https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KARTAL KAZANDI, BEŞİKTAŞ KAYBETTİ

Okunması Gerekenler

“Bir yere uygun olmanız oraya ait olduğunuzu göstermez”.

“Bir yere ait olmanız da oraya uygun olduğun anlamına gelmez”.

Ne alaka? Kel alaka. Başka bir yazıda sebebini izah edeceğim, söz uçar yazı kalır, önce bir yazalım..

Kadrolara baktım maçtan önce ve kafadan Fenerbahçe’ye 3 puanı yazdım Aboubakar’ı da göremeyince. Şu bitik ve eksik Beşiktaş’a karşı da puan kaybederse zaten hiç bir Fenerbahçe’li şampiyonluktan bahsetmesin, 3 puan geldi dedim ama maçın ilk yarısı kolay olmadı, maç zora girerse ne olur diye düşünmeden edemedim ilk yarı bittiğinde ama ikinci yarı Beşiktaş tamamen havlu attı..

Fenerbahçe aynı bildiğimiz tek oyun planıyla başladı maça, rakip eksik de olsa fizik ve kalite olarak önde prese cevap veremeyecek kadar da zayıf değil ve beklediğim gibi ortada denilecek şekilde başladı maç..Fenerbahçe biraz daha baskın gibi duruyordu, bir tane Gedson kaçırdı ve 9.dakikada aldığı ilk müsait pasta Tadiç Dzeko’yu golle buluşturdu.

Ben bu golün galibiyete yeteceğini düşünüyordum açıkçası, ben kafamda 3 puan yazmıştım bile ama maç öyle gelişmedi. Fenerbahçe sakin ve ayağa paslarla rakibi soğutmayı başaramadı, bir 10 dakika dayansa belki de maç kopacaktı ama bir kısa pas hatası ile golü penaltıdan kalesinde gördü 17.dakikada..

Kısa pası atan Crespo’ydu, durumu toparlayamayan Djiku oldu, “açı dar, belki kaleci kurtarır”demeden kontrolsüzce açı kapatmaya çalışan da Samet oldu. Bu gol Beşiktaş’a moral getirdi, maça ortak etti, 3 tane de sarı kart getirdi.

Golün ardından Fenerbahçe yine oyunda üstünlük kuran taraftı, Fred’in müsait bir pozisyonda üstten dışarı vurduğu bir top var, bir de İrfancan’ın direkte patlayan bir şutu vardı ve İrfancan’ın ilk yarının son uzatma dakikalarında kaçırdığı çok önemli bir fırsat var, buna da Mert kurtardı denir mi? Yorum sizin. Fenerbahçe oyun hakimiyetini tamamen ele geçirdi ama yetmedi..

İlk yarıyı biraz mercek altına alacak olursak topla oynama yüzdesinde Fenerbahçe’nin 60-40 gibi bir üstünlüğü vardı, ikili mücadelelerde Beşiktaş’ın biraz üstünlüğü vardı, başarılı top sürme istatistiğinde ise yüzdesel olarak 70-50 Beşiktaş üstünlüğü vardı..

Bireysel olarak öne çıkan oyuncu Dzeko oldu, ben Chamberlain’i de beğendim.

İsmail Kartal Crespo ile başlamış, kağıt üstünde yanlış diyemem ben ama ilk yarıda beğenmedim, 2.yarı da çok beğenen. Golden önce attığı kısa pas haricinde bir kaç kez daha pas şiddeti ve boyunda hata yaptı ilk yarıda, Gedson sakatlanıp çıkıncaya kadar da tam kontrol edemedi. Samet’i konuşmuyoruz artık, İrfancan biraz tutuktu, Beşiktaş Rebiç’in kanadını fazla kullanmak istedi, son maçlarda taşıdığı topları göremedik.

Bir diğer tutuk isim de Sebastian’dı ilk yarıda. Bu adam “sukorer”bir oyuncu, al da at diye bir pası var ilk yarıda, koşuyor, mücadele ediyor ama ne tam 8 ne de tam 10, orta sahada topla becerisi çok zayıf, çalım atamıyor. Oyunu domine eden takımlar için negatif bir durum, buradaki açığı farklı bir şekilde kapatması lazım Fenerbahçe’nin, bazı maçlarda büyük problem olur.

Gedson çok etkili oyuncu, ben çok beğeniyorum, sakatlık sebebiyle oyundan çıkması Fenerbahçe için avantaj, ben Fenerbahçe’nin ikinci yarıda maçı koparmasını bekliyordum ve kopardı..

Beşiktaş maden bulmuş saklayım havasında başladı, Rıza hoca alan daraltalım, sert oynayalım, kontradan gol bulursak süper olur kafasında bir taktik vermiş olabilir, Fenerbahçe’yi nasıl bozarız derdindelerdi daha çok, bu anlayış bu tip maçlarda nadiren sonuç verir, nitekim de öyle oldu ve çok sa dağınık bir görüntü verdiler sahada..

Fenerbahçe kaç kere ceza sahasına girdi bilmiyorum, saymadım ama baskılı oynadığı maçta çok kez ceza sahasına kadar girdi, paslaştı, kimi ceza sahasının aşırı kalabalık olmasından skor olmadı, kimini kaleci kurtardı ama nihayetinde Szymanski ceza sahasında indirildi ve Tadić klas bir vuruşla skoru 2-1’e taşıdı..

Golden sonra Rıza Hoca’dan hamleler geldi ama Beşiktaş’a hiç bir katkı vermedi, Fenerbahçe ve Mert arasında geçen ve Kaleci Mert’in galip çıktığı bir ikinci yarı oldu, çok farklı bir skor da görülebilirdi. Tadić’in penaltısı da dahil. Tadić’e penaltı artırmanın manasını d anlamıyorum, ben tedirgin oluyorum, Dzeko daha net vuruş yapıyor ve gol krallığı gibi bir hedefi var, buradan bir gol yesen ve 2-2 bitse Tadić için de zor bir süreç olur, Fenerbahçe için de ama Szymanski attığı enfes golle skoru perçinledi..

Normalde galip takımın stoperi değiştirilmez, İsmail Kartal riske etmek istemedi herhalde, galip takımın ön liberosu da değiştirilmez, burada bir eleştirim olacak, Cengiz ve Mert’in oynaması lazım, doğru hamlelerdi.

Ben hakemlik bir maç olduğunu düşünmüyorum yine, maçın yıldızı kaleci Mert’ti, en güzel golü yine Szymanski attı, Ferdi çok çalıştı, Dzeko çok iyiydi, Tadić yine bitirirken vardı, hataya sebep olsa da Djiku büyük konfor.

Kaybedilmemesi gereken bir derbiydi, liderliği bırakmamak da önemliydi, bundan sonrası için de önemli moral oldu, galibiyette emeği geçen herkesi kutluyorum..

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular