https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MİAMİ HEAT-CHİCAGO BULLS

Okunması GerekenlerNormal
0
false
false
false

EN-CA
X-NONE
X-NONE


ALI RESIMChicago Bulls – Miami Heat  maçları NBA` nin en önemli derbisi haline geldi.

Son 5 yılda, Amerikan basketbolunun en önemli derbisi haline gelen Bulls – Heat basketbol maçları NBA` de tartışmasız en çok ve keyifle izlenen spor karşılaşmalarından biri haline geldi.

Bunun en büyük nedenlerinden biri, son 2 yılda Derrick Rose sakatlanıp oynayamaz hale geldikten sonra çok genç  yaşta Bulls’un lideri haline gelen Joachim Noah.

Bitmez tükenmez enerjisi, inanılmaz savunma kabiliyeti, 2.10`lük boyuna rağmen müthiş fundamentalı ve hırslı karakter yapısı ile tek başına tüm Heat takımına ama öncelikle Kral James`e kafa tutan ve her fırsatta 20 bin kişilik seyircisini tüm bu özellikleriyle  ayağa kaldıran bu genç adam tek kelime ile maça damgasını vurdu.

İstatiksel olarak çok detaylara girmeden sadece +20 sayı +10 rebound , 7 assist ve 7 blok ile maçı tamamladığını söylersek herhalde biraz olsun durumu rakamlarla ortaya koyabiliriz.

BULLS SAHASI

Maçtaki en önemli anlardan biri dünyanın en önemli eski tenis yıldızlarından biri olan Yannick Noah`ın kendisi ile röportaj yapılırken tüm kalbiyle ve enerjisiyle oğlunu desteklemek amacıyla canlı olan röportajı keserek, yanında bulunan seyirciler ile oğlunun yaptığı blokdan ve aldığı rebound`dan sonra ayağa kalkarak salonda bulunan tüm seyirciler ile birlikte tezahürat yapmasıydı. Röportajı yapan ESPN muhabiri ve tüm salon belki de böyle bir duruma ilk defa şahit oluyorlardı.

Yannick Noah da tenis oynadığı zamanlarda tıpkı oğlu gibi yüksek enerjisi ve bitmez tükenmez hırsı ile rakiplerini bıktırana kadar çalışan, çabalayan ve asla pes etmeyen bir karaktere sahipti.

NBA basketbolu, play – off zamanına kadar defansif özelliğini göstermeyen ve genelde takımların sadece hücumdan oluşan setlerinin uygulandığı, dünyanın en önemli atletlerinin olduğu bir ligdir.

Fakat dünkü maçı yorumlayan eski Bulls ve Philedelphia koçu Doug Collins ve  eski New York koçu Jeff Van Gundy bile gerçek Amerikan basketbolunun bu aralar sadece Bulls- Heat maçlarında seyredilebildiğini söylediler.

Her sporda olduğu gibi oyunu iki yönüyle  ofans ve defans olarak oynayabilen, Bulls gibi takımlar ve dün inanılmaz bir performans gösteren Bulls guardı Jimmy Butler gibi defansif oyuncular, başta Le Bron James`i sonrada tüm Heat takımını önce enerjileri ile  şok ettiler sonra da tamamen durdurdular. Dünkü maçta  kral Le Bron James 3. çeyreğin yarısı geçildiğinde sadece 8 sayı atabilmişti.

Chicago takımı bu yıl bir çok basketbol uzmanı tarafından  sezonun en önemli şampiyonluk adaylarından biri olarak gösterilmişti. Fakat 2 yıl önce MVP seçilen Derrick Rose`un tekrar sakatlanması ve ALL STAR forvetleri  Luol Deng`i Cleveland`a vermeleri ile  acaba yeni bir tanking  (gücünü azaltarak bir sonraki yılda draft avantajı sağlamak) takımı daha mı göreceğiz kuşkularını yarattı.

Bugünün Bulls koçu ve eski şampiyon Boston Celtics defans koçu Tom Thibodeau ve tabi ki Joachim Noah, belki de takım yöneticileri ile ters düşerek doğu yakasında 3.lük mücadelerine devam ederek, müthiş azimleri ve konsentrasyonları  ile tanking’in söz konusu olmadığını bir kez daha gösterdiler.

Böyle bir maçı 2014 normal NBA sezonunda seyredebildiğimiz için  ve Bulls takımının hala eski günlerine dönerek şampiyonluk yarışında olabileceğini gördüğümüz için çok şanslıyız. Bu maçı kaçıran herkese NBA TV veya Youtube`dan bularak seyretmeleri gerektiğini tekrar belirtmek isterim. Teşekkürler Bulls ve Noah !

ali.ertem@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular