https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MAYWEATHER vs McGREGOR

Okunması Gerekenler

Mayweather vs McGregor bugün, özellikle dövüş sporları dünyasında farklı açılardan çok konuşulup çok tartışılan, kimisi için yüzyılın maçı kimisine göre de sirk gösterisinden öteye gidemeyecek olan ama yine de şüphesiz bir şekilde izlenme rekorları kıracak, hatta 16 Eylülde gerçekleşecek Canelo Alverez vs Genedy Golovkin karşılaşmasını bile gölgede bırakan Mayweather ile McGregor’ın maçını izleyeceğiz.

Eminim birçoğunuzun bu maçın neden bu kadar önemli olduğu hakkında bir takım fikirleri vardır. Ama hadi gelin birlikte bu karşılaşmaya biraz daha teknik açıdan bakalım. Mayweather en son 2015 yılının Eylül ayında dövüştükten sonra 49-0 (49 galibiyet-0 maglubiyet-0 berabere) lık bir karneyle 38 yaşında emekli oldu. Tam 5 farklı siklette toplamda 8 farklı dünya şampiyonluk kemeri var. Bütün bunları 20 yılı aşkın süreli kariyerinde topladı ve yenilgisiz olarak sargılarını çıkardı. Ve sadece Mcgregor ile dövüşebilmek için ringlere geri döndü.

Peki McGregor da kim ? McGregor bir mma dövüşçüsü. “Karışık dövüş sanatları” şeklinde çevirebileceğimiz mma, çoklukla bir kafes içinde gerçekleşiyor ve içerisinde güreşi, yer güreşini, kareteyi, judoyu, tay boksunu, kick boksu, ve boksu barındırıyor. UFC ise yalnızca en elit kadın ve erkek dövüşçülerin yer alabildiği bir mma ligi. Mcgregor ın toplam maçları 21-3-0 lık bir karne oluşturuyor. Ancak UFC deki karnesi 10-1-0. Ve UFC tarihinde aynı anda iki farklı siklet kategorisinde şampiyonluk kemerini kazanabilmiş ilk ve tek dövüşçü Mcgregor ve kemerler hala onda.

Bu karşılaşma Queensbury boks kuralları altında yapılıcak. Yani bu bir boks karşılaşması. Mcgregor kafesten çıkıp daha önce profesyonel olarak hiç adım atmadığı ringe giriyor. Hem de yenilgisiz, birçoğuna göre de tüm zamanların en teknik ve savunması en sağlam boksörüne karşı. Mayweather kendisini en güçlü, en dayanıklı veya en hızlı boksör olarak değil ama ringin en akıllı boksörü olarak görüyor. Bu zamana kadar dövüştüğü rakiplere bakılıcak olunursa da, gerçekten öyle. Çünkü rakiplerinin kimisi kendisinden daha hızlı çoğuysa ondan daha güçlüydü ama o kariyeri boyunca bir kere bile knock-down (knock-down,bir boksörün aldığı yumruktan dolayı ayaklarının haricindeki vücudunun herhangi bir yerinin ringin matına değmesi yani kısaca boksörün aldığı yumruktan dolayı yere düşmesi diyebiliriz) olmadı.

Mayweather saldırgan bir boksörden daha çok, teknik ve savunmaya yönelik bir boksör. Onun karşı atağa yönelik bir stili var yani rakibin kendisine attığı yumruğu savunmasıyla savuşturarak, ona hala saldırıyorken rakibine kendi yumruğuyla karşılık veriyor. Rakip saldırıda olduğu için karşı atak yumruklarına savunmasız hale geliyor. Mayweather, boksu bildiğimiz modern haline yani yumruk atıp yumruk almama sanatı haline getiren boksörlerden bir tanesi.

McGregor’a gelicek olursak ta, nerdeyse 41 yaşına basıcak olan Mayweather’ın karşısına 29 yaşında çıkıyor. Mayweather her ne kadar çok iyi bir teknik boksör olsa da ringte geçen her sene onu biraz daha yavaşlatmış olabilir. Mcgregor’ın kafesteki refleksleri takdire şayan. Oldukça hızlı ve saldırgan bir tekniği var. Ayrıca kafeste dövüşürken kullanılan 4 oz luk eldivenlerden aldığı şiddetli darbelerin yerine bu maçta daha büyük dolayısıyla daha az zarar veren 8 ozl luk eldivenlerden gelen darbelere maruz kalıcak. Ve Mcgregor kafesteyken birçok dövüş sanatının gerçekleşebilecek olası atakları yerine ringdeyken yalnızca yumruklara odaklanabilecek. Ayrıca takip ettiğim kadarıyla bu maç için yaptığı hazırlık kampında kendisini boksun kondisyonuna kısa zamanda iyi bir şekilde adapte edebilmiş durumda.

Ama bir ağaca ne kadar besin verirseniz verin, ne kadar iyi ışık alırsa alsın, toprağı ne kadar kaliteli olursa olsun ona doğal zamanından daha önce çiçek açtıramazsınız.Tabi ki yüreğinden dolayı Mcgregor’a saygı duymak gerekiyorsa da, bu iş sadece yürek ile bitmiyor. Çünkü hepimizin bildiği gibi boks ustalaşmak için onlarca yılın gerektiği oldukça teknik, yoğun kondisyona ve kuvvette devamlılığa dayalı, bileğine ve yüreğine güvenen herkesin yapamayacağı, insanı hem fiziksel hem de psikolojik eşiklerine elinden tutup tatlı bir gezinteye çıkartan bir spor. Bir boksör olarak, Mcgregor’ın bu gezintiden nasıl döneceğini çok merak ediyorum.

SİNAN YAŞAR

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: sinan.yasar@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular