https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ŞÜKÜR, DAHA İYİSİ OLMALI

Okunması Gerekenler

ŞÜKÜR, DAHA İYİSİ OLMALI

Güzel bir hayat felsefesidir. Bir yandan sahip olduklarının kıymetini bilirken diğer yandan da hep daha fazlasını hedeflemek insanı mutlaka daha ileri götürür. Kurumlar için de aynısı geçerlidir. Iki yıl üst üste şampiyon olan Beşiktaş ondan önceki üç yılı da hesaba katarsak hep üzerine koyarak geldi. Bu arada tabii ki hedefler ve beklentiler de büyüdü. Özellikle önceki yönetimin bıraktığı enkazdan dolayı uyulması gereken FFP kuralları nedeniyle gerek yönetim gerekse de teknik heyet çok hassas ve ince dengeleri kollayarak transferde bana göre nokta atışları yaptılar. Çok geciken stoper transferi de yapılırsa tam isabet olur.

Gerçi bu akşamki maçı izlerken orta sahada dikine oynayabilen Sosa tarzı bir orta saha oyuncusunun eksikliğini de hissettim. Talisca’nın yeteneklerine karşın oyun içindeki sürekliliği, deneyim noksanlığı ve sorumluluk bilinci bu tarz bir görevi yüklenmesine engel oluyor. Oğuzhan ise geçen sezondan beri bana göre gerçek anlamda yeteneklerini sergileyebileceği forvet arkası pozisyonunda oynamıyor ve gittikçe köreliyor. Buna rağmen milli takım kadrosuna çağırılmaması bana göre tam bir saçmalık. Zaten milli takımda yeni bir yapılanma olmayacaksa ve eski isimlerden medet umulacaksa benim pek umudum yok.

 

Velhasıl, şu ana kadarki Beşiktaş sanki geçmiş yılların aksine bir duraklama devrine girmiş gibi sezona başladı. Takıma kesinlikle kötü denilemez ama geçmiş yıllarda alıştığımız akıcı futbolu bu sezon henüz izleyemedik. Lig bu sene daha zorlu geçmeye aday, Şampiyonlar Ligi’nde hedef gruptan çıkmak ki hiç de fena olmayan bir kura çektik ama iki kulvarda başarılı olmak için şu anda oynanan futbol asla yeterli olamaz. Şenol Güneş’in kah vefa duygusu, kah takımın düzenini çok radikal şekilde değiştirmemek adına eski kadroyu fazla bozmayıp yeni transferlere gerekli süreleri vermemesi beni şaşırtmıyor ama tempo yükselip işler çetrefilli bir hale geldikçe kadro tercihleri daha çok sorgulanacaktır. Quaresma’nın ne kadar zor bir adam olduğunu biliyoruz.

Mourinho’nun bile oynatamadığı bu istisnai yeteneği Şenol Hoca’nın oynatabilmesi bile takdire şayan ancak taraftar Lens’i de heyecanla bekliyor. Aynı şekilde bu akşam Atiba fiziksel düşüşüne rağmen attığı golle yine ne kadar faydalı bir oyuncu olduğunu kanıtlasa da taraftar Medel’i ve yapabileceklerini merak ediyor. Forvet hattında ise Cenk yine çok istekliydi, direkten dönen şutunda biraz şanssız, ikinci yarıda ise Tosic’in harika pasında topu önüne alması ne kadar iyiyse, o mesafeden golü atamaması da o kadar kötüydü. Negredo da tarz olarak Cenk’e benzeyen bir oyuncu. Bu yıl Aboubakar’ı arayacağız gibi geliyor…

 

Sonuç olarak şu anda Beşiktaş 3. viteste gidiyor gibi. Sezonun başı ama Avrupa’da açılış yapmaya kısa bir süre kaldı ve takımın temposu henüz yeterli değil. Zaten bu düşük tempo taraftarı da pek havaya sokamadı bu akşam. Tribünler çok kalabalıktı ama geçen yılki coşku uzun ayrılıktan sonra bile pek yok gibiydi. Eminim ki takımın ritmi yükseldikçe seyirci de kendi ritmini bulacaktır ve ikisi birbirini ateşleyecektir. Bu akşam Beşiktaş’ta en çok Tosic’i beğendim. Geçen sezonun son maçlarından beri istikrarlı bir şekilde formunu yükselten Tosic eminim ki bu akşam Şenol hocayı yeni stoper konusunda iyice ikileme sokmuştur.

Yediğimiz gol dışında Bursa’ya neredeyse hiç ciddi pozisyon vermememiz ne kadar olumlu bir görüntüyse yediğimiz golde herkesin yerini kaybedip çok amatörce 3’e 1 yakalanmamız da o kadar olumsuz bir görüntüydü. Bu akşam bir puan için geldiği çok belli olan Bursaspor’un hocası Le Guen çok parlak PSG futbolculuk kariyerinin üzerine Olympique Lyon’da da şampiyonluk yaşadıktan sonra kariyerinde hızlı bir düşüş yaşamıştı. Şu anda Bursa onun için büyük bir fırsat ama ben açıkçası ne kadar mücadeleci olsa da özellikle hücum bölgesinde pek ısıramayan bir Bursa gördüm.

 

Şimdi milli maç arası var ve 3 maçta 7 puanla bu araya girmek gayet olumlu. Yeni gelen oyuncuları da hoca iyice harmanlayabilirse ve formayı vefaya göre değil hak edene verirse Beşiktaş aradan sonra vitesi önce dörde, ardından Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edeceği rakiplerin gücüne paralel olarak beşe atarsa bu yıl yeni heyecan ve mutluluklar bizi bekler. Ben yine başaracağımıza inanıyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: gorkem.isik@abcspor.com

twitter: @saturnocontro3

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular