https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ESKİ KITADAN ÇIKMIŞ EN BAŞARILI BASKETBOLCU KARDEŞLER

Okunması Gerekenler

Marc Gasol – Pau Gasol

İspanyol basketbolu ve uzun oyuncu dendiğinde ilk akla gelen 2 isim tabii ki Gasol’lar!

NBA kariyeri anlamında da büyük şöhret yapmış belki de tek Avrupalı kardeşler.

İspanya milli takımıyla da başarıdan başarıya koşan Gasol biraderler, bir All-Star maçında karşılıklı ilk beş çıkma başarısı bile göstermişlerdi.

NBA’e 2001-2002 sezonunda adım atan Pau, yılın çaylağı seçilerek daha ilk sezonunda bugünlerin habercisi olurken. Lakers formasıyla kazandığı iki şampiyonluk haricinde, 6 kez All-Star, 4 kez de All-NBA takımlarına seçildi.

Memphis, Lakers, Bulls formaları giyen ve kariyerine Spurs ile devam eden büyük yıldızı hatta birçokları en başarılı Avrupalı basketbolcu olarak kabul edilen Alman efsane Nowitzki’ninde önüne koyuyor.

Milli takımda Olimpiyatlarda 2 gümüş 1 bronz, 2006 Dünya Şampiyonluğu ve 3 Avrupa şampiyonluğu bulunan Pau bu sezon NBA’de 18 diyecek!

NBA kariyerinde 1196 karşılaşmada oynayan Pau, 17.4 sayı, 9.3 ribaund, 3.2 asist ve 1.6 blok ortalamaları tutturdu.

PAU bu sezon $16.8 milyon dolar kazanacak.

…………………………………

Ama asıl başarı hikayesi 2007’de 2.tur 48.sıradan Lakers tarafından seçilen küçük kardeş Marc.ı

Abisinin Lakers’a gönderildiği takasta Memphis’e verilen Marc’ın NBA’deki ilk zamanları düşünülürse, hem ağır bacaklar hem fazla kiloları ile “geldiği gibi döner” diyenler çoğunluktaydı.

NBA’de tutunamaz denirken, inanılmaz bir gelişim gösterip üstüne bir de yıldız statüsüne yükselerek, kariyerine 3 kez All-Star, 2 kez All-NBA ve bir kez de Yılın Savunmacısı ödüllerini sığdırmayı başardı.

11.sezonuna girecek olan Marc’ın istatistikleri ise 716 maç toplamında;  15.2 sayı, 7.7 ribaund, 3.3 asist ve 1.5 blok.

Küçük kardeş Marc’in milli takım kariyerinde de; Olimpiyatlarda 2 gümüş, 2006 Dünya Şampiyonluğu ve 2 Avrupa şampiyonluğu var.

Marc Gasol bu sezon için Memphis’ten $24,119,025 alacak.

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular