https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

VOLKSWAGEN ARENA’DA HAYAT

Okunması Gerekenler

derya cerasiVolkswagen Arena’da Hayat

Darüşşafaka Doğuş’un Euroleague maçlarını Volkswagen Arena’da oynayacağını öğrendiğim andan beri bu maçı dört gözle bekliyordum. Ayhan Şahenk Spor Salonu samimi ve sıcak bir ortam yaratmasına rağmen, Euroleague için yeterli bir salon değildi. Konser ve çeşitli etkinliklere evsahipliği yapan Volkswagen Arena’nın basketbol maçları için salona çevrilecek olması merak uyandırmıştı.

dacka 2İlk izlenim olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki; ilk kez gittiğim Volkswagen Arena modern ve şık bir tesis. Salonda geçirdiğiniz süre boyunca ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabiliyor ve giriş-çıkışlarda da hiçbir sorun yaşamıyorsunuz. Maç izleme açısından da konforlu bir salon olduğunu belirteyim. Her tribünden saha içi rahatlıkla görülebiliyor ve maç takip edilebiliyor. Ortada bulunan skorboard ve pota arkalarında yer alan ekranlar seyircilere oyuncu, skor ve çeyrekle ilgili bilgileri gösteriyor. Sadece bir pota arkasındaki tribün biraz küçük kalmış; bu da rakip takım o potaya hücum ederken baskı yaratılmasına engel oluyor.

Darüşşafaka Doğuş da, bu salondaki ilk maçı olması nedeniyle, organizasyona önem vermişti. Her taraftar için koltuklara t-shirtler bırakılmış, rakibi rahatsız edecek sesler çıkarmak için kartonlar konulmuştu. Ayrıca, girişte bilekliklerin dağıtılmasının yanında, salonun içerisinde çocukların boya ile mesajlar verebildiği bir alan oluşturulmuştu. Saha içerisinde de organizasyonlar devam etti. Mola ve çeyrek aralarında dans gösterileri, devre arasında öğrencilerin davul şovu ve NBA maçlarında sıkça rastladığımız dansçı kızların taraftarlara hediyeler dağıtması gibi eğlenceli aktiviteler organize edilmişti.

DERYA CERASIVolkswagen Arena’daki bu olumlu görüntüye rağmen, saha içerisinde maalesef buna paralel bir görüntü pek oluşmadı. CSKA De Colo ve Teodosic önderliğinde sayılar bulurken, Darüşşafaka Doğuş oldukça zorlandı. Daçka; maçın başlarında Semih Erden’i kullanmaya çalışırken, O’nun iki faul alıp kenara gelmesi hücum ritmini bozdu. Bundan sonra da, kapılan toplardan çıkılan fast-break’ler dışında sayı bulmakta oldukça zorlandı temsilcimiz. CSKA ise set hücumlarında iyi savunma yaparak, hücumda ise oyun sıkıştığı zaman De Colo ve Teodosic ile zor şutları sokarak maçı önde götürmeyi başardı.

Oğuz Savaş oyuna girdiği zaman ikili oyunları O’nun üzerinden oynayan CSKA çok rahat sayılar buldu ya da faul çizgisine gitmeyi başardı. 3.çeyrekte hücumda varlık gösteremeyen Daçka karşısında CSKA farkı 20 sayıya kadar çıkardı. Son çeyrekte ise biraz seyircinin itmesi, biraz da hücumda Harangody, savunmada ise Slaughter’ın performansı ile maça tutunmayı başardı Darüşşafaka Doğuş. Ancak Jackson, De Colo ve Teodosic ile oyunu tutmayı başaran CSKA, namağlup ayrılmayı başardı İstanbul’dan.

DACKA 12CSKA’nın çok organize bir takım olduğunu ve Teodosic ile De Colo gibi çok iyi iki oyun kurucuya sahip olduğunu kabul etsek de, Darüşşafaka Doğuş’ta eksik bir şeyler olduğu görülüyor. Kadro geniş olsa da; rollerin henüz tam oturmadığı, hücumda bir akışkanlık sağlanamadığı görülüyor. Emir Preldzic, Jamon Gordon, Ender Arslan gibi oyuncular birebirler üzerinden bir şeyler üretmeye çalışsa da, bu seviyedeki basketbolda bu performanslar maalesef yeterli olmuyor. Redding, Bjelica gibi oyuncular hücumda hiç devreye giremediler.

Koç Oktay Mahmuti’nin rolleri belirleyerek, takım düzenini oturtarak, elindeki kadrodan maksimum verim alması ve Volkswagen Arena’nın Top16 maçlarına da evsahipliği yapabilmesini umuyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular