MERİÇ MÜLDÜR İLE DOBRA DOBRA

Okunması Gerekenler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

kaan ilhan resimGeçtiğimiz Cumartesi günü Haber Türk stüdyolarında spor yazarı ve yorumcu sevgili Meriç Müldür ile çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisine ilgisinden dolayı bir kez daha teşekkür ederim.

10 haftalık periyot dahlinde takımlarımızdaki son durumları ve gündemde olan konuları derlediğimiz röportajımıza gelin yakından bakalım.

ÖNCELİKLE FENERBAHÇE İLE BAŞLAMAK İSTİYORUM. VAN PERSIE VE PEREIRA ARASINDA NELER VAR BİZLERE GÖZLEMLERİNİZİ PAYLAŞIR MISINIZ?

Van Persie ve Pereira arasındaki geçen olayların arkasında daha neler olduğunu hiç kimse çözemedi. Bu durumda zaman zaman Pereira zaman zaman da Van Persie’nin haklı olduğunu düşünüyorum. Van Persie gibi bir adam alınmışsa bu adam oynayacak başka alternatifi yok. İlk geldiği zamanları bir kenara koyuyorum ilk haftalarda oynamaması gayet mantıklı ama hazır olduğu anlarda ki bununda sinyallerini verdi Persie, hocanın oynatmam kararının tartışılması da bana göre normal.

PERREIRA’NIN FENERBAHÇE’Yİ TERCİH ETMESİNDEKİ ANA ETKEN SİZCE NEDİR?

Portekizli hoca buraya yeni bir Mourinho olmak için geldi.

BU KRİZİN AŞILAMAMASI HUSUSUNDA SİZCE KİM YA DA KİMLER HATALI?

Kesinlikle Terraneo hatalıdır. Fenerbahçe kulübü her şeyi Terraneo ’ya emanet etti. Terraneo’yu son 15 yıldır tanıyan tek bir isim var Aziz Yıldırım onun haricinde kimse tanımazdı kendisini. Geçmişte İtalya’da sportif direktörlük yapan biri isimdi. Terraneo burada ciddi paralarla, ciddi imkânlar buldu bütün yetkiyi de Aziz Yıldırım kendisine verdi. Bütün bu verileri ortaya koyduğumuzda Van Persie- Pereira krizinin çözmesi gerekirdi Terraneo’nun. Bu kadar yetkiyi aldıysanız bu sorunu da çok önceden çözmüş olmanız gerekmekteydi.

VAN PERSIE’NIN SORUNU SADECE İLK 11’DE OYNAMAMAK MI?

Evet, çünkü kendisini hazır hissettiği halde forma şansı bulamaması yüzünden bu tarz sorunlar yaşadı.

BİRAZ DAHA FORMASYONLA İLGİLİ SORMAK İSTİYORUM. FENERBAHÇE’NİN OYNADIĞI TAKTİK DÜZENİ DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?

Kendi adıma söylemeliyim Kaan, bunca yıldır futbolun içindeki bir adam Pereira şuan Van Persie ’ye hocalık yapan Perreira, bu işin akademisyeni olmuş Pereira bir karar verdiyse kendi adıma söylemem gerekir ki bunun değerlendirme noktasında kendimde bir had görmüyorum. Şunu söyleyebilirim özellikle kendi sahasında ki, maçlarda saldıran, kanatlardan gelen, yıldıran bir takım göremediğimiz için teknik, taktik meseleleri gündeme geliyor.

GERİDE BIRAKTIĞIMIZ 10 HAFTALIK PERİYOT İÇERİSİNDE PEREIRA TOPARLANMA SİNYALLERİ VERDİ Mİ?

Hayır vermiyor. Ben yine de bardağın dolu tarafından bakmak istiyorum her geçen hafta üzerine bir tuğla daha koyan ve koyacak olan bir Fenerbahçe’nin olduğunu düşünüyorum.

FENERBAHÇE’NİN KIPIRDANMALAR YAŞADIĞI BÖLGE YA DA BÖLGELER NERESİ?

Son haftalarda savunma anlamında kıpırdanmalar var. Kjaer çok eleştiriliyor ama ben Kjaer ’in çok kötü oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Bizde maalesef herkesin parasını dile dolamak gibi huylar vardır. Lugano içinde zamanında aynı şeyler söylendi ama Uruguaylı müthiş sezonlar yaşadı. Kjaer ‘in yararsız oyuncu olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Dediğim gibi savunma anlamında toparlanmalar var önümüzdeki haftalarda daha iyi olacağını düşünüyorum.

Şunu unutmayalım ki; Yerden yere vurulan bir Fenerbahçe var, yere göğe sığdırılamayan bir Beşiktaş var ama puan farkı 2. Yani Fenerbahçe adına kaybedilmiş bir şey yok.

FENERBAHÇE GENEL OLARAK YARIŞTA BENDE VARIM DİYEBİLMESİ İÇİN NELER YAPMALI?

Ligin en iyi top oynayan Beşiktaş takımına karşı hem de toparlanan son şampiyon Galatasaray’a karşı mevcut futbolunun üzerine bir an önce koyması gerekiyor.

Sonuçta ciddi masraflar yapılmış, yatırımlar yapılmış hepsi birbirinden yetenekli oyunculardan kurulu bir takım Fenerbahçe. Şunu yine de belirtmek istiyorum bu takımın zamana ihtiyacı var, istikrar lazım.

FENERBAHÇE’NİN MEVCUT KADROSUNDA ŞU İŞİM YA DA İSİMLER NEDEN VAR DEDİĞİNİZ OYUNCULAR VAR MI?

Kaleci Fabiano, burada çok ciddi sıkıntı var. Markovic alındı çok beğendik ama çok sakatlanıyor. Sezon sonuna kadar bu sakatlıkları devam ederse onu da bu pota koyarız. (Gülerek)

Diego ile ilgili şunu belirtmek istiyorum; hoşnutsuzluk seziyorum kendisinde. Futbolunun üzerine koymak için çok çalışıyor hep yan top olayından bayağı sıkılmış. İnadına inadına oynuyor formasını kaybetmemek için bu iyi şeylere işarettir.

YERLİ TRANSFERLERDEN VOLKAN ŞEN VE OZAN TUFAN SİZCE BEKLENTİLERİ KARŞILADI MI?

Volkan Şen, Fenerbahçe’de iyi performanslar ortaya koyuyor ama Ozan Tufan biraz sıkıntı. Ozan Bursa’nın bir numarasıydı, orada ne yapsa olumlu karşılanıyordu ama burası Fenerbahçe, hata affedilmiyor hatada hemen tribünler yuhalıyor, homurdanıyor. Ozan genç, kendisinden çok şeyler beklendiğinin farkında. Transfer döneminin gözdesiydi. Fenerbahçe parayı bastırmış almış bunların karşılığını vermek zorunda. Bu saydıklarımızın altında sanki eziliyor Ozan.

AZİZ YILDIRIM’IN ‘GALATASARAY BİZİM DOSTUMUZ DEĞİLDİR’ SÖZÜNÜN İLERİKİ DÖNEMLER İÇİN YANSIMALARINI NASIL GÖRÜYORSUNUZ?

Aziz Yıldırım’ın bu açıklamalarından sonra herkes başkana cevap verme telaşında. Aziz Yıldırım’ın bahsettiği konu aslında dikkat çekici. 2011-2012 sezonunda son maçta Saraçoğlu’nda şampiyon olan Galatasaray’ın kupası statta alması. Şunu da söyleyeyim iki takımın dost olmadığını da herkes biliyor.  Aziz Yıldırım dikkat çektiği konuda bana göre haklı. Dostsanız madem, kupayı almak elbette hakkınız ama anlayış gösterilebilirdi. Camianın matemde olduğu, 3 Temmuz sürecinin devam ettiği bir sezondu. İlla ki orada alacağım diye tutturmayabilirdi Galatasaray yönetimi.

KUPAYI SARAÇOĞLUNDA VERME FİKRİ SAYIN YILDIRIM DEMİRÖREN’DEN ÇIKTI. GALATASARAY’I BURADA SUÇLAMAK BANA GÖRE YERSİZ.

Dediğin doğru ama Yıldırım Demirören daha sonra Ünal Aysal’a kupayı TT Arena’da verelim dedi Ünal Aysal ısrarcı oldu.

YANSIMALARININ İLK AYAĞINI GEÇTİĞİMİZ DERBİDE GÖRDÜK. KARŞILAMAMA VE İKRAM MESELELERİ GÜNDEME GELDİ. NELER SÖYLERSİNİZ BU DURUMLA İLGİLİ?

Galatasaraylı yöneticileri maç öncesi Murat Özaydınlı karşıladı. Maçtan sonra ikramın olduğunu Galatasaraylı yöneticiler beyan etti. Şunu söylemek gerekir Kaan, statlardaki gerek ev sahibi gerekse rakip takımın yöneticilerinin ağırlandığı yer protokol tribünüdür. Protokol tribünleri ev sahibi takımın bünyesinde olan bir yer değildir. Gençlik ve spor müdürlüğünün sorumluluğundadır. Orada senden çay, kahve, parası alındıysa bu parayı il müdürlüğü alır. Fenerbahçe almaz ya da diğer ev sahibi takımlar. Tamam, yanlış ama bu durum Fenerbahçe’nin yaptırımında olan bir yer değil.

NEDEN YİNE GERİLDİ İKİ TAKIM. 3 TEMMUZ SÜRECİNİN YANSIMALARI OLARAK KABUL EDEBİLİR MİYİZİ?

Elbette öyle. Şike sürecinde Fenerbahçelilerin bakış açısı ortada. Bizi Galatasaraylılar şikâyet etti diyor bütün camia. Bütün camianın inancı bu yönde.

GALATASARAY VE FENERBAHÇE ARASINDAKİ DURUM DÜZELİR Mİ?

Net bir şekilde söylüyorum ki düzelmez. Şu şekilde ancak düzelir, şuan mevcut spor camiasındaki herkes gidecek, yerlerine bambaşka bakış açısında olan insanlar gelecek ki bir şeyler düzelsin, aksi takdirde mümkün değil.

ALİ KOÇ GELİYOR MU?

Hiç zannetmiyorum. (Gülerek) Aziz Yıldırım kendisi işaret etti, Sayın Koç taşın altına elini koyacağını söyledi ama ilk önce Aziz Yıldırım bıraksın ondan sonra Ali Koç taşı kaldırır.

AZİZ YILDIRIM BAŞKANLIĞI BIRAKMAK İSTİYOR MU?

Hem de çok istiyor. Çok yıprandı. Bu Yargıtay süreci aksi halde olursa zaten bırakacak, leyinde bir kararında Mayıs ayında çıkacağını düşünüyorum. Mayıs ayında Fenerbahçe şampiyon olur, Avrupa’da da bir şey olursa, başkan pozitif anlamda bir baskıyla karşı karşıya kalır.

Ali Koç şu ana kadar ben adayım demedi. Neler olacağını hep birlikte gözlemleyeceğiz.

GALATASARAY’DA İŞLER RAYINA GİRDİ Mİ?

Son 3 haftaya bakarsak her şey oturmuş gözüküyor. Devre arasında da transfer anlamında hareketlilik olacak. Galatasaray’da zaten Sneijder gibi muhteşem bir adam var. Podolski var ki, Alman Milli Takım Teknik Direktörü Löw’ün Podolski’yi izlemesi Galatasaray’a pozitif anlamda yansıyacaktır.

DURSUN ÖZBEK HALEN TARTIŞILIYOR NELER SÖYLERSİNİZ BU DURUMLA İLGİLİ?

Geçmişte Alp Yalman, Faruk Süren, Özhan Canaydın ve Adnan Polat gibi isimler Galatasaray başkanlığı yaptıktan sonra taraftarlar elbette dikkat çekici başkan istedi. Dursun Bey iş hayatındaki noktalara da tırmana tırmana gelmiş çok çalışkan bir isim ama Galatasaray başkanlığını tamamen liseli olmasına borçlu. Liseli olmasaydı hiç bir şey olmazdı. Ünal Aysalı’da düne kadar kimse tanımazdı, kimse bilmezdi üye yaptılar ardından başkanlığa getirdiler. Bu lise olayı Galatasaray’da kanayan yara. Ben Dursun Özbek’in çok uzun ömürlü bir başkanlık profilinin olduğunu düşünmüyorum lakin şunu da belirtmek gerekir Türkiye’de maalesef her şey sonuçlarla endeksli olduğu için süreci hep birlikte gözlemleyeceğiz.

GALATASARAY’DAKİ LİSE HEGOMANYASI İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ?

Galatasaray’ı Galatasaray Liseliler yönetiyor sevgili Kaan. İşler o kadar vahim tablolara ulaştı ki her maça giden Galatasaraylı arkadaşlarım var Galatasaray Liseli olmadığı için kulübe üye yapılmıyorlar. 2015 yılında 220 üye alınmış %80’den fazlası Galatasaray Liseli. Milyonlarca Galatasaraylı var, Galatasaray’a hizmet edecek, kaliteli, kalibreli isimler var. Galatasaray’ın bence bu anlamda kendi içinde bu devrimi yaşaması gerekiyor artık.

SEVGİLİ HAMZA HOCANIN OYUNCU DEĞİŞİKLİKLERİ ÇOKÇA TARTIŞILIYOR. NELER SÖYLERSİNİZ BU DURUMLA İLGİLİ?

Her hoca hata yapıyor. Hamza hoca geçen sezonda hata yaptı, bu tip olaylar olacak Kaan yapacak bir şey yok.(Gülerek)

BEŞİKTAŞ ÖNCELİKLE DERBİ FOBİSİNİ YIKTI BURADAN DEVAM EDERSEK BEŞİKŞTAŞ’DA SİZCE NELER DEĞİŞTİ ŞENOL GÜNEŞ’İN GELMESİYLE?

Şenol Güneş daha cesur kadro çıkarıyor ve takımı daha cesur oynatıyor. Geçtiğimiz dönemlerde çokça sakatlıklar oluyordu bu talihsizlikleri yaşamıyor artık Beşiktaş takımı. Şenol Güneş’in yaptığı önemli işlerden biride adaletli forma dağıtıyor, oyuncuları küstürmüyor, hepsini hazır tutuyor. Bunların hiç birisini Slaven Bılıc yapmadı.  Demba ba sezona çok iyi başladı ancak ligin bitimine 8 hafta kala aşırı düşüşler yaşadı. O durumda elinde Cenk Tosun vardı Bılıc ’in. Cenk’i kullanabilseydi belki de Beşiktaş şampiyondu.

Şenol Güneş’in artılarından biride Türkiye’yi çok iyi tanıyor oluşu. Şenol hocada takıldığım tek bir konu var stoper olayı. Beşiktaş 4 senedir bütün darbeleri savunmasından yedi. Hoca Necip ve Atiba’ya güveniyor bütün sezon gider mi hep birlikte göreceğiz. Miloseviç ve Franco’nun daha da hazır tutulması gerekiyor. Buradan bu konuya bağlantı teşkil edecek bir durumu da söylememek gerekir hem Bılıc hem de yönetim Sivok’u harcadılar. Keşke kalsaydı.

TAKIMA YENİDEN ALINAN QUARESMA İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ? GEÇTİĞİMİZ SEZONLARDAKİ SIKINTILARI BEKLİYOR MUSUNUZ?

Quaresma’nın halen kazanılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Sıkıntılar, sorunlar yaşanıyor elbette ama geçmişteki gibi büyük değil. Quaresma istediklerini sahaya yansımadığı zaman agresifleşen bir oyuncu bunu Kasımpaşa maçında gördük. Portekizli oyuncuyu Şenol hocanın çok iyi idare ettiğini ve edeceğini düşünüyorum.

VODAFONE ARENA NE ZAMAN AÇILIYOR?

Planlanan ligin son 5 haftası ama Beşiktaş şampiyonluk yolunda erken havlu atarsa gelecek sezona kalır stadın açılması.

FİKRET ORMAN’IN EKSTRA MESAİ HARCADIĞINI BİLİYORUM STAD İÇİN. BAŞKAN SON DÖNEMLERDE STAD TARİHLERİYLE İLGİLİ ANTİPATİKLİK YARATSADA HERKESİN KENDİSİNE OLAN İNANCI TAM. NELER SÖYLERSİNİZ FİKRET ORMAN’LA İLGİLİ?

Başkan ofisini Vodafone Arena’ya kurdu. 7/24 çalışıyor. Önümüzdeki haftalar itibariyle bende haberini yapacağım inanılmaz sponsorluk anlaşması yapıyor bu konuda tebrik ediyorum kendisini. Fenerbahçe’nin Galatasaray’ın güçleri ortada. Beşiktaş’ın Vodafone, Beko, Kalde, Coca Cola gibi üst düzey firmalarla muazzam anlaşmalar yapması gerçekten tebrik edilesi bir durum.

BEŞİKTAŞ’DA KONGRE NE ZAMAN?

Sezon sonu olacak büyük ihtimalle. Fikret Orman’ın aday olacağını düşünüyorum. Beşiktaş bu sezon şampiyon olursa başkan ve yönetimi tarihe geçer.

GALATASARAY, BEŞİKTAŞ VE FENERBAHÇE’NİN AVRUPA KUPALARI MACERALARI İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ?

Beşiktaş’ın gruptan çıkacağını düşünüyorum. Fenerbahçe, Celtic maçının ikinci yarısı gibi oynarsa çok iyi seviyeye gelir. Galatasaray, Avrupa kupalarında çok farklı oynayan takım. Galatasaray’ın işi belli olmaz. (Gülerek)

TRABOZNSPOR’A GELMEK İSTİYORUM. AKLIN MANTIĞIN BİTTİĞİ BİR OLAY YAŞANDI TRABZONSPOR CEPHESİNDE NELER SÖYLERSİNİZ?

Böyle bir durumda insan ne diyeceğini şaşıyor Kaan. Normalde başka ülkede olsa o kulübün başkanı ve yöneticileri gözaltına alınmıştı. Bu olayları görünce Fenerbahçe takımının Rize’de uğradığı silahlı saldırının neden faili meçhul kaldığı da insanın kafasında soru işareti bırakıyor. Trabzon Valisi ve Emniyet Müdürü Trabzonspor başkanını arayıp ikna edemiyor. Ülkenin en büyük makamı telefon açıyor çok enteresan olaylar dediğim gibi çok vahim,

BU OLAY BUNDAN SONRAKİ SÜRECE NASIL YANSIR?

Trabzonspor taraftarını anlıyorum yıllardır dava peşindeler ama onları da yanlış yönlendiren yönetimleri var maalesef. Bu iş kapandı gitti, iki camia birbirlerine düşman oldu artık kupa gelecek diye taraftarı oyalamanın anlamı yok. Şimdide siyasal anlamda demeçler verip Trabzonspor taraftarını kendi arkalarına almaya çalışıyorlar. Toplumu bölmedir bu tip davranışlar yanlıştır. Şunu söyleyelim bu süreçte darbeyi yiyen takım Trabzonspor. Davayı sonuna kadar sahiplenmek güzelde birazda sahaya bakın sizi kandırıyorlar. Bu takım Beşiktaş maçında müthiş top oynadı o maçı gördük Trabzonspor bu sezon şampiyonluğa oynar dedik ancak allem edip kallem ettiler her şeyi birbirine soktular. Trabzonspor her sene kendi içinde bir şeyler yaratıyor. Bu sezon Süleyman Hurma ile Onur Kıvrak arasında olan durum, 50 tane oyuncu geliyor, teknik direktör gidiyor bu paralar peki nasıl geliyor? Bunları sorgulayan kimse yok. Trabzonspor’un avukatları yıllardır konuşuyorlar söylenen ne; Trabzonspor avukatlarının bu işten milyon dolarları kaldırması. Bunların hesabı sorulmuyor. Trabzonspor’a böyle yazık oluyor işte.

OCAK AYINDA BAŞKANLIK SEÇİMİ VAR. İBRAHİM HACIOSMANOĞLU ADAY OLACAK MI?

Olacakmış.

SADRİ ŞENER ARTIK GÖZÜKMÜYOR. BU TOPLARA SİZCE GİRMEZ Mİ ARTIK?

Asla girmez. Sadri beye dava açtılar; ‘Sen kulübü dolandırdın diye’. Sadri Şener gibi kaliteli bir adamı yediler çok yazık.

SON OLARAK MİLLİ TAKIMIMIZLA İLGİLİ SORMAK İSTİYORUM. MİLLİ TAKIMIZIN FRANSA’YA GİDECEĞİNİ HEP SÖYLEDİM LAKİN BANA KİMSE İNANMADI AMA HAKLI ÇIKTIM. NELER BEKLİYORSUNUZ FRANSA’DA MİLLİ TAKIMIMIZDAN?

Öncelikle seni tebrik ederim.(Gülerek) Fransa’da umutluyuz. Kuralar çekilecek hangi takımlar gelecek elbette bunlar çok önemli. Bu kadro iyi olduğu zaman her şeyi yapabildiğini gösterdi. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda hatırlıyoruz müthiş geri dönüşlere imza atmıştık. Fatih Terim bu işin Türkiye’de hakikatten bir numarası, hocanın muazzam dokunuşu var. Yıllardır söylediği bir şey vardır ‘BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ’ nitekim öylede oldu sen ve hoca haklı çıktınız. (Gülerek) Fransa’da olacak olmamız liglerdeki oyuncularımıza da pozitif anlamda yansıyacaktır. Orada olmak için çok çalışacaklar bu rekabet hem takımlarımıza hem de milli takımımıza olumlu yansıyacaktır.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : kaan.ilhan@abcspor.com

 

Twitter: @sinyorrkaan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay Kerimoğlu transfer olunca daha da...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı Jailson, Gustavo ve Ozan ile...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

Benzer Konular