https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KIRMIZI

Okunması Gerekenler

Rekabetin güzel olanı tatlısı. Ölçü önemli yani. Tadı kaçarsa yarıştaki hedefini unutup rakibe takarsın kafayı, farklı sıkıntılara sebep olabilir..

Belki Ali Koç bak nasıl haklı çıktık endişemizde falan diyecek ama maçtan bir gün önce atılan tweet maça tesir etti.

Evet, ilk kez bu kadar coşkulu ve kalabalık bir atmosferde heyecanlı bir maç izledik ama o tweet hakem konusunda hiç etkili olmadı.

Hani askerde torpil koydururlar, tutarsa ne ala, tutmazsa ters teper, en kötü bölüğe düşer ya asker, bence biraz öyle oldu..

O tweet bazı oyuncularda da aşırı motivasyona sebebiyet verdi, orada da sıkıntılar oldu.

Maça geçeyim, Trabzonspor’da önemli eksikler vardı ama ön tarafı sapasağlamdı, en güçlü yeri.. Fenerbahçe’nin de en zayıf yeri orası..

İsmail Kartal’ın Nwakeme kanadına kimi koyacağı tartışma konusu oldu, Samuel’i tercih etmiş, önüne de İrfan’ı koymuş, İrfan geriye dönüşlerde sıkıntılı, Osayi de organik bir bek değil, bence hata yapmış, belki birebirde Osayi Nwakeme’yi fena savunmadı ama arkasına çok top atıldı, Serdar Aziz maç boyunca top süpürdü oradan. Nazım daha makul bir tercih olabilirdi kanımca..

Trabzonspor önde presle başladı, topa sahip olduklarında da sabırlı bir oyun ortaya koyarak Fenerbahçe’nin ilk dakikalardaki hızını kesmek ve seyirci etkisini azaltmak gayretindeydiler, ilk 7-8 dakika başarılı oldular ama sonrasında Fenerbahçe’nin müthiş presi başladı. Rossi bir taraftan bindiriyor, İrfan diğer taraftan, Zajc ve Crespo sürekli araya top atıyor, sezonun en güzel maçını izleyeceğiz derken kırmızı kart geldi ve maç sezonun en tuhaf maçına evrildi..

Bu pozisyon çok tartışılır, ilk izlediğimde ben hadi canım, pozisyon gereği, kasıt yok dedim. Niyet okumak gibi bir yeteneğim yok, İrfan’ın ayağı havada, ne yapsın asılı mı dursun havada gözüyle bakarsan pozisyon gereği der ve geçersin ama Siopis hamlesini yapmış, topa vurmuş dersen de kırmızıyı verirsin, ben ortada kaldım. Bu pozisyon için hiç bir hakeme sallamam ama Zorbay Küçük hem maçın kontrolünü kaybetti hem de kartlık pozisyonlarda Trabzonspor’lu oyuncuların müdahalelerini alenen tölere etti, maçın önüne geçti, o yüzden de İrfancan Kırmızı Kart kararında da iyi niyetinden şüphe ediyorum..

10 kişi kalmış bir takım lig şampiyonuna karşı ancak bu kadar mücadele edebilirdi, onur mücadelesi yaptı Fenerbahçe’li oyuncular, çok tempolu oynanan ilk 45 dakikada iki de önemli pozisyon buldular..

Abdullah Avcı’nın ikinci yarıya skoru tutma amaçlı bir taktik vereceği belliydi, İsmail Kartal’ın ne yapacağı belli değildi, olduğu gibi çıktı.

Rossi ve Serdar Dursun’u oyundan alıp Pelkas ve Berisha’yı sahaya sürdü, tartışırım bu tercihi, yapılabilecek çok şey vardı, Osayi’yi öne atardın mesela ve çok geç oldu bu değişiklikler, 10 kişisin, müthiş tempo olmuş maçta falan filan..

Nispeten düşük tempolu ikinci yarıda pozisyon da az oldu, Zajc’ın golü de duran top organizasyonundan geldi zaten..

Golden sonra tempo yine arttı, Nwakeme çok tuhaf bir gol kaçırdı bunu da yazmak lazım..

Seri bozulmadı, ben takılmıyorum böyle şeylere. Trabzonspor hakem yardımı olmadan da şampiyon olur, her iki maçlarından birinde bu sıkıntı oluyor ve töhmet altında kalıyorlar, bu konu ayrı bir makale ister..

İsmail Kartal’ı da yazmaya bıktım, futbolculardan bahsedelim..

Szalai o boyla sol bek oynayamaz, o fizikte bek çok az gördüm, çok nadir ama elinden geleni yaptı, bir ara Kim’le beraber yan yana Trabzonspor ceza sahasında paslaşıyorlardı.

Zajc- Crespo iyi bir ikili olacaklar gibi, Gustavo yok, verim var orada, çiçekler açıyor adeta. Her iki oyuncu da maça damga vurdu, Crespo efsane mücadele etti yine. Kim Min Jae ve Serdar Aziz de çok iyiydi, Osayi de üretkenlik dışında çok iyiydi..

Mert Hakan göstere göstere asist yaptı, bugün çok beğenmedim ama övgüyü haketti.

Mesut uzun bir süre sonra sahaya döndü ama bu maça tesir etmesi zordu bence, Arda’nın hiç dakika almaması tuhaftı..

Futbol seyirci ile güzel, siyaset hiç girmemeli, ben de girmek istemiyorum oralara ama öyle bir gerçek var. Bu iş seyirciyi soğutur, saçma sapan bir Başakşehir şampiyonluğu girdi bir de araya. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın kıyasıya rekabet ettiği bir sezona acilen ihtiyaç var, bugünkü atmosfer bana bu mesajı verdi, herkese mutlu bir hafta diliyorum.

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular