https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FIBA MI ULEB Mİ?

Okunması Gerekenler

Euroleague – FIBA gerginliğe benim görüşüm.

Euroleague – FIBA gerginliğinde köşe yazısı yazmamaya özellikle dikkat ettim şuana kadar, gerginlikler açıklamalar bitsin diye. Baktım açıklamalar bitmiyor, dedim ben de yazayım. Herkesin yazdığı konularda biraz da ben ağrıtayım başınızı.

FIBA, ısrarla maç programını değiştirmiyor. Euroleague ile sürtüşme içinde. Hatta Kalinic’in söylediği gibi ‘’ FIBA, futboldaki FIFA gibi olmak istiyor. ‘’

Ancak, önünde ULEB gibi bir engel var ve basketbolun duayenleri.

Obradovic mesela, fikrini net olarak belli etti. ‘’ Oyuncular kulüplerle kontrat yaparlar, oyuncu Milli takımda sakatlansa sezon içinde ne olacak ‘’ NBA de bu konuda fikrini çok ama çok net belli ediyor. Oyuncularına sağlık sigortası istiyor. Olası bir sakatlıkta, oyuncularının parasını bulunduğu ülkenin Federasyonu ödeyecek.

NBA oyuncuları sezon içi maçlarına gelmeyeceği hemen hemen kesin gibi. NBA’de hemen hemen 2 günde bir maç oluyor.

Obradovic ve ULEB yetkilileri yine de son kararı oyunculara bıraksa da;
Federasyonlar ULEB’e mesaj gönderdi. Oyuncularını Milli Takım’a çağıracaklarını söylediler.

Fenerbahçe’yi örnek verelim.

‘’ Melih, Wanamaker, Melli, Datome, Sloukas, Vesely, Barış, Sinan, Kalinic, Guduric. ‘’ Bu isimlerin hepsi Milli Takımına gitse, Euroleague şampiyonu Fenerbahçe 2-3  oyuncusu ve genç takım kadrosuyla kalacak.

Benim fikrimi sorarsanız, oyuncular profesyonel davranıp. Sendika vb bir kurul kurarak ( Bu olaya özel ) ortak bir karar almalılar. Çünkü en zor durumda kalan oyuncular.

Bu süreçten ya Federasyon zararlı çıkacak ya kulüpler..

Ya FIBA kazanacak ya da ULEB

Bana sorarsanız “bence” ULEB kazanır.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: yunus.aydin@abcspor.com

twitter: @yunusaydincom

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular