https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GÜÇ BELA

Okunması Gerekenler

GÜÇ BELA

Usta terzi dar kumaştan bol gömlek diker diyen adamı da o ustayı da şöyle sahneye alalım, alın size bol-bol kumaş,ben dar gömleğe de razıyım, hadi çıkarın bir gömlek de görelim.

Bazen bol kumaştan dar gömlek bile çıkmaz, feriştahı gelse de çıkaramaz..

Niye çıkmaz, mesela kumaşın eni çok darsa veya eni hatalıysa nasıl çıksın?

Kalıbı yan yatırdın diyelim, desen kurtarmıyorsa, yamalı da olamıyorsa, bol kumaştan çocuk gömleği dahi çıkmaz.

Normalde2 mt kumaş lazım, bu şartlar altında 10 metre de alsan faydası yok..

Çok transfer yapıldı, sayıca. Ama öndeki 3’lü tam değil, bugün Perotti geldi, önemli transfer, yazdık kenara ama Pivot santrfor alınamadı, bir tane 10 numara bakılıyor, Giuliano değil de gerçek bir 10 numara gelirse o gömlek her türlü çıkar.. İşte o zaman da terziyi tartışırız ama bu sene o terzi her halükarda tartışılacak, cok belli.

Sanıyorum gelen eleştirilerin payı büyük olsa gerek Terzi elindeki kadronun hakkını olmasa bile kulüp isminin hakkını verecek şekilde ofansif bir kadroyla çıkmış, GS maçından farklı olarak 3 santrforunu birden sahaya sürmüş, Valencia ve Thiam’ı kanatlarda tercih etmiş Samatta tek forvet öndeydi.

Karagümrük hızlı forvetlere sahip bir takım Fenerbahçe geri dörtlüsünün tehlike yaşamaması adına orta sahadaki direnç önemliydi, Fenerbahçe orta sahası o direnci rahatlıkla gösterdi ilk yarıda, bunun bir sebebi de Karagümrük takımının önde presle başlamaması, sadece kontratak düşünmesiydi demeliyim.

Maçın başlamasıyla beraber orta sahada bir yığılma oldu, Fenerbahçe topa hakim oldu, yan paslarla ve ikiye birlerle ceza sahasına top getirmeye çalıştılar, kanat ortalarıyla gol aradılar ama duran top dışında etkili olamadılar..

İki pozisyon var, biri Lemos’un kafa şutu diğeri de Samatta’nın golü.

Ozan forvet arkası oynayabilecek kreatif bir oyuncu değil, Valencia da topu atıp arkasından koşan bir oyuncu, ayrıca kreatif de değil, Thiam’ı konuşmaya dahi gerek yok, Fenerbahçe’de işi yok..

Fenerbahçe’nin bu sezonki en büyük problemi de bu olacak, kapalı oynayan takımlara karşı pozisyon üretmede zorlanacak. Bu tercihlerle zorlanır ama transfer bitmedi diyerek virgül koyalım.
Pivot özellikli santrfor yok, kanat forvetler kreatif değil ve 10 numaran yok, o zaman da bu tablo normal. Samatta al-ver yapıyor, top stopu çok temiz, bitiriciliği de var ama gözler Vedat’ı aramadı desem yalan olur..

Bence Erol Thiam’dan çok fazla şey bekliyor, Ferdi forvet arkası oynar, kanat oynar, gene oynar. Hadi Ferdi toy diyelim, MHY bugün ilk 11 oynamayacaksa ne zaman oynayacak?

Oyunu kendi sahasında kabul eden bir takıma karşı sahadaki kadro ilk yarıda bence hem iyi mücadele etti hem de iyi top çevirdi ve soyunma odasına da galip olarak gitmeyi başardı.

İkinci yarı sahada başka bir Karagümrük vardı, daha ofansif düşünmeye başladılar, Biglia başka bir role soyundu, Fenerbahçe orta sahası da biraz yoruldu, iki takım için de oyun boyu uzadı, orta saha biraz daha boşaldı ve farklı bir maç izlemeye başladık, maç ortada diyebileceğimiz bir noktaya geldi..

Fenerbahçe takımı oyunun kontrolünü kaybettiği dakikada bir gol daha buldu, Sosa şapkadan tavşan çıkardı, Samatta da bomboş golü yazdı.

Normal şartlarda bu maçın burada bitmesi lazım ama öyle olmadı. İki hocanın ardarda gelen hamlelerini galibi Şenol Hoca oldu, oyun tamamen Karagümrük’e döndü.

Ozan-Sosa,Samatta’nın oyundan çıkması orta saha dengesini bozdu diyebilirsiniz ama bence Fenerbahçe’yi bitiren Tolga Ciğerci’nin oyuna girişi oldu..

Sosa’nın çıkması pas trafiğini olumsuz etkiledi, bu net. Ozan’ın çıkması da orta sahadaki direnci etkiledi ama ayağına aldığı her topu ezen Tolga en büyük darbeyi vurdu.

Bunun neticesinde Fenerbahçe önce penaltıdan golü yedi, arkasından ikinci penaltıyı kalesinde yaşadı ama Altay kurtardı, maçın son anlarında kalesinde golü de görebilirdi ama vakit yetmedi ve Fenerbahçe önemli bir üç puanı hanesine yazdırmış oldu, güç bela..

Valencia kötü oyuncu değil ama skora çok uzak, istatistikleri de bunu teyit ediyor, rotasyon oyuncusu. Thiam zaten bomboş topçu. Rotasyonda bile düşünmem. Ben Ferdi hamlesi bekledim, Erol Bulut yapmadı..

Maç ping pong maçına dönmüşse Samatta sana lazımdır, Papiss Cisse-Samatta değişikliği tamamen yanlış.

Tolga Ciğerci’yle ne skorun üstüne yatarsın ne de skor üretirsin, sahaya sürmek hatanın kralı.
Ben hoca olsam yanımda bile oturtmam, ola ki bir çılgınlık anıma denk gelir de oynatırım diye, o derece yani..

Fenerbahçe kolay kazanacağı maçı yanlış teknik hamlelerle zora soktu, maç aslında gidiyordu ama Altay 3 puanı kurtardı, bu konuda çok netim..

Samatta pivot değil, Cisse de öyle, kapalı defansları açmanın yolu belli, bir santrfor daha alamayacağına göre bir 10 numarayı şu 2 güne sıkıştırman şart.

Gustavo-Ozan-Sosa üçlüsü iç sahada yeterli olmayacak, görünüyor. En azından Sosa ve Ozan yer değiştirmeli diye düşünüyorum iç sahada.
10 numara gelmeyecekse de Samatta’yı Necati Ateş tarzı, gerilerden gelen ikinci bir santrfor ve yarı forvet arkası gibi görmek isterim bir kaç maç ama kaliteli adam, iyi transfer.

Sosa çok faydalı, yokluğu sıkıntılı geçer, ikinci Emre vakası hazırlıklı olun.

Tisserand’ı beğendim, ayağı çok temiz, iş yapacak.

Lemos gitti diye Las Palmas taraftarı Twitter’da göbek attı, sebebi bu olabilir mi? Gerçi ben pozisyonu tam süzemedim, penaltı kararı hatalı olabilir ama zaman zaman kontrolsüz işlere imza atıyor hissini verdi bana.
Perotti gelecek, belki bir transfer daha, ön taraf epey farklı olabilir, umutsuz değilim ve ayrıca 3 puan güzel..
Makaleyi bir atasözüyle bitirmek istiyorum:

Terzinin işi kötü, ayıbını örten ütü..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular