https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HAFIZA VE MANTIK

Okunması Gerekenler

Bir Fenerbahçe taraftarının Ali Koç’un ayrılmasını istemesi son derece doğal. Aynı şekilde İsmail Kartal ile devam edilmemesini, başka bir hoca, hatta özellikle Mourinho gibi bir marka hoca getirilmesini istemesi de son derece normal.
Hatta burada şöyle bir ek yapalım, herhangi bir insanın “Mourinho mu? İsmail Kartal mı? diye tartışması mümkün değil, deli olmak lazım! Ama bu isteklerin, bu tartışmanın basit mantık kuralları çerçevesinde, hafızalarımıza sahip çıkarak; doğru sebeplerle yapılması lazım ki doğru sonuca ulaşılabilsin!Tüm Fenerbahçe taraftarlarının ve aklı vicdanı olan her insanın kabul ettiği gibi, adil olmayan bir yarış içerisinde 99 puan – 99 gol ile sezonu bitiren, Avrupa’da çeyrek final gören hocayı gönderirken neden gönderdiğini, neyi düzeltmeye çalıştığını doğru analiz etmen, doğru ifade etmen lazım.

“Hoca değil, çöp” ve benzeri 35 IQ sahibi saçma sapan argümanları bir kenara bırakırsak, “Akla yakın” eleştiriler içerisinde en çok duyduğum “Genel performansı tamam ama Olympiakos maçını unutamıyorum!”. Bunun”Falanca maçında yaptığı değişiklik o maçı kaybettirdi”, “Filanca maçı hocaya yazar”, gibi versiyonları var. Her defasında aynı şeyi söylüyorum, tek tek maç ve o maçlardaki kararları cımbızlarsan her hoca için benzer sonuçlara ulaşabiliriz.

Basit örnek için Mourinho’nun Roma dönemi maçlarına bakın, lig sonuncusunu 2 defa yenememesi, 60 dakika 10 kişi oynayan zayıf takıma puan kaybı, akla sığmayacak şekilde elenmeler…

Bu bir Mourinho eleştirisi veya İsmail Kartal övgüsü değil, “Derdiniz Olympiakos maçı ise, o maçta olan biten gibi hataları gelecek her hoca yapabilir, yapacaktır. Hatta aklınıza Jesus’un geçen sene İstanbulspor maçında yediği son dakika golü gibi örnekler gelsin!” diyorum ve “GELECEK HOCAYA DA AYNI ŞEYLERİ YAPMAYIN!” diyorum.

Benzer durum başkanlık seçimi için geçerli. Ali Koç’un gitmesi gerektiğini 3 senedir söyleyen bir adamım, bununla alakalı ortaya konan bütün sebeplere de katılıyorum ama o sayılan hataların hepsini fazlasıyle Aziz Yıldırım yapmadı mı? Bugün hafızamızı yitirmiş bir şekilde “Aziz Yıldırım gelsin, hakkımızı o savunabilir” diyenler Aziz Yıldırım döneminde başımıza gelenleri ve bunlara karşı nasıl aciz kaldığımızı unutuyor mu?

Üstelik kulübü bıraktığı gün “Tefeci” diye adlandırdığımız abuk subuk kurumlardan korkunç faizlerle kulübü borç içerisinde bıraktığını, o gün UEFA’dan FFP yüzünden ceza almanın eşiğinde olduğumuzu, bankalardan kredi alamaz hale geldiğimizi, gelirlerin kasaya girmeden alacaklı kurumların kasasına gittiğini falan kimse hatırlamıyor!

Ali Koç gitsin demek normal ama yerine, kurtulmak için senelerce uğraştığımız Aziz Yıldırım’ı getirmek hafıza ve mantık sınırlarında bir durum değil! Hasta idik, bir tedavi denedik, işe yaramadı, “Peki o zaman, hastalığa sebep olan şeyi vücuda geri enjekte edelim” demek gibi bir durum Aziz Yıldırım istemek.

mail: baris.tumok@abcspor.com

twitter: @baristumok

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular