https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

LİDERLİK KEYFİ

Okunması Gerekenler

LİDERLİK KEYFİ

Parasızlığın getirmiş olduğu bir takım güzellikler var, bir çok kişi bu yoldan geçmiştir ve geçiyorsa da geçmeye devam edecektir çünkü bu dünyaya fakir olarak gelenler genellikle fakir olarak ölürler..

Neyse bu güzelliklerden biri de eski hatta hurdaya yakın arabalara binmek zorunda kalmanın getirmiş olduğu tecrübedir. İstenmeyen bir sesin nereden geldiğini, teklemenin kaynağını ve tamir edilmezse olabilecekleri bilirsin ama tamir et deseler edemezsin..

35-40 sene futbol izlemek de böyle bir şey sanki. Kadroyu gördüğün anda anlarsın aslında, kimileri küçümsese de.

Şu kadroyu sahaya süren kişi yardımcı eski hoca Zeki Murat Göle olsa neler neler söylenirdi ama hocanın ismi Jesus olunca herkes suspus..

Fenerbahçe Adanademirspor’u yenebilir, ezerek de yenebilir ama bu kadro bana göre yanlış, tekrarı facialara sebep olur.

Lemos’u tanıyoruz, Jesus ilk hazırlık maçının ilk su molasında yol verdi zaten sonra ne oldu birden bilmiyoruz..

Lemos saatli bomba, Arao da saatli bomba, defansta 3 stoper, Osayi gibi ters kademede ağır stoper açıklarını kapatan bir bek de yok ve ne hikmetse ligde düşünülmüyor falan filan. Alioski yok.

Bu tip denemeler bir yerde patlar benden söylemesi. Ukalalıksa ukalalık, skor hiç önemli değil. Fenerbahçe’nin yedek kadrosu da yenmeli zaten Adanademirspor’u.

Fenerbahçe her zaman olduğu gibi önde bunaltıcı bir presle başladı ama Adana ekibi bu prese karşılık topu çıkarmakta çok da zorlanmadı. 10 dakikadan sonra da Adanademirspor’un oyunu dengelediğini ve gol de aradığını söylemek mümkün..

Jesus diyor ki ben elimde ne kadar forvet varsa ön tarafa döşerim, topu taşımayla falan da uğraşmam, havadan yollarım. Presi rakip kırdığı anda orta saha bomboş oluyor ve rakip oradan sızıyor..

Osayi’nin yokluğunda Onyekuru Fenerbahçe sağ kanadını otobana çevirdi. Çok tehlikeli bir de pozisyon yakaladılar. Bugün Lemos belki hata yapmadı ama yapar..

Emre Mor’un şahsi gayretiyle getirdiği ve penaltıya sebep olan pozisyon dışında Fenerbahçe’nin organize bir atağı olmadı..

Adanademirspor’un sazı eline aldığı ve oyuna hükmettiğini gördük kalan dakikalarda, stoper Samet’in kaptırdığı topu golle sonuçlandıran Valencia skoru 2-0 rahatlattı Fenerbahçe’yi, sıkıntılı bir maç olacak derken başka bir boyuta taşındı..

Valencia biri penaltıdan attığı iki golle ilk yarıda öne çıkan isim oldu, 3-5 haftada kariyer rekorunu kıracak gibi duruyor ama o golleri rakibe mi atıyor, Fenerbahçe’ye mı atıyor tartışılır..

Emre Mor’u çizgide pek görmedik, iç gibi oynadı daha çok ve top almakta zorlandı ama kilit açabilecek tek oyuncu izlenimini sürdürdü, nihayetinde onun taşıdığı toptan Fenerbahçe ilk pozisyonunu ve golünü bulmuş oldu..

Lincoln de sol bek gibiydi, Peres’i de kollamak zorundaydı, hücumda pek görmedik, kayboldu. Yerden pasla top çıkarmak ve oyun kurmak gibi bir plan olmadığından Zajc da kayboldu sahada ilk yarıda..

Serdar Dursun pivot özellikli, bugün Valencia ile birlikte denedi Jesus ama o da çok ağır kaldı bence.

Fenerbahçe ikinci yarıya da önde presle başladı ve yine bir ön presle golü buldu Zajc’ın ayağından ama bu gol maçı bitiren gol olmadı. Adanademirspor maçı bırakmadı, önce penaltı sonra da Dzyuba’nın golüyle maça ortak oldu, oyunu domine etti ama kırmızı kart ve Alioski’nin füzesi liderliği Fenerbahçe’ye getirdi..

Jesus’un defansif kurgusu bence yanlıştı. 3 stoper, sol bek Lincoln falanla bu gemi her zaman yürümez. Lemos kim? Lemos işte bu. Arao da bu. Biraz baskı yesin Fenerbahçe Arao ya kırmızı kart ya da ıska veya seyir..

Takipte Onyekuru diye bir adam var Osayi kenarda, Ferdi’yi paçavra etti, bildiğin bozuk para gibi harcadı maçın başından bu yana Odayı hale yedek..

Orta sahayı iki kişiyle kontrol ediyorsun, oyuncu değişikliği yapıyorsun iki oyuncuyu birden oyundan alıyorsun, izahı yok. Rakibi küçümsemek falan diyeceğim olmaz, olamaz. Rakibin en az 10 net pozisyonu var.
Şimdi ben dört dörtlük Fener falan diye başlık atıp methiyeler düzerim ama gerçek bu değil. Fenerbahçe’nin ligi domine edecek kadrosu var, tek sıkıntı rakioperden en az yüzde 30 daha iyi olman lazım ki hakemi de oturt kazığa. O yüzden santrfor istiyor bu taraftar ama Jorge Jesus’un oyuncu tercihleri ve takım kurgusu endişe verici. Takımla çok oynuyor ve elindeki malzemeyi tanımıyor, ligi tanımıyor. Bu ligde ya birincisinizdir ya da bir hiçsinizdir, bu şekilde Fenerbahçe lider olur ama şampiyon olamaz, umarım Jesus istikrarlı ve doğru bir 11’i bulacaktır..
Ne olursa olsun Liderlik çok güzel, kutlu olsun .

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular