https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

4 SANTRAFORLU SANTRAFORSUZLUK!

Okunması Gerekenler

ALP ERALPMaçın bitiminde bazı eleştiriler oldu İsmail Hoca’ya..

-Emenike yerine Webo alınmaz mıydı?

-Meireles ile neden başlanmadı?

-Kuyt ve Diego çıkar mıydı?

fb ts 11Ben ise fazla detaylara takılmadan öncelikle şunu söylemek istiyorum.Bir teknik direktörün ana görevi nedir maç içinde? Rakibi durdurmak ve kendi takımını gol pozisyonuna sokmak için taktik üretmek.

Rakibi durdurma kısmını Fenerbahçe bugün mükemmele yakın yaptı.. Trabzonspor’un belki de organize atak sayısı sıfır. 3 pas bile yapamadılar. Oyunun hiç bir bölümünde kontrolü ellerine geçiremediler. Resmen sürklase oldular.

Hücum kısmında ise sayısız kaçan gol var. Sağlı sollu ortalar,son derece verimli kullanılan kanatlar, etkili duran toplar, başarılı verkaçlar, ceza alanı içinden-dışından bolca atılan şut sözkonusu. Top kalenin önüne kadar gelmiş. Fenerbahçe’li oyuncular ya kaleciye nişanlamışlar topu, ya rakip defansa ya da auta atmışlar ama sonuçta takım her türlüsünden pozisyona fazlasıyla girmiş.

fb ts 12E kardeşim ben böyle bir durumda kimse kusura bakmasın teknik direktöre eleştiri getirmem. Hoca üzerine düşeni fazlasıyla yapmış. Rakibi sahadan silmiş. Kendi takımının da çuval dolusu pozisyona girmesini sağlamış. Bundan sonrası artık İsmail Kartal’ın değil futbolcuların işi!

Hatta devre arasında transfer konuları gündeme geldiğinde İsmail Hoca “Olursa bir santrafor düşünüyoruz, olmazsa sorun değil” demeci vermişti. Demek ki hoca problemi de doğru tesbit etmiş.

Fenerbahçe gibi bir takımın santraforu öyle bir isim olacak ki, girdiği iki pozisyondan birini gole çevirecek. Sağdan soldan bol bol orta geldiğine göre hava toplarında etkili olacak, sırtı dönük oynayabilecek, aldığı topları etrafına servis yapabilecek top tekniğine sahip olacak ve iyi şut çekebilecek.

Seskim_hk_Fenerbahce_vs_Trabzonspor_070215 (13)O yüzden Fenerbahçe’nin santraforu Pierre Van Hooijdonk olur, Kenneth Anderson olur, hatta üst düzey bir futbolcu olarak takıma gelmiş olmamasına rağmen iyi iş çıkaran Nobre de olur ama Emenike olmaz! Boş alan topçusu olan, kontratak oyuncusundan Fenerbahçe’nin golcüsü olması beklenemez.

Webo’nun belli olmayan yaşı, Kuyt’un artık sağ kanatla özdeşleşmesi ve Sow’un da bir türlü beklenen istikrara ulaşamaması düşünülünce gelecek sezon Fenerbahçe’nin ”santrafor gibi bir santrafor” alması kaçınılmaz gözüküyor.

Seskim_fc_Fenerbahce_vs_Trabzonspor_070215 (42)Şu anda sözkonusu 4 tane santrafor özellikli oyuncusuna rağmen Fenerbahçe’nin gerçek bir golcüsünün olmaması bu tip maçlarda iyice göze batıyor. Fenerbahçe yönetimi yazın Pierre gibi bir golcüyü 34-35 yaşlarına gelmeden 28-29 yaşlarında bu takıma kazandırabilirse büyük iş yapar.

Ancak santrafordan daha önemlisi oynanan futbol ve girilen bolca pozisyon. Bu oyun, bu coşku ve baskı devam ettiği sürece klasik bir golcü eksikliğine rağmen Fenerbahçe ligi şampiyon bitirir. Bugün taraftar üzgün olabilir ama bu oyun 4.yıldızı getirir.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

alp.eralp@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular