https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HAKEMDİR HATA YAPAR!

Okunması Gerekenler

HAKEMDİR HATA YAPAR!

Hani bir fıkra vardır ya, sormuşlar Kayserili’ye, islamın şartı kaç diye de,  7 diye cevap vermiş ya hani?

 

Olur mu öyle şey, İslam’ın şartı 5’tir denilince de, o bana gelişi diye cevap vermiş hani..!

 

Bugün de Fenerbahçe Kayseri ile maç oynuyor ya ? Kafiledeki futbolcu listesine de baktım.. Onca transferden sonra yapılan yeni transferlerin isimlerini de gördüm, kafama takıldı iki soru:

 

– Sezon başı gelen çöplerin fiyatlarını basından öğrendik de, bu çöplerin Comolli’ye gelişi kaç paraydı ?

 

– Şu yönetim kurulunda bir tane de olsa yok mu Kayserili?

 

Kazık üstüne kazık, kazık üstüne kazık, yetmedi, Beşiktaş’ın kadro dışı kalmış oyuncusunu bonservisiyle transfer et, sponsor ol, adamlar da gidip Kagawa’yı kiralasınlar..

 

Neyse maça dönelim, Fenerbahçe’deki yükselişin kalıcı mı olacağını yoksa 2 ileri 1 geri ilerleyen bir takım mı izleyeceğiz kalan maçlarda, işte bu sorunun yanıtını tahmin etmemize olanak sağlayacak maç bu maçtı bana göre ve ikinci yarısını 10 kişi oynadığı maçı Fenerbahçe 1-0 kaybetti ve anlaşıldı ki böyle gider..

 

Fenerbahçe de.. Fenerbahçe yönetimi de.. Hakemler de..

 

Hikmet Karaman’la beraber zor yenilen bir takım haline dönüşen ama galibiyet alma konusundaki sıkıntıları aşamayan Kayseri ile deplasmanda oynamak elbette zor, kastettiğim şey alınacak puandan ziyade sahadaki futboldu ama aradığımı bulamadım.

 

Gerçi şu da var, sana level atlatabilecek Moses dışında kimi aldın da ligin ikinci yarsında seriye bağlayıp  gideceksin?  Moses da ilk yarı kenardaydı, ikinci yarıda ise 10 kişi kalmış bir takımda kendini gösteremedi maalesef.

 

 

Ersun Hoca işin ciddiyetinin farkında, o da önce savunma güvenliği diyor, önde basın diyor, ikinci bölgede kalabalık olun diyor, basın faulü diyor, topu kaptığınız gibi de uzun top atın diyor. Diyor ama sahadaki 11’in ligin ilk yarındaki 11’den ofans anlamında hiçbir farkı yok, Ayew orada, Dirar orada, Ekici orada. Bu adamlar sana ne verdi ligin ilk yarısında?

 

Ekici 15 gün evvel kıpırdar gibi oldu, sonuç aynı.. Tabii Ersun Hoca’nın da hakkını verelim, koca 45 dakika takımı gol bulamadı ama pek pozisyon da vermedi.  Fenerbahçe en azından ısırıyor, bir takım ruhu var, bir arzu var ama hala yetenek yok.. Bu konularda hocayı takdir etmekle beraber çok formsuz bir başlangıç yaptığını da belirtmem şart. Koskoca ilk yarıda Fenerbahçe’nin pozisyonu yok.

 

İkinci yarı doğal olarak Fenerbahçe yarı sahasında geçti. Ersun Yanal Ekici ve Tolgay’ın yerlerine Moses ve Frey hamlelerini yaptı ama sonuç alamadı. 1O kişi kalmış bir takımın direncini biraz daha düşürmekten başka bir işe yaramadı bu değişiklikler, sahada hiçbir şey yapmayan Ayew’in yerine Elif’i oyuna aldığı anda benim gibi eyvah diyenler olmuştur, kaptırdığı topla da gol geldi.

Sonuçta kaybedilmiş 1 puan var. 3 puanı hak edecek bir oyunu Fenerbahçe ortaya koyamadı zaten oyuncu sayıları eşitken bile..

 

Öte yandan Fenerbahçe’de ciddi, işine hakim, güven veren, sağlam bir yönetim de yok.

Mesela şu golcü meselesi. 40 günde bir golcü bulup getiremediler. Soldado’nun ipiyle kuyuya inilmez, bunu kimse görmüyor mu koca yönetimde? Bu adam fizik gücü olmayan, kondisyonu yetersiz, yaşı geçkin, ancak klasıyla sahada 45 dakika bir şeyler yapmaya çalışan bir adam, hadi bunu geçtim..Bu adam bir sorumsuz. Profesyonel değil. Kaçıncı kart cezası?

 

Bu topraklarda F**k you bir küfür.. Atılması normal..

 

Fenerbahçe hala bir yeteneksizler ordusu.. Benzer kalitedeki isimler transfer ediliyor, paralar boşa gidiyor.. Bir Skrtel olmadığında yerini dolduramıyorsun, saatli bomba Roman hala 11’de, Ayew’i yedek bırakacak bir oyuncu alamadın, beğenmediğimiz Mehmet Topal bir kart cezası alıyor, yerini dolduramıyorsun ki; Tolgay berbat bir oyun ortaya koydu ortaya.

 

Uefa kadronda Soldado yok, Dirar yok, Benzia var. Benzia ligde oynamayacak, ismi listeden çıkarıldı.. Madem kadro dışı bırakacaktın, bari maliyetinden kurtulmak icin x bir lige, takıma verseydin.. Bu nasıl bir kadro planlaması akıl alır gibi değil..

Alper Ulusoy adlı hakem ilk 45 dakikada da Mensah’ın 4 sarı kartını atladı, kırmızı kart atladı, neler neler atladı ama 45.dakikadaki pozisyonda Soldado aleyhine faulu bastı. Net pozisyonlarda düdük çalmayan hakem cart diye çaldı ve aklında hep FB aleyhine kırmızı var, kovalıyor belli, çok net hissediyorsun.. Soldado da çenesini tutamayınca fırsatı kaçırmadı ve kırmızıyı çok kolay çıkardı..

Fenerbahçe her hafta göz göre-göre doğranıyor, yönetim zafiyetinden başka hiçbir şey değil bu. Ben hakem suçlamıyorum artık, bunlar hep böyle.  Müdahale edilmezse de böyle gidecek..17.takım olarak gider de, her hakem hata yapar diye imza verirse olacağı bu.

 

Hakemdir hata yapar..!

Yönetimdir o da hata yapar ama hiçbir yönetim 6 ayda bu kadar hata yapmaz Ali Başkan..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular