https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAK

Okunması Gerekenler

Çok iyi bir insansınız diyor, O da karşılık veriyor, diyor ki, iyi bir insan olmak çok kolay, zor olan ne biliyor musun? Adil bir insan olabilmek.

İyi insanın tanımını herkes biliyor, taklit etmesi çok kolay, tercih meselesi yani ama adil bir insan olabilmek öyle değil, eğitim, birikim ve kıvrak zeka ister, istesen de adil olamayabilirsin ama bu yolda çok mesafe katedebilirsin.

Ali Koç’u yerden yere vuruyoruz 5 sezondur, özelikle transfer konusunda, bu konuda Sezar’ın hakkı Sezar’a..

Bu kadroya bu hoca mı? Bunun da zamanı var, erken..

Bu kadar zengin ve kaliteli bir kadroda forma kimin olacak sorunsalı ise bambaska bir adalet, bu da hocanın kaderini belirleyecek ki kredisi bitmiş oyuncuları ben oyna dersem oynar havasındaki bir ego yüzünden şans vermesi ben de çok iyi sinyaller vermedi Maribor maçında.

Birlik ve beraberlikten bahsediyor herkes, katılıyorum ama sezonun ilk maçı öncesi birlik ve beraberliğin de şifresini veriyorum, Adil eleştiri, Adil forma, adil federasyon, adil hakem. Sezonun ilk maçı hayırlı olsun..

Son transferlerle psikolojik üstünlüğü tekrar ele geçiren Fenerbahçe coşkulu taraftarının önünde maça coşkulu başladı ve Tadić’in 3.dakikadaki pasında Dzeko’nun golüyle öne geçti, ardından da bu kez Szymañski Dzeko abisine ince bir ara pası attı ve maçı Fenerbahçe orada bitirdi aslında. Rakip 10 kişi kalınca çok da bir şansı kalmadı rakibin, ilk yarının son dakikasında gelen Gaziantep golünü de tehdit olarak yorumlamadım, sebebi 2-0’ın vermiş olduğu gevşeklik var, sonuçta bir duran top golü, iki yeni stoper var, normaldir. Zaten kalede de kaleci diye bir şey yok, olur böyle şeyler diye düşündüm ben de herkes gibi..

İkinci 45 dakikada daha etkin bir Fenerbahçe bekledim ama beklediğimi bulamadım. Evet, Tadić’in kaçırdığı bir penaltı var ama o da ölü bir pozisyondaki handball. Dzeko’nun direkten dönen topu var ama rakip 10 kişi kalmış daha baskılı, daha tempolu bir Fenerbahçe beklerdim.

Yani şöyle arakaya yaslanıp bir maçı izleyemedi Fenerbahçe taraftarı. Kalite sahaya yansımadı..

Osayi’nin sakatlanması bir handikap olabilir ama ben Fenerbahçe’de kompakt bir diziliş göremedim, stoperler öne çıkıp destek veremedi. Maçın son bölümünde biraz önde bastılar o kadar..

Tabii şu çok önemli. Kaleci..2 tane yeni stoper almışsın, ikisi birden sahada ve bu adamlar arkadaki kaleciye güvenmezlerse tedirgin olurlar haliyle.
Henüz ligin ilk maçı, kadroya takviyeler yapıldı, daha da yapılacak ama kadronun hakkı sahaya yansımadı diyebilirim ama 3 puanlı başlangıç güzel.

Maçın teknik analizine gelirsek, İsmail Kartal usturuplu bir kadro çıkarmış maça, Altay dışında itiraz edebileceğim hiç bir şey yoktu..

3 yerli hakkını 4 olarak kullanmış, Altay, Ferdi, MHY ve İsmail sahadaydı.

Belli ki 4’lü oynayacak hoca, orta sahaya bir ön libero ve iki tane iç koyacak önüne, tek santrforla oynayacak. Belözoğlu sezonu dizilişi ile birebir aynı.

Tam bir analiz için bir kaç hafta daha görmek lazım, orta sahaya yapılan transferler orta sahadaki tempoyu mutaka artıracaktır. İsmail ve Mert Hakan’ın yerine daha iyi oyuncular olacak zaten..

Alıştığımız öndeki deli gibi diye tabir ettiğimiz presi görmedik. Tadić ve Dzeko o tarz oyuncular değil, bu da ayrı bir soru işareti..

İsmail Kartal’ın Szymañski’yi oyundan almasını yadırgadım..

Bireysel performanslara gelince:

Bir futbolcu 17’sinde klassa 37’sinde de klas, Dzeko bugün döktürdü bana göre. Bir pivot santrfor nasıl olmalı dersi verdi..

Bir diğer klas oyuncu da Tadić, ne yapacağı belli değil, sihirbaz gibi..

Szymanski de çok klas oyuncu ama sanırım bir cok kişiyi şaşırtan Ryan Kent oldu, sessiz sedasız geldi ama bence çok iyi oyuncu. Çok çabuk, Stoch’u hatırlattı enine top taşımaları, bunlar çok değerli şeyler.

Mert Hakan sırıtıyor, İsmail iyi niyetli ama el bombası gibi bazı müdahaleleri. Becao-Djiku ikilisine biraz zaman tanımak lazım, çok uyumlu gibi değiller..

Fenerbahçe bu kadrosuyla ligin tozunu atmalı, başarısızlık direkt hocaya yazar. Hoca macera aramazsa bunu başaracak kadro var ancak hocalık aynı zamanda liderliktir, adil olmayan lider lider değildir, zorlama saygı da saygı değildir. Bugünkü Altay tercihi başına dert açabilirdi.
İsmail Kartal maneviyatı güçlü bir insan, bence kul hakkı yiyor, Kaleci İrfancan o golü yemezdi.

Ligin ilk maçı okulun ilk günü gibi, herkeste biraz heyecan var, kadro çok kaliteli, yeni transferler katkı veriyor, her şey daha güzel olacak..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular