KAZA

Avrupalı çocuğunu büyütür der ki, ağaca bile güvenme kurur, insana yaslanma ölür, biz de derler ki sürüden ayrılanı kurt kapar, aman ha..

O Sürü de takılmış bir çobanın arkasına (mecazi anlamda) vardır bir bildiği kafasıyla gidiyor, korkumuzdan eleştiremeyeceğiz bu sene Pereira’yı, anlaşıldı..

Pereira Portekiz’den eşek transfer etse vardır bir bildiği diyecekler var bu ülkede ama bu mantık doğru değil peşin peşin belirteyim, kimseyi abartmaya gerek yok, korkumuzdan Altay’ı da eleştiremiyoruz, şımarıklığından bugün Fenerbahçe’nin 2 puanına mal oldu..

Geçtiğimiz 3 haftanın yıldızı Pereira idi, elindeki eksikler yüzünden bugün bambaşka bir kadro tercih etmek konumunda kaldı çok eleştirmek taraftarı değilim çünkü kulübedeki seçenek sayısı çok da fazla değildi.. 3 yerli oyuncunun sahada olmak konumunda olduğu sistemde ben Serdar Aziz’i defansta mutlaka düşünürüm ama Tisserand’ı eksiltirim sahadan, Pereira dinlendirme amaçlı Szalai’yi kenara almış ama yaşanan sakatlık defans hattını benim kafamdaki şekle soktu..

Valencia önde çok pres yapıyordu, Nazım da orta sahada iyi basıyordu ve Mesut az süre almıştı, boğucu bir Fenerbahçe presini ilk yarıda çok hissedemedik bugün.

Fenerbahçe coşkulu başladı, Mesut da iyi bir görüntü çizdi, Rossi çok hareketliydi, Berisha istekliydi, çok pozisyon üretilmese de Fenerbahçe aradığı golü buldu ancak yenilen penaltı gölünün ardından biraz daha geriye çekilen Sivasspor’a karşı başka pozisyon bulamadı Fenerbahçe..

3’lü savunma sisteminin oturduğunu görüyoruz ama top kayıpları çok tehlikeli bir hal alıyor bu sistemde, ilk yarı bunu gördük, Fenerbahçe en fazla pozisyon verdiği maçı oynadı bugün.

Szalai oyuna girdikten sonra Sivasspor daha az pozisyon bulduğu gibi Fenerbahçe’nin de orta sahayı daha çabuk geçtiğini gördük ilk yarıda..
Pereira’dan ikinci yarının Valencia ve İrfan hamleleri geldi ama istediğini alamadı Pereira. Çünkü Fenerbahçe ileriye top taşımakta zorlandı, Sivasspor orta sahayı biraz daha kalabalık tutuyordu çünkü. Fenerbahçeli oyuncuların da epey yorulduğunu gözlemledim, beklenen baskıyı kuramadılar, oyun boyunun uzamasına engel olamadılar, sık sık duran oyun da Rıza Hoca’nın ekmeğine yağ sürmüş oldu, O da zaten son 10 dakikada takımı biraz daha defansif hale getirdi ve istediği bir puanı aldı..

Fenerbahçe lige çok iyi başlamıştı, kaza olarak nitelendirmek isterim bu kaybı, eksiklerini fazlasıyla aradı çünkü Fenerbahçe. Çok iyi niyetli, çok enerjik ama Muhammed Ferdi’nin yerini tutmaz.. Valencia da yorgundu, o da etkili olamadı ve yapılan transferlerin de uyum süreci var, önümüzdeki haftalarda daha net göreceğiz ancak transfer planlamasında ciddi hatalar olduğunu düşünüyorum, bu sistemle devam edeceksen Osayi ve Ferdi sana yetmeyebilir. Zaten bu saatten sonra da dönemezsin 4’lü sisteme, elinde iki tane kaliteli bek yok.

Bir diğer nokta sistem çok yorucu, kondisyonun bir kaç tık yukarı çıkması lazım..

Gustavo benim çok eleştirdiğim bir oyuncu çok top kesti kademede ama yedeği yok..

Tisserand sakatlandı, Serdar girdi, başka stoper yok kadroda. Var da yok. Bu Caulker ne yaptı da bu kadar uğraştılar göndermek için bilmiyorum.

Bugün Rossi’yi beğendim, Osayi günündeydi, Zajc da iyiydi, Gustavo ve Minjae de görevini iyi yaptı, diğerleri vasatın üstüne çıkamadı..

Fenerbahçe çok gol yediği için değil az gol attığı, az pozisyona girdiği ve ceza sahasında yüzdeli vuruş yapan bir golcüsü olmadığı için şampiyonluk kaçırdı, aynı görünüm olduğu gibi devam ediyor, Berisha da ilaç olacak gibi bir görüntü vermedi. Max Meyer’i de umduğumdan daha iyi durumda gördüm..

Mesut Özil iyi başladı ama çabuk düştü, 3-4-2-1 gibi bir dizilişte Rossi-Pelkas ikilisi büyük işler yapabilir gibi geldi, endişelerim var ama umutluyum bu takımdan ve Pereira’dan.

Kaza deyip geçelim şimdilik, haftaya göreceğiz.

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907