https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

JOSEF DE SOUZA FENERBAHÇE’DE

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENFenerbahçe’nin bu yaz birbiri ardına gerçekleşen transferlerinden ’bugün için’ resmi olarak açıklananların 7. ve sonuncusu JOSEF DE SOUZA..

Taraftalar hem yeterince tanımadıkları futbolcu için, hem de 8 Milyon Euro ödenerek alınan bonservis sonrası, kim bu Souza diye tüm dikkatlerini Samba diyarından gelen defansif orta saha oyuncusuna çevirdiler.

Ön liberonun ilk Avrupa macerası olmayacak bu İstanbul seferi ama ilkinin çok kötü geçtiğini söylemeden geçemeyeceğiz. Yine de bir başka Souza olan ve yine ilk Avrupa macerasında boomerang gibi geri seken ama sonrasında geldiği Fenerbahçe’de efsane olup heykeli dikilen Alex örneği de var önümüzde..

josef 2Porto’da neden başarılı olamadı sorusunun cevabı; oyuncunun kalitesi kadar gittiği yanlış takımla da alakalı diye düşünüyorum. Arjantinli milli Lucho Gonzalez, Belçikalı milli Defour, bugün Manchester City forması giyen vatandaşı Fernando, Portekiz milli Moutinho, Fenerbahçe’nin almak için çok uğraştığı Inter’de oynayan Kolombiyalı Guarin gibi birbirinden kaliteli orta saha oyuncuları arasında, 21 yaşındaki toy bir delikanlı olarak yeterince forme şansı bulamamıştı 1989 doğumlu oyuncu..

Geçelim artılarına, eksilerine..

”Önce artılar”

1.Öncelikle oynanan bir ligden yani hazır şekilde gelecek Fenerbahçe’ye. Hele çok önem taşıyan birbirinden zorlu iki Şampiyonlar Ligi ön elemesi de düşünülürse, bu çok büyük bir avantaj.

  1. Kolay kolay sakatlanmayan ve hem sezon geneli hem de maç içi devamlılığı çok yüksek bir oyuncu. Mehmet Topal’ın Brezilya şubesi yorumları, biraz farklı özelliklerde de olsalar doğru. Çünkü hem uzun bacakları, saha parselasyonu ve belli bir çizginin altına düşmeyen oyun kalitesi ile süper bir yıldız olmasa da, tam bir ‘role player’ diyebiliriz Brezilyalı için..

3- Çok gol atan bir isim değil ama gerek topla gerek topsuz rakip 18’e her maç ortalama 4-5 bindirme yapan ve savunmayı bozan bir stilde olduğunu da söyleyebiliriz.

josef 14-Çok çevik bir oyuncu değil ama fiziği ve uzun boyuna göre fuleli ve hızlı bir isim diyebilirz.

”Eksiler”

1-İnternette dönen 2-3 dakikalık, gollerden oluşan klipleri, videolarını herkes seyretmiştir ama ne kadar gerçeği yansıtıyor orası soru isareti. Hepimiz biliyoruz ki kötü bir oyuncuyu bile 2-3 dakikalık montaj, eklemelerle bir dünya yıldızı gibi göstermek günümüz teknolojisinde hiç de zor değil! Videolarda dönen uzaktan attığı gole bakıp, amiyane tabirle “iyi vurur, vurdu mu da gol olur” yorumu kesinlikle yanlış. Mesela bir Baroni gibi yakaladığı yerden şut çeken bir yapısı yok.

2- Uzun pas, oyunun yönünü değiştirme ve isabetli orta konusunda zayıf olduğunu söyleyebiliriz ve Fenerbahçe seyircisinin hatırlamak istemediği kabus yabancılarından, Maldonado tarzı kısa pasları çokça kullanan, risk sevmeyen, daha garantici bir isim.

3- Uzun boyu, kapı gibi bir fiziği olması sizleri yanıltabilir çünkü çok sert ve korakor mücadeleyi seven bir isim de değil.

Sadede gelirsek; Brezilya Liginin en önemli defansif orta saha oyuncularından birini aldı sarı-lacivertliler ama unutulmasın ki Baroni ve Maldonado da öyleydi.

Bizim ülkemizde oyuncunun kalitesi ödenen bonservis ücretine göre belirlendiği için, beklenti yüksek olabilir, bence olmasın!

josef 3Topal ile kıyaslandığında ”defansif olarak biraz daha kötü, ofansif olarak da biraz daha iyi” olduğunu düşünüyorum. Hatta defansif orta saha oyuncusundan çok, orta ikilide ofansif oyuncu koltuğuna daha bir yapışıyor gibi. Yani Topal’ın alternatifi gibi değil de onla beraber, yan yana oynamaları da ihtimaller dahilinde..

Bu sene Şampiyonlar Ligi olmasa da, bir şekilde Avrupa Ligi vizesi alacaklarını ve geçen seneden farklı olarak haftada iki maç yapacaklarını düşünürsek, birbirine yakın kalitede en az 17-18 ve her mevkiye 2 kalite isim gerekiyor. Yani sadece 11 için değil rotasyon açısından da bakarsak kesinlikle iyi bir isim ama işte o dediğim 8 Milyon Euro yani 25 Milyon mudur bunun karşılığı, işte orası biraz muamma…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : burak.belgen@abcspor.com

twitter : @BurakBelgen

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular