https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NOVAK DJOKOVIC WIMBLEDON ŞAMPİYONU!

Okunması Gerekenler

eminnÇimdeki tek tekler Grand Slam şampiyonluğunu 2011’deki müthiş sezonunda Wimbledon’u kazanarak elde eden Novak Djokovic ile tenis tarihinin en iyisi olarak kabul edilen 7 kez Wimbledon şampiyonu ‘Genius’ Roger Federer karşılaştı.

Novak Djokovic  6-7 / 6-4 / 7-6 / 5-7 / 6-4

Ayrıca bu karşılaşma 2 oyuncunun da koçlarının bir karşılaşmasıydı.Federer’in tarafında Stefan Edberg; Djokovic’in tarafında Boris Becker vardı.

İlk sette iki oyuncuda servis oyunlarında problem yaşamadan başladı.Djokovic servis oyunlarında çok rahatken, Federer oyunlarını birkaç puan vererek kazandı.Tie-break’e giden sette ilk mini-break’i elde eden Roger Federer oldu.Daha sonra mini-break’i Djokovic geri aldı.Ama 7-6 iken Djokovic’in servislerinde set puanı yakalayan Roger Federer çapraza vurduğu winner ile seti kazandı.İlk sette turnuva boyunca olduğu gibi fileyi daha fazla kullanmaya çalışan bir Federer gördük.Yüzdesel olarak baktığımızda iyi gibi duruyor ama özellikle chip & charge denemelerinde sürekli Djokovic’e geçildi.Servisler konusunda da Djokovic çok daha iyi başladı.Özellikle ilk servislerinde harika bir yüzde buldu ve maç boyunca bunu da nispeten istikrarlı bir şekilde devam ettirdi.

2. sete Djokovic adeta servis kırarak başladı.Servis kırdıktan sonra ilk settekinden de iyi servislerle devam eden Djokovic, sadece 1 oyunda Federer’e 1 kere servis kırma şansı verdi.Bunu da iyi servisiyle bertaraf eden Djokovic karşılıklı alınan servis oyunlarından sonra seti 6-4 kazandı.

3. sette Roger Federer benim beklediğim servis performansına ulaştı.Set boyunca 13 tane ace atan Roger Federer, setin ortalarındaki law game ile kazandığı bir oyunu sadece ace’leriyle kazandı.Setin sonlarına doğru Djokovic biraz olsun Federer’in servislerinde puan kazanmaya başladı ve tie-break’e de çok az da olsa Federer’in servis istikrarını bozarak girdi.Tie-break’te mini break’i aldıktan sonra Roger Federer’in de yaptığı birkaç basit hatayla birlikte set puanları buldu.İlk set puanını değerlendiren Djokovic setlerde 2-1 öne geçti.

3. seti tie-break ile kazanan Djokovic maçtaki momentumu da eline geçirdi.Sete servis atarak başlayan Djokovic rahat bir oyunla ilk oyunu kazandı.Daha sonraki 2 oyun da oyuncuların rahat servisleriyle geçti.4 oyunda Federer birkaç tane topu out’a vurdu ve Djokovic 4. sette de servis kırdı.Bir sonraki oyunda maçta ilk kez servis kırmayı başarak Federer break’i geri aldı.Sonraki oyun tekrardan servis kıran Novak Djokovic bir sonraki servis oyununa da tutundu ve sette skoru 5-2’ye getirdi.Sette bu noktadan sonra tuhaf işler olmaya başladı.Seyircinin de iyice işin içine girmesiyle beraber önce Federer kendi oyununa rahat tutundu daha sonra Djokovic’in şampiyonluk için servis attığı oyunda çok şık düz vuruşlarla winnerlara giden Federer servis kırdı ve maçta kaldı.O anki merkez kortun atmosferi unutulmayacak bir durumdaydı.Daha sonra kendi servisinde şampiyonluk puanı çeviren Roger Federer sette durumu 5-5’e getirdi.Şampiyonluk puanını çevirdikten sonra momentumu iyice arkasına alan Fedex bir sonraki oyunda da Djokovic’in servisini kırdı ve set için servis attığı oyunda seti 7-5 ile noktaladı.Federer’in 5-2’den sonraki oyunu tenis dersi niteliğindeydi.Kortta olağanüstü şeyler oldu.Tek kelimeyle inanılmazdı.Federer’in oradan geri dönüşünde Edberg’in etkisi çok büyük.

Rüzgarı arkasına alan Roger Federer Djokovic’in ilk servis oyunlarında pek bir baskı kuramadı ve kendi servis oyunlarını da üst üste law game’ler ile kazandı.7. oyunda maçın en kritik anı yaşandı.3-3 iken servis kırma puanı veren Novak Djokovic maç boyunca çok iyi çalışan ilk servisiyle puanı ve oradan da oyunu kurtardı.Bundan sonra Roger Federer’in de servis oyunları oldukça sıkıntılı geçti. Servis kırma puanı gösterdiği oyunu kazanan Roger Federer bir sonraki oyununda, yani maçta kalmak için servis attığı oyunda 2 şampiyonluk puanı gösterdi ve maçı orada kaybetti.

Maçın Genel Değerlendirmesi: Djokovic bu şampiyonluğu bence servislerine borçlu.Yarı finaldeki Dimitrov maçına göre çok daha iyi oynadı ve çok daha iyi servis attı.En önemli puanlarda servisleriyle hayat bulan Djokovic kariyerinin 7. Grand Slam’ini kazandı.

Ağustos ayında 33. yaşını bitirecek olan Roger Federer belkide kariyerinin son Grand Slam finalini oynadı.4. setteki geri dönüşü kesinlikle unutulmazdı ama o kadar iyi servis oyunları çıkardıktan sonra üst üste zorlandığı oyunlar ne yazıkki Federer’in sonunu getirdi.

Yukarıda bahsetmeyi unuttum.Federer’in oyuna giren ilk servislerine Novak Djokovic yapabileceği en iyi returnleri yaptı.Birçok oyuncunun karşılayamayacağı hatta ace olabilecek servisler Djokovic tarafından çok derine gönderildi. Bu da maçtaki kilit noktalardan bir tanesiydi.

emin.kazdaloglu@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular