https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

2.ULUSOY FACİASI

Okunması Gerekenler

Çok çekti Fenerbahçe camiası Haluk Ulusoy’dan senelerce.

O zamanlar olan bitenler, ardı ardına gelen hakem rezaletleri, yapılan akıl almaz kayırmalar hiç hafızalardan silinmedi. Belki de Türk futbol tarihinin en kara dönemiydi.

 

Benzer bir dönemi Yusuf Namoğlu yaşatıyor şimdilerde. Namoğlu’nun bu akşamki tetikçisi ise 2. Ulusoy faciasını yaşatan Alper Ulusoy’du. Daha maçın başında Tolgay’a gösterdiği sarı kartla niyetini belli etti. Ardından Mehmet Ekici’ye Antalya deplasmanında olduğu gibi ısrarla ve ayağını bilerek çekmeden bastılar. Yine bırak kırmızı kartı sarı kart bile göstermediler. Sonrasında da kolayca Soldado’yu attı hakem ve fişi çekti neredeyse. Verdiği vermediği diğer yanlış kartları, faulleri tartışmıyorum bile.

 

Ancak bunların olacağı haftalardır belliydi. Sözünü ettiğim Antalya’da es geçilen kırmızı sonrası Ümraniye maçlarında Skrtel ve Eljif’e çıkan kırmızılar, Bursa’daki Cüneyt Çakır rezaleti, akabinde Ali Palabıyık ve Suat Arslanboğa’nın galibiyetlerimize rağmen kötü yönetimleri, hepsi ardarda geldi.Ve esas önemli olan bu yönetimleri gösteren hakemlerin hepsi MHK tarafından yüksek puanlarla ödüllendirildiler. Fenerbahçe’yi doğrama konusunda cesaretlendirildiler. Tüm bunları takip eden diğer hakemler için örnek teşkil ettiler. Bugün VAR’ın başına 2012 Mart ayından beri 1 (yazı ile bir) Fenerbahçe maçı yönetmiş olan Trabzon bölgesi hakemi Barış Şimşek’i yerleştirdiler, kimsenin ruhu duymadı. Bir başka boyutu olayın da şu: Ben bu satırları yazarken, televizyonda spor programları devam ediyor. Yorumcular hakem kararlarını aklamak için farklı kanallarda birbirleriyle yarışıyorlar. İçinde bulunduğumuz düzen Fenerbahçe’nin 2 maç üstüste galibiyet almasına bile tahammül edemiyor.

 

Ha, tüm bunları eleştiriken bizim kendi hatalarımız yok muydu bu akşam? Elbette vardı. Hakem kolayca attı dediysem, Soldado’yu haklı bulduğumdan değil. Onun gibi tecrübeli bir isme, hem de takımın en alternatifsiz adamı haline gelmişken yakıştı mı bu tedbirsizlik?

 

Peki ya Ersun Hoca’ya yakıştı mı Frey değişikliği ? Zaten 10 kişiyiz, baskı yiyeceğimiz belli. İlerde top tutamayan Frey, ki aynısı Bursa’da da oldu, oyuna alınır mı ? Bakın Nobre de belki çok yetenekli bir forvet değildi ama attığı çuval dolusu golün yanında sırtı dönük oynamayı bilirdi. Verkaç yapardın Nobre ile, takımın ileride yerleşmesini sağlardı, bir de dünya kadar duran top kazandırırdı, oyunun sıkıştığı anlarda o duran toplarla bitirirdin işi. Frey’den bunların hiçbirini göremiyorsun. Maalesef sadece iyiniyetle de iyi futbolcu olunamıyor.

 

İyi olmayanlardan biri de Ayew’di bu akşam. Sadece bu akşam mı ? Bana sorarsanız sezon başından beri iyi değil. Ama oyundan alınırken 5 karış surat yapmasını biliyor beyefendi. Sanırsın takır takır top oynadı da hocası onu çıkartarak büyük haksızlık yapıyor Ayew’e. Ben olsam yatar kalkar dua ederdim haftalardır yedek kulübesine mahkum olmadığıma. İşin kötüsü Malatya maçında yaptığı resital sonrası 2 maçtır Ekici de düşüşte. O iyi oynamayınca takım performansı da negatif etkileniyor.

 

Genel olarak ta Soldado’nun gördüğü kırmızı karta kadar değerlendirirsek öyle aman aman bir şey oynamadık. Ne bizim ne Kayseri’nin pozisyonu var ilk devre. Halbuki 2 galibiyet sonrası çok daha istekli ve coşkulu olmamızı beklerdim. Yine de hiç olmazsa berabere bitseydi maç 10 kişi kaldığımız için bir nebze kabul edilebilirdi. En azından havamızı çok kaybetmemiş olurduk. Deplasmandasın, uzun süre 10 kişisin, hakem dilim dilim doğramış seni, o yüzden beraberlik tepki çekmezdi.

 

Maalesef çok kötü oldu son dakika yediğimiz gol.  İnşallah bir çuval inciri berbat etmemişizdir. Haftaya alacağımız bir Konya galibiyeti ile tekrar çıkışa geçeriz umarım ve Fenerbahçe’nin toparlanmasına izin vermek istemeyen herkesin tezgahına çomak sokarız. Yalnız şunu unutmayalım biz Federasyonuyla, MHK’sıyla, kurullarıyla kokuşmuş olan bu düzeni değiştiremediğimiz sürece ne yaparsak yapalım daha çok darbe alırız.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular