküyor.

10 saniye altı derecelerin %90’ının 21. yüzyılda geldiğini ve 80’lerde malum sebeplerle!! kırılmış ve bugün bile aşılması çok zor branşlar harici, hemen her sporda olduğu gibi Bolt rekoru da bir şekilde tarihe gömülecektir, ama Tokyo’da mı yoksa önümüzdeki 4-5 sene içinde mi, onu hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Son 1.5 senemizi kabusa çeviren Covid-19’un değil rekorların konuşulacağı bir olimpiyat olması dileği ile…

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

photo: getty images

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular