https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KRİKET: HİNDİSTAN – PAKİSTAN

Okunması Gerekenler

EMRAHYapılan araştırmalara göre, Amerika’daki en önemli rekabet, örneğin New York Yankees – Boston Red Sox maçının ratingini alalım, üstüne bir El Classico ( La Liga ya da Şampiyonlar ligi maçı ) koyalım, ek olarak da Avrupa’daki en önemli ulusal futbol maçlarından birini, mesela Almanya – İngiltere maçını düşünelim ve tüm dünyada bu 3 maçı izleyen insan sayısını toplayalım yine de Hindistan ve Pakistan arasında oynanan bir kriket Dünya Kupası maçındaki izleyici sayısının yanına bile yaklaşamıyoruz.

1947 yılında Birleşik Krallık Hindistan’ının ikiye ayrılmasıyla kurulan bu iki devlet, tam anlamıyla dünyanın düşman kardeşleri konumundalar. Ayrılmadan önceki çatışmalarda hayatını kaybeden 1 milyon kişi ve yaptıkları tercihe göre, göç etmek zorunda kalan yaklaşık 11 milyon kişi, bu iki ülke arasındaki gerginliğin hiçbir zaman bitmeyeceğinin göstergesiydi. O tarihten bu yana 2 kez gerçek anlamda savaşan, bir kez şiddetli çatışmaya girip savaşın eşiğinden dönen, birbirlerine karşı suikastler, terörist saldırılar düzenleyen ve Kaşmir sorununu bir türlü halledemeyen bu iki ülkenin birinci spor dalları olan kriketteki maçları da hep sancılı oldu.

İki ülke arasında ilk test maç serileri 1952 yılında Hindistan’da oynandı, bundan 3 yıl sonra bu kez Hindistan, Pakistan turuna çıktı. 1965 ve 1971’deki savaşların gerginliği yüzünden iki takım arasında 1962 ve 1977 yılları arasında maç oynanmadı.

80’lerden sonra baskı o kadar arttı ki, kendi ülkesinde maç kaybeden takımın taraftarlarının çıkarttığı olaylar, yanan stadyumlar ve oyunculara yapılan fiziksel saldırılar neticesiyle Hindistan ve Pakistan maçlarını başka ülkelerde yapmaya başladılar ( genellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve Kanada ). Ama iki ülke taraftarları kendi oyuncularında ölüm tehditlerine varan baskılarını o kadar arttırdılar ki, iki takım oyuncuları da maçları berabere bitirmek için ellerinden geleni yaptılar. Böylece aralarında oynanan 59 maçın 38’i beraberlikle sonuçlandı.
Aralarındaki maçlarda Pakistan’ın daha fazla galibiyeti olmasına rağmen, Hindistan Dünya Kupası’ndaki maçları genelde kazandığı için rekabette daha mutlu olan taraf. Bu iki takım Dünya Kupası’nda karşılaştıklarında iki ülkede de hayat durma noktasına geliyor ve kazanan takım Dünya Şampiyonu olmuş gibi kutlamalar yaptığı için bir sonraki maçları mutlaka kaybediyorlar.

Bu iki ülkeden, Hindistan’ın 2, Pakistan’ın 1 Dünya Şampiyonluğu bulunuyor.
Aralarındaki maçlarda en çok koşu yapan oyuncu, efsaneler bölümünde tanıttığımız Sachin Tendulkar olurken, en çok wicket alan oyuncu ise Pakistan’lı Wasim Akram.
Bu arada iki ülke, 2015’te Avustralya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda aynı gruba düşmüş ve 15 Şubat’ta Adelaide’de oynanan maçı televizyon başında tahmini 1.5 milyar kişi izlemişti.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emrah.seber@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular