https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NAAA Nİİİİ, NAAAA Nİİİİ !

Okunması Gerekenler

brunoYan çevirip enlemesine ağzıma sokup kırt, kırt, kırt ettirerek çubuk kraker yemeye bayılırım, keyif veren şeyler seyredilirken pek çok kişi bir şey yer ya, ben de bunu yemeyi seviyorum. Zap ahan maçını keyifle seyrediyorum, bir yandan da çubuk kraker yiyorum derken kameralar bi ara Aziz Başkanı gösterdi, peşin satan gibi kurulmuş koltuğa, bacak bacak üstüne atmış, gevrek gevrek gülüyor adam benden daha keyifli.

Vay anam vay, uyuklayarak seyrettiğimiz derbi maçlarından, esneye esneye izlediğimiz Uefa Avrupa ligi maçlarından, hop oturup hop kalktığımız hazırlık maçlarına.. Nerdeeeeen, nereeee ? Basıp parayı aldın mı yıldızları, yıldızların başına ruh sahibi bir de hoca getirdin mi böyle oluyor işte. Para mı ? Vermeden almak Allah’a mahsus. Görün bakın, ne Feneriumlara mal yetiştirebilirler, ne de bir tane kombine kalır elde. Tüm camia nasıl bir takım izleyeceğiz sorusunun cevabını merak ediyordu ve Zob Ahan maçında Fenerbahçe ahan da budur dedi.

fb hazirlik 1Her iki yarıda iki farklı onbirle sahada yer aldığımız maçta tüm yeniler oynadı. Rakip bizim sikletimizde değildi, eyvallah çok fazla eksiklerimizi göremedik, doğrudur ama fazlalıklarımızı görme şansımız oldu, oyun şablonumuz hakkında fragman niteliğinde bir maç oldu. Hızlı düşünen kaliteli ayaklara hızlı oynama alışkanlığını kazandırdığınızda iki üç pasta orta saha geçiliyor, 4-5 pasta gol pozisyonu oluyor ki işte Avrupa futbolu bu. Bizim de en kötü hastalığımız buydu, Ersun Yanal epey bir yol katetmişti, tedavi etmek üzereydi ama İsmai Kartal’la hastalık tekrar nüksetmişti.

Galiba çare Pereira’ymış. Yana oynayan oyuncular ne kadar gözüme battı, anlatamam. Premier lig maçından adeta kesitler izledik Düzce’de. Top Fenerbahçe’deyken gerçekten de keyif aldık. Diego, Meireles gibi oyuncular zaten bu tarz oyunlara alışkın futbolcular. Özellikle Diego kaçanı gördüğü an salıyor topu önüne. Kanatlarda da iki tane adam eksilten hızlı futbolcu olduğunda keyifli futbol başlıyor ve bir de hemen her topu alan, hemen her topa kafa vuran bir merkez santrfor var ki; hop oturuyorsun hop kalkıyorsun. Top rakipteyken Fenerbahçe’yi yeterli bulmadım. Rakibe çok fazla oynama şansı verdik, ikili mücadelelerde çok fazla faul yaptık, daha iyi top yapan bir takıma karşı çok zorlanırdık.

İdeal onbirin sahada yer almamış olması, sezon başı olması, çıkan onbirin fazla ofansif olması gibi mazeretler kabul edilebilir elbet. Gördüğüm bir diğer eksik de stoper transfer edilirken her nedense ayağına hakim stoper almak kimsenin aklına gelmiyor. Rakip prese başladı mı hemen top kaleciye geliyor, kaleci Fabiano da sağ olsun Selçuk Şahin’i aratmayacak, yüreğimizi ağzımıza getiriyor ki kendisi bana hiç güven vermedi.

fb hazirlik 4Yeni stoperlerden Kjaer bildiğimiz bir adam. Sert, pozisyon bilgisi yüksek ve güven veriyor. Bu sene defansın bel kemiği olacak. Stoper Ba’yı anlayamadım. Kısa mesafede o da ağır. Videolardan attığı uzun pasları gördük, ayağına hakim gibi ama rakibin gölgesini görse kaleciye veriyor topu. Gökhan ve Hasan Ali ilk yarının iyilerindendi. Krasiç istekliydi, umduğumdan daha iyiydi ama hala yetersiz. Solda Stoch çok etkili zaten, yeteneklerini biliyoruz ama devamlılık gibi bir arızası olduğu için ne olur kestiremiyorum.

Ortadaki Topal yine Fener’in en iyisi. Banko. Yanında oynayan Meireles hızlı oyunda var ama ilk onbir oyuncusu gibi değil. Hiç ince işçilik yok adamda. Al topu ver yana nereye kadar ? sorumluluk almak lazım, ince işler yapmak lazım. Fernandao, Ferlnandao, Fernandao. Nasıl bir fizik ? Nasıl bir arzu? Nasıl bir hava hakimiyeti ? Nasıl bir yıpratıcılık ? Nazar değer, susayım. Yılın transferi. İkinci yarıda Alper sola geçti, Nani sağa, arkalarına Caner ve Şener vardı. Orta sahada ise Souza, Holmen ve Mehmet Topuz, defans göbeğinde Alves-Kadlec. Caner ve Şener ikilisi ofansıf anlamda Gökhan-Hasan Ali ikilisine göre kesinlikle çok daha etkili bir ikili. Şener Gökhan’dan daha hızlı, daha teknik ve daha görerek orta yapıyor, dolayısıyla da ofansta çok etkili oluyor.

Nani ile beraber her paslaştıklarında allak bullak ettiler ortalığı ancak Şener’in defansif yönünü konuşmak için erken. Nani zaten bir ekol, topu ayağına her aldığında tribünler ayakta. Ne yapacağı belli değil, çalım mı atar, şut mu, ani bir pas mı verir, kontrolü çok zor frikiği de çaktı. Ceee !! Dedi. Ne zaman 5-6 oyuncu transfer etsek biri ya cacık çıkar ya da lüzümsuz olafak transfer edilir. Bu sene de kontenjanı Souza dolduracak gibi. Baroniye falan benzetenler olmuş, bırakın şu gamsız herifi, ben benzetmedim.

fb hazirlik 3Bu adam bildiğin Mehmet Topal. Daha tek pasçı, daha öne oynamaya çalışıyor hepsi bu. 8 milyon Euro. Geçmiş olsun abi. Yine de bekleyip görelim. Kötü adam demiyorum, kazık yedik diyorum. Stoperler top çıkaramıyor, yardıma gelmiş, girmiş ikisinin arasına o da almış topu Volkan’a veriyor. Madem oyunu domine edeceğim diyorsun, ofansif oynayacağım diyorsun eyvallah çift önliberoyla oynamak mantıklı da iki tane Mehmet Topal’la oynamak çok tuhaf. Daha etkili daha bileklerine hakim bir ön libero almak lazım, topla mesafe kat edebilen bir Emre lazım oluyor hep. Stoperlerden topu alsın, ileriye aktarsın. Yazık oldu Belluschi’ye. 1 milyon Euro’ya bağıra bağıra gitti.

Solda büyük savaş var, Alper, Sow ve Stoch. Her şeye rağmen çalışırsa, güçlenirse, istekli oynarsa yüzde 40 Sow diyorum, Alper ve Stoch yüzde 30. Sağda Nani var, yedeği Topuz olur keşke Volkan alınsa. Krasiç inşallah bir sürpriz yapar, Fenerbahçe’yi bırak bir kenara, dünya futbolu için isterim Krasiç’in eski günlerine dönmesini. Holmen bana göre bariz sırıttı, mental olarak da çok ağır kaldı, ilk yolcu Holmen.

Bu Fener çok can yakar. Bir kaç maç daha bekleyelim, daha ciddi rakiplere karşı seyredelim, Kadıköy’de seyredelim bir kere. Nani’nin frikik golüyle beraber enfes bir hareket Pereira’dan geldi, 10 numara 5 yıldız bir oturuş ve aynı güzellikte bir gülüş de Aziz Başkan’dan ve Naaa Niii, Naaaa, Niiii ! Her şey çok güzel olacak !

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular