https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GELECEĞİN KARŞIYAKA’SI

Okunması Gerekenler

Her şampiyonluğun elbette güzel bir hikayesi vardır. Geride bıraktığın sezonda acılar çeksen de, kayıplar versen de, sezon sonunda gelen şampiyonluk bunların hepsini tatlı kılar. Artık onlar acı değil, senin için ”Başarı hikayesi” olmuştur. Ama hikaye işte, başı olduğu gibi sonu da var. İzmir ekibi artık yeni hikayeler, yeni maceralar aramak zorunda. Nedeni de bazı oyuncuların yeni maceralara farklı takımlarla atılmak istemeleri ve kurulan düzenin dağılması..

 

Pınar Karşıyaka yaprak dökümünün bu yaz en ağırını yaşayan kulüplerden biri oldu. ”Geleceğin Karşıyakası” büyük bir çalkantıya uğradı. Bunlardan en ağırı takımın bel kemiği olan Bobby Dixon’un yuvaya veda etmesiydi. Sadece 3 sezonda koca bir şehrin kahramanı olmayı başaran Dixon, gerek oyunuyla gerek ortaya koyduğu karakteriyle takımının mihenk taşı olmuştu. Ancak her hikayenin bir sonu olduğu gibi, her buluşmanın da bir ayrılığı var.

 

JOEKarşıyaka bu sezon Euroleague’de mücadele edecek olmaları sebebiyle Dixon’un yerine mutlaka nokta atışı bir transfer yapmak zorunda. Gectigimiz sezon Milano forması terleten Joe Ragland İzmir ekibinin gündeminde. Karşıyaka, Amerikalı oyuncuyu getirdiği takdirde Dixon’un yerini dolduracağı gibi, kaliteli oyun kurucu  artı yönleriyle de takımını ön plana çıkaracaktır.

 

25 yaşındaki guard güçlü fiziği ve hızlı ayakları ile rakip savunmayı kolayca delebiliyor. 1.82 boyu olmasına karşın hızı ve atletik özelliklerinin verdiği artıyla çemberi zorlayıp boyalı alan içerisinden de skora etki ediyor. Ayrıca 3 sayı çizgisinin gerisinden her daim rakiplerinin korkulu rüyası olmayı başaran bir oyuncu. Sadece dış şut olarak değil, stop jumpshot hücumları ile de skora büyük ölçüde katkı sağlıyor. Ragland hücumda her zaman Pınar Karşıyaka’nın alternatifi olacağı gibi alternatif oluşturacak benliğe de sahip bir oyuncu. Parkede iç dış dengesini en iyi şekilde kurabiliyor ve perde sonrası boş şutu da kolaylıkla bulabiliyor. Ragland’ın bir çok hücum alternatifi var ve Koç Ufuk Sarıca onu en iyi şekilde kullanabilecek koçlardan bir tanesi. Karşıyaka ekibi bu transferi bitirdiği takdirde ”Geleceğin Karşıyakası” adına önemli bir hamle atmış olacak.

 

gs zalgiris keremYazının başında da belirtmiştim. Bazı oyuncular farklı hikayelerde rol almak amacıyla farklı takımlara dağılıyor. Bu dağılış Pınar Karşıyaka’nın kadrosunu derinden etkiledi. Takımın bir başka kilit isimlerinden biri olan DJ Strawberry’nin ayrılığı, takımda o pozisyon için yeniden revizyona gidilmesini şart koşuyor. Olympiakos’a tranfer olan DJ Strawberry genellikle takımının temposunu ayarlamada önemli görev üstleniyor ve tıkanan hücumlarda da takımına nefes aldıran bir oyuncuydu. Ayrıca hızlı ve atletik fiziği, hızlı hücumlarda takımının beyni olmasını sağlıyordu. Strawberry’nin ayrılmasıyla Karşıyaka o pozisyonu Fenerbahçe Ülker’den Can Altıntığ ile doldurdu. 1.95’lik Türk oyuncu bu sezon Fenerbahçe Ülker’de istenen performansın ötesinden bile geçemeyip Trabzon’a kiralanmıştı. Karadeniz ekibinde hücum verimliliği epey düşük kalmış ve sezon genelinde 4.5 sayı ve 2.6 asist ortalamaları yakalamıştı. Savunma açısından etkili bir oyuncu olsa da, Pınar Karşıyaka Can Altıntığ’yı bench’te rotasyon yaratmak için almıştır diye düşünüyorum. Aksi takdirde kesinlikle Strawberry’nin yerini doldurabilecek kapasitede bir oyuncu olmadıgı çok net. Koç Ufuk Sarıca yakın zamanda 2 numara pozisyonu için önemli bir hamle yapacaktır.

 

PETWAYİlk 5’in diğer 3 ismi Diebler, Palacios ve Gabriel’in de akibetleri belirsizliğini koruyor. Zaten Dixon ve Strawberry haricinde, Barış Hersek, Erkan Veyseloğlu, Yunus Sonsırma ve Ceyhun Altay ile de yolların ayrılmasıyla kadro derinliği iyice çökmüştü ancak Karşıyaka yönetimi takım kurgusunda önemli rola sahip Barış Hersek’in gitmesiyle, Galatasaray’dan Kerem Gönlüm ile ve eski Beşiktaşlı Colton İverson’u kadrosuna kattı. Koç Ufuk Sarıca savunmada sertliğe önem veren bir koç ki yapılan bu iki hamle gelecek sezon Karşıyaka pota altını güven altında tutacak. Ancak Kerem Gönlüm’ün yaşının verdiği kısıtlama Karşıyaka’nın 4 numara pozisyonunda rotasyon sıkıntısı çekmesine sebep olacaktır. Ayrıca Karşıyaka’nın bu sezon şampiyonluğunda önemli bir rol üstlenen Kenny Gabriel’in ayrılması durumundaki B Planı Olympiakos’tan Brent Petway.. Amerikalı oyuncu hücumdan ziyade savunma da biraz daha ön plana çıkan bir oyuncu. Boyuna rağmen hızlı ayakları ve güçlü fiziği ile rakibini inanılmaz yıpratıyor. 4 numara pozisyonunda daralan rotasyona ilaç gibi gelecektir.

 

Pınar Karşıyaka şampiyon kadronun yarısından fazlasını kaybetti ve yaprak dökümü devam edecek gibi duruyor ama iç transferde çok büyük yaralar alsa da şu ana kadar izledikleri transfer politikası çok doğru bir şekilde ilerliyor. Takıma yeni dahil olan ve henüz yolda olan oyuncuların takıma adapte olmasıyla gelecek sezon Karşıyaka yine şampiyonluğun önemli bir adayı olacaktır. Avrupa’da ise tahmin yürütmek bir hayli zor. Bu konuda fazlasıyla tecrübesiz bir takım ve Euroleague’de ilk kez mücadele edecekler. Ancak Koç Sarıca yönetiminde kurulan yeni kadroyla beraber, özellikle iç saha maçlarında muhteşem seyircisinin desteğiyle, Avrupa’da da bizleri gururlandıracak sonuçlar alınacağından hiç şüphem yok.

BERKAY KÖMÜRGÖZ

mail : berkay.komurgoz@abcspor.com

twitter : @Berkaykomurgozz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular