https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MOSKOVA DESTANI, BU SENE O SENE !

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENTOP16’da gruplar belli olduğunda, benim bakışımla kazanma ihtimalimiz en az olan karşılaşmaydı CSKA Moskova deplasmanı…

Salon baskı ve ambiyans olarak bir Partizan ya da Atina deplasmanları gibi değildi, seyirci de bir İspanya’da olduğu gibi çalınan-çalınmayan her düdükte maçın içine giremiyordu ama kadro kalitesi, derin rotasyonu ve çok önemli silahları ile USH’da servis kırmak çok da mantıklı bir düşünce olarak durmuyordu…

FB CSKA 1Hele de Avrupa’nın en pahalı takımı oldukları yetmezmiş gibi, üstüne gelen dünya yıldızı Kirilenko takviyesi ile bu maçın kağıt üstünde ağır favorisiydi Moskova temsilcisi. AMA karşılaşma düşündüğümden çok farklı şekilde başladı. 10-0 ile maça giren sarı-lacivertliler, geçen her dakika motivasyon ve inanaçlarını da arttırarak oynadılar. Özellikle ilk çeyrekteki 10 sayıya kitledikleri CSKA Moskova ve inanılmaz savunma için diyecek söz bulamıyorum! Bu periyot FB Ülker için savunma anlamında Nirvana’ya çıkmaktır bu seneki Euroleague macerasında…

Tabii ki 10 sayıda kalan CSKA’nın düz mantıkla x4 diye hesapladığımızda maçı 40 sayılarda bitirmeyeceği ve diğer çeyrekler oyuna asılacağı belliydi ki öyle de oldu! 17-10 biten ilk çeyrek sonrası, 2.çeyreğin başlarında farkı korumayı başarsalar da, devre sonuna doğru, biraz gelen ard arda üçlükler, biraz da hakemlerin çaldığı ve çalmadığı faullerin rüzgarıyla fark kapandı ama FB yine de soyunma odasına 39-37 önde girdi.

Başabaş giden 3.çeyrek sonrası final periyoduna da 59-58 önde giren sarı-lacivertliler skor olarak geriye de düşseler maçın hiçbir saniyesinde teslim bayrağını çekmediler ve kazıya kazıya, muhteşem bir mücadeleyle, SONUNA KADAR hakettikleri bir galibiyet aldılar.

FB CSKA 2Bjelica’nın double-double’ı, Gou ve Uçan Helikopter’in attığı 14’er sayının hiçbir önemi yok! Bu maç için tek tek oyuncu analizine girmek istemiyorum. Başta coach Obradovic ve tüm takım ile salondaki ağızları yırtılırcasına susmadan tezahürat yapan 300 Spartalı, cengaver Fenerbahçeli seyirci bu muhteşem galibiyete hep birlikte imza attılar.

Euroleague Şampiyonluğu’nun Real Madrid ile birlikte en güçlü 2 adayından biri olan CSKA Moskova’yı kendi sahasında 75 sayıda tutmayı başarmak inanılmaz ki fazla gerilere gitmeye gerek yok, bu salonda 4 TOP 16 maçında ortalama 100, toplamda da 400 sayı buldular dememiz yeterlidir diye düşünüyorum!

Ve bu maç sadece 2 puan değil aynı zamanda test maçı… Bu salonda kazanan HER YERDE kazanabilir!  Sarı-lacivertliler kazanmakla da kalmadılar, ilk maçta 3 sayı ile kaybettikleri rakiplerini  81-75 yenerek olası bir puan eşitliği durumunda da ikili averajı ellerine geçirdiler.

FB CSKA 3FB Avrupa’nın en güçlü ekibi mi ? Hayır ! F4 için çapraz gruptan Real-Barca ile FB grubundan CSKA ve Oly benim hala ilk adaylarım ama sonuçta herşey sahada bitiyor ve kadro kalitesi kadar YÜREK de büyük önem taşıyor!

Sene başında hatta TOP16’ya girerken bile çok ümidim yoktu. En iyi ihtimal F8’den seker ve Avrupa macerasını kapatırız diye düşünüyordum ama artık ben de inanmaya başladım. 25 milyonun senelerdir duası olan Final Four hayali için, hele de TOP16’yı ilk 2 içinde bitirip eleme turunda saha avantajını ellerine alırlarsa; BU SENE O SENE olabilir!

Tebrikler Fenerbahçe…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular