https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EN GÜZEL KIŞ SPORLARI ‘WINTER SPORTS’ FİLMLERİ

Okunması Gerekenler

DERYA ATILGANBugün anlatacağımız en iyi KIŞ SPORLARI filminden ilki; COOL RUNNINGS
Jamaica’nın ilk Olimpiyat kızak/ bobsled takımının gerçek hikayesinden ilham alan ve bence çok eğlenceli bir film.

Başrollerde, sevimli tombik aktör, rahmetli John Candy’in oynadığı,  Kanada’da düzenlenecek olan Kış Olimpiyatlarına katılıp ülkeleri Jamaika’yı temsil etmek isteyen bir grup insanın komik hikayesinin anlatıyor.

Dilimize çevrilen haliyle Üşütük Popolar, sıkılmadan izlenecek, güldürecek, bazen de duygulandıracak çok güzel bir komedi.

HAYATLARINDA değil daha önce kayak yapmış olmak, kar bile görmemiş 4 kişiden oluşan takım, oldukça acemi oldukları bu dalda başarılı olmaya çalışırken başlarına gelmeyen de kalmaz.

Bütün bunlar komik ve eğlenceli bir şekilde seyirciye sunulmuş. 1993 yapımı olan ve sporu SEVİN SEVMEYİN, seyretmekten 1 saniye bile sıkılmayacağınızı düşündüğüm bu filmin özellikle son sahnesi, sporda FAIR-PLAY ve etik değerler adına çok önemli mesajlar veriyor!

İkinci filmimiz, buz hokeyi deyince, hemen her  Kuzey Amerikalı için akla gelecek ilk film olan MIRACLE. Gerçek anlamı mucize olmasına rağmen Türkçeye EFSANE olarak çevrilen film Amerikan Buz Hokeyi Takımı’nın 1980 olimpiyatlarındaki gerçek hikayesini anlatıyor. Rus Milli Takımı ile yapacakları maç öncesi Koç Brooks’un 20 oyuncusuyla yaptığı çalışmaları, yaşadıkları zorlukları anlatan filmde Koç Brooks rolünde Kurt Russell oynuyor. Spor tarihinin en önemli olaylarından birisi sayılan bu maçın filmde işlenişi ise oldukça başarılı ve keyif verici bir şekilde yapılmış.

Spor ve buz hokeyi seviyorsanız, MUHAKKAK görmeniz gereken filmlerin başında geldiğini düşünüyorum!

Son filmimiz buz pateni, artistik patinajdan, çok başarılı bir komedi olan BLADES OF GLORY ‘Zafer Patenleri’

Konusuna gelirsek;  Çok çapkın bir adam olan Chazz Michael Michaels (Will Ferrell) ve hastalık derecesinde titiz Jimmy MacElroy (Jon Heder), dünyanın en başarılı buz pateni sporcularıdır. Bu birbirlerine düşman, tamamen farklı karakterlerde iki patenci, ettikleri bir kavga sonucu ömür boyu paten yarışmalarından men edilirler ve hayatları dibe vurur. Daha sonra kurallardaki bir açık sayesinde beraber çiftler yarışmasına katılmaya karar verirler ve olaylar gelişir..

Ülkemizde gösterim şansı bulamayıp doğrudan videoya çıkmıştı,bu yüzden kısmen az bilinirliği vardır. Ama seyrederken değil güldürmek, kahkaha attıracak sahnelerle doldu ve tarihin en komik kış sporları filmlerinden biri. Muhakkak seyredin!

Herkese iyi seyirler..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

derya.atilgan@abcspor.com

Son Haberler

AMATÖRCE

Yedigimiz iki gol de olacak iş değil. İlkinde ortada fol yok yumurta yok. Rakibin ne baskısı var ne pozisyonu....

Benzer Konular