https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KERAMET FRED

Okunması Gerekenler

Teknik direktör seçimini ve futbolcu ihtiyaçlarını yapay zeka ile yaptık diyor ya Ali Koç, ben de yapay zekaya sordum Ali Koç başarılı mı diye, Fenerbahçe’nin borcunu azalttı falan dedi, sadede gel dedim, hayal kırıklığı dedi, 5 senede şampiyonluk göremedi dedi..

Bu sene görür mü? Çay tabağında belki..

Zorbay Küçük kart göstersin diye Kayseri maçına atandı✓

Hangi dilde ne dediği belli olmayan Fred kırmızı kart gördü ✓

Yetmedi Mert Hakan’dan daha fazla ceza aldı.✓

Aynı hafta Torreira ve Barış Alper hakeme bariz küfür etti ve kart görmedi✓

Karagümrük’lü oyuncunun baldırına atılan tekmeyi ne hakem ne de VAR gördü✓

Ali Koç’u gören, işiten oldu mu bunca şey olurken?

Bu akşam maçı kazanırsak şampiyon olacak mı sanıyor bu taraftar?

Diğer yandan şöyle bir durum var, Ali Koç’un Fred maliyetinde bir de yedeğini almak gibi bir lüksü yok, Fred yoksa İsmail var veya Crespo var çıksın oynasın diyemezsin, Fred yoksa başka bir oyun düzeni tercih etmelisin bu da orta sahada biraz daha fazla topa sahip olmaktan ve pas kalitesini artırmaktan geçiyor, ben dahil pek çok kişi İrfancan ismini zikretti, bugün İsmail Kartal onu tercih etmiş. Adamdan biraz hoşlansa Kent de olurdu. Osterwolde tercihi için de bir şey demiyorum rakibin hızlı oyuncuları var.

Teknik olarak görünüm bu ama pratikte durum ne?

Çok dengeli başlayan maçta ilk 45 dakikada Fenerbahçe orta sahasına İrfancan’ın bir katkısı olmadı, Fenerbahçe’nin pas yüzdesi Galatasaray’a göre daha düşük kaldı, çok bariz olmasa da istatistikler Galatasaray’ın topa daha fazla sahip olduğunu söyledi. Demek ki başka bir şey denemek lazım..

Maçın başındaki bana göre ağır olan Osayi’nin kartı kendisini tedirgin etti ve Cengiz’den istediği desteği de tam olarak aldı diyemeyiz. Irfancan uzun bir süreden beri o mevkide oynamadığı için yerini yadırgamış da olabilir. Crespo da sadece defanstaki görevini yerine getirdi velhasıl kelam Fenerbahçe orta sahası çalışmadı, bunlara Fenerbahçe’li oyuncuların sakin kalamamasını da ekleyebiliriz çok rahatlıkla. Karşındaki takım da yıldızlar topluluğu, şimdi sahanda Napoli ile falan oynasan çabuk oynayalım, bir an evvel topu hücum bölgesine aktaralım demezsin, topun bir süre sende kalması önemli, mental bir eksiklik olarak bunu da not edelim..

Şu kurguda Szymanski ve Tadić’ten biri fazla çünkü topa sahip olamadın, Galatasaray fizik ve çabukluk olarak daha iyi göründü, kart riski olsa da maç İsmail Yüksek’i çağırdı diyebilirim ilk yarıda..

Bu kısmı skora göre silmeyeceğim, devre arası notumdur, Fenerbahçe Fred’siz nasıl oynayacağını bilmiyor. Defanstan topu alıp öne taşıyan bir oyuncunun eksiğini İrfancan’la gidermeye çalışmak kağıt üstünde mantıklı, ligin 30 maçında iş yapar ama böyle maçlarda çalışmıyorsa ekstra bir hamle lazım, o hamleyi İsmail Kartal bulamaz, mesela Kent gibi top saklayabilen bir oyuncuyu küstürmemiş olsa bu maçta fayda sağlar, o zaman İsmail’i al oyuna bari orta sahayı kitle diye geçirdim kafamdan..

Ben olsam 2 oyuncu değişikliği yaparak başlarım:
Szymanski-Kent yaparım, Cengiz-İsmail..

İkinci 45 dakikaya İsmail Kartal Cengiz-İsmail değişikliği yaparak başladı ve Fenerbahçe biraz toparladı. En azından topa biraz daha fazla sahip olmaya başladı pozisyonlara yansımasa da..

Ardından da yazmış olduğum ikinci değişiklik geldi, King-Tadic..

Tadiç ve Szymañski oyunu rakip alana yıktığında etkili olabilen oyuncular, birinin al-veri çok iyi, diğerinin de kendini unutturması. Maçın gidişine göre oynatmak lazım bazı oyuncuları.

Maçın 70.dakikası falandı, cepten kontrol ettim istatistikleri, Szymanski 19 kez buluşmuş topla, çok az, bunları görmek gerekir. Tadiç kimin önüne top bırakabilir ki böyle seyir eden bir maçta..

Ki 70’den sonra da ilk şutu King’le buldu Fenerbahçe. Sevdiği pozisyonlar ama atamadı.

Pozisyon açısından başka da bir şey yok desek yeri var..

Sahadaki sinir harbinden de bahsetmek lazım, bu harp Galatasaray’a yarar. 3 oyuncu var, saçına dokunsan yüzünü tutuyor, omuzuna ellesen kendini yere atıyor, 3’ü de sahadaydı bugün.
Hatta King-Boey mücadelesinde itiş kakış esnasında King’in eli Boey’in saçına geldi, kendini yere attı, bir kaç kere yuvarlandı ama Arda Kardeşler yemedi ikisine de kartı çıkardı.

Hakemler hakkında yorum yapmıyorum genelde, bazı taraftarlar sürekli hakemi gözetliyor, uzatma dakikalarında kronometre çalıştıranlar var, ben biraz daha objektif olarak değerlendirdirmeye çalışıyorum, kaçırdığım pozisyonlar da oluyor, Osayi’nin kartını ağır buldum, Nelson’a kart çıkmaması da bana tuhaf geldi..

İsmail Kartal doğruya yakın bir kadro ile çıkmış ama maçın gidişatı evdeki hesabın çarşıya uymadığını çok erken belli etti. Takımı mental olarak Okan daha iyi hazırlamış, eksiği de yok sayılırdı, Ziyech, Mertens ve Torreira gibi topu iyi saklayan ve çabuk oyuncularının olması avantajını kullandı, Fenerbahçe ise Fred’i çok aradı. İsmail Kartal daha önce oyuncu değişikliğine gitmeliydi, Szymanski yerine de top tutabilecek bir oyuncu oyuna alsa daha da fark ederdi..

Fenerbahçe’nin bugünkü performansına baktığımda 0-0’ı hayırlı skor olarak görüyorum ben, şampiyonluktaki rakibine kendi sahanda yenilirsen psikolojik olarak üstünlüğü verirsin..

İsmail Kartal sadece Fenerbahçe’yi düşünmüyor, kendi kariyerini de düşünüyor, ikinci yarıdaki İsmail hamlesi de aslında biraz da yenilmeyelim kafası bence. Galibiyet isteyen adam Emre’yi falan oyuna alır, bu maçı çok önemseyen adam zaten Fred’i Kayseri’ye götürmezdi veya çok etken oyundan alırdı, belli ki çok öncesinden bu maça beraberlik de kötü değil diye bakmış..Fenerbahçe’de keramet-Fred, boşuna kendini pazarlamaya kalkmasın, o oynamayınca hiç bir şey olmuyor. Hafta içinde de zaten Galatasaray’ı yenebileceklerini sanmıyorum demiştim, oyun da maç da beklediğim gibi oldu..

Bugün Crespo ve Dzeko ayakta kalan oyunculardı, onların da hakkını verelim, hayırlı bir skor diye de tekrar yineleyelim..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular