CILIC 3-0’LA, FEDERER ZOR DA OLSA ‘3-2’ YARI FİNALDE!

Okunması Gerekenler

KOLAYDAN ZORA

KOLAYDAN ZORA Dört haftada dört puanla başlanan ligde tam 22 günlük bir aranın ardından yeniden sahaya dönüş maçı Denizlispor deplasmanıydı...

AĞAOĞLU’NA SELAM, BİZE DE DERS OLSUN

AĞAOĞLU'NA SELAM, BİZE DE DERS OLSUN Sağolsun maça gidemeyen arkadaşlar 1907 tribünündeki kombinelerini devredince bir anda kendimi aylar sonra stadyumda...

2 FARKLI FENERBAHÇE

2 FARKLI FENERBAHÇE Hadi gel yıkalım şu Süleymaniye'yi desek, iki kazma, iki kürek, iki de ırgat gerek.. Süleymaniye'yi yeniden yapalım desek...

eminnErkeklerin 2. gün çeyrek final maçları tam anlamıyla nefes kesti. Roger Federer 2012’den sonra ilk kez 2-0’den geri gelip maç kazanırken, Maric Cilic de 2010’dan sonra ilk kez Grand Slam yarı finaline çıktı.

Tomas Berdych-Marin Cilic:

Turnuvanın gizli favorisi gibi gözüken Berdych çeyrek finale kadar gözlerden uzak çok iyi bir tenis oynamıştı. Cilic ise Goran Ivanisevic’in dokunuşlarıyla adeta kendini bulmuş bir görüntü çiziyordu. 4. turda da ilk kez Gilles Simon’u yenmişti Cilic.

Maça çok iyi başlayan Marin Cilic oldu. Berdych’in 2 tane çift hata yaptığı ilk oyunda servis kırdı. Berdych servis kırdırdığı gibi sonraki oyunlarda da kötü bie görüntü çizdi. Ne olduğunu anlayamadan Cilic bir break daha bularak sette 4-1’i gördü.Daha sonra Berdych hayat belirtisi gösterdi ve servis kırdı ancak bir sonraki oyunda tekrar servisini kırdırdı.Çok kötü gözüktüğü bu seti 6-2 ile kaybetti.

2. sette de durum 1. setten farksız değildi. Çok iyi servis atan, servis oyunlarında Berdych’i yanına dahi yaklaştırmayan Cilic yine Berdych’in servisini kırmayı başardı. Bu sefer ilk sette olduğu kadar servis kırma görmedik ama Cilic’e bir break yetti.Bu set de 6-4 ile Cilic’e gitti.

3. sete iyi başlayan bu sefer Berdych oldu.Kısa sürede sette durumu 3-0’a getirdi. Ama servislerini yükselten ve bulduğu tek fırsatı iyi değerlendiren Cilic bu seti de tie-break’e taşıdı. Tie-break’te çok basit hatalar yapan Berdych, birkaç oyun önce hakemle girdiği diyalogdan da kötü etkilenmişti zaten. Tie-break’i 7-4’lük skorla kaybetti ve elendi.

Berdych 1. sette ilk servislerini %40, 2. sette %41 ile oyuna sokabildi. Hatta ilk sette 1. servislerinden %50 ile puan çıkarttı sadece. Büyük servisçinin böyle bir servis performansı kabul edilemez. Cilic ise 19 ace ile tamamıyla farklı bir tablo çizdi.

Roger Federer-Gael Monfils:

Buraya kadar set kaybetmeden gelen Monfils bu Grand Slam’de çok iyi bir görüntü çizdi. Rahatladığı zaman yapacaklarının pek sınırı olmayan Monfils, Roger Federer ile harika bir maç oynadı.

Maça iyi giren aslında Roger Federer’di. İlk oyununu rahat kazandıktan sonra 2. oyunda servis kırma puanı buldu ama değerlendiremedi. Burası ilk setin belkide kırılma anı oldu. 5. oyunda servis kıran Monfils, bu andan sonra servis performansını da yükseltti. Set sonuna kadar avantajını koruyarak seti 6-4 kazandı.

2. sete Monfils servis kırarak girdi. Federer’in bugün (dün) yanında olmayan backhandleri ve çalışmayan forehandlerinin de sayesinde kendi oyunlarını genellikle rahat kazandı. Özellikle 2. servislerinden ilginç bir şekilde çok iyi puan çıkarttı. 5-3’den sonra Federer’in bir kez daha servisini kırarak seti 6-3 ile hanesine yazdırdı.

3. sette Federer şipşak break’i buldu. 4. oyunda 3 tane servis kırma puanı bulan Monfils 3.’sünü değerlendirdi ve sete geri döndü. Hemen sonrasında Federer bir kez daha servis kırdı. Setin devamında çok iyi gözüken, basit hata yapmayan ve file önünde de iyi olan Federer seti 6-4 ile kazandı.

4.  setin 3. oyununda Federer servis kırdı. Oyunun sonundaki tepkisi maçın nasıl zorlu geçtiğinin göstergesi gibiyidi. Erken break’i bulduktan sonra acaba bir daha arkasına bakmayacak mı diye düşünürken Monfils büyük bir karakter koydu. Bir sonraki oyunda hemen break’i geri aldı. Arada sırada yaptığı güzel passing shot’ları da bu oyunda işe yaradı. Bir sonraki oyunda bağırma sırası Monfils’deydi. 5. oyunu zor da olsa kazanan Monfils’den geldi bu sefer çığlık. 4-5 ve Federer’in servislerinde Monfils 2 tane maç puanı buldu. Maçın o anı nefes kesti. Federer 2’sini de çevirerek adeta momentumu tamamen kendi tarafına çevirdi. Sonraki oyunda Monfils’in çift hatası ile servis kırdı ve seti 7-5 kazandı.

Son set Federer çok rahattı. Sete servis kırarak başladı ve bu sette işler hep yolunda gitti. Çok sayıda basit hata yapan ve bozulan Monfils karşısında 2 tane break buldu. Seti de 6-2 kazanarak yarı finale çıktı.

Yarı Final Eşleşmesi: Roger Federer-Marin Cilic

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emin.kazdaloglu@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

KOLAYDAN ZORA

KOLAYDAN ZORA Dört haftada dört puanla başlanan ligde tam 22 günlük bir aranın ardından yeniden sahaya dönüş maçı Denizlispor deplasmanıydı...

AĞAOĞLU’NA SELAM, BİZE DE DERS OLSUN

AĞAOĞLU'NA SELAM, BİZE DE DERS OLSUN Sağolsun maça gidemeyen arkadaşlar 1907 tribünündeki kombinelerini devredince bir anda kendimi aylar sonra stadyumda buldum. Tekrar Fenerbahçe'mizin yanında olmak,...

2 FARKLI FENERBAHÇE

2 FARKLI FENERBAHÇE Hadi gel yıkalım şu Süleymaniye'yi desek, iki kazma, iki kürek, iki de ırgat gerek.. Süleymaniye'yi yeniden yapalım desek bir Süleyman bir de Sinan...

NEFES

NEFES Sarı-kırmızılılar 2 haftadır gördüğü kabusların üstüne bu hafta Erzurumspor deplasmanında moral bulma amacındaydı. Maça iki takım da kontrollü başlamayı tercih etti. Galatasaray’da geçtiğimiz maçlarda...

YETMEZ

YETMEZ Sonu başından sonu belli bir sezonu oynuyoruz. Her hafta aynı beş’le başlamak, aynı oyunu oynamak, inandığının peşinden gitmek doğru işler. Yalnız bu perspektifte ilerlerken...

Benzer Konular