https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÇİĞDEM CEYLAN İLE SÜPER LİGE DAİR

Okunması Gerekenler

KAAN ILHANA Sporun başarılı spikeri sevgili Çiğdem Ceylan ile Pazartesi günü ligimize dair özellikle derbi sonrası yansımaları konuştuğumuz çok önemli bir sohbet gerçekleştirdik. ABC Spor bünyesi içerisinde ikinci kez böylesine güzel bir konsepte kendisiyle buluştuğum için açıkçası şahsım adına çok mutluyum. Sevgili Çiğdem Ceylan’a ve A Spor ailesine ilgilerinden ve misafir perverliklerinden ötürü teşekkürlerimi iletiyorum.

Gelin şimdi sohbetimizin detaylarına yakından bakalım:

 

*** Öncelikle sohbetimize derbiyle başlamak istiyorum. 17 yıldır galip gelemeyen Galatasaray bu maçla birlikte aradaki opsiyonu 18 yıla çıkardı. Galatasaray’a bu derbiyi kaybettiren parametreler sizce neydi?

Çok tartışıldı bence bu 17 yıl meselesi, çok fazla gündemde kaldı. Özellikle sanki Riekerink üzerinde baskı olduğunu hissettim. Öncelikle bundan kaynaklanmış olabilir. Baktığımızda başlangıç 11’inde Serdar Aziz ve De Jong tercihi çok tartışıldı. Neden ilk 11’de bu isimlere yer verildi diye… Selçuk İnan’a bu maç boyunca forma şansı vermeyeceksen neden yedek kulübesinde bekletildi? Josue bu maçta olmaz mıydı? gibi bir çok neden Galatasaray’a bu maçı kaybettirmiş olabilir. İlk 11’ler açıklandığında aklımda bu tip sorular belirdi. Sanki De Jong’u ilk 11’de görmek biraz daha beraberlik düşüncesiyle sahaya çıktığını hissettirdi bana Riekerin’in. Maç boyunca yapmış oldukları, değişiklikler, oyunu okuyamaması üzerinden çok eleştirildi. Böyle bir tedirginlik vardı gibi… Riekerin’in üzerinde çok fazla baskı vardı… Böyle durumlar bence derbinin kaybedilmesinde etkili oldu.

 

*** Oyuncular açısından baktığımız zaman sizce De Jong Galatasaray ölçeğinde bir oyuncu mu? Melo ile kıyaslanmadığı bir maç yok adeta. Bu durum derbi öncesinde en çok tartışılan bir konu olarak karşımıza çıktı. Sizin bu konuyla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Melo gittikten sonra o mevki çok fazla tartışıldı. De Jong ’da oyunun savunma yönünü sertleştirdi ama topa sahip olduğunda baktığımda Melo’nun sanki öne doğru biraz daha artısı var gibi. Ceza sahasına attığı sert ve uzun şutlar Melo açısından hep gündemdeydi. De Jong geldiğinde Melo’nun yerini dolduracak mı yorumları o dönem yapılmış ama farklı bakmakta gerekiyor… İkisinin kıyaslamasını yapmamak daha doğru… Ancak De Jong çokta fazla iyi tercih olmadı sanki. Savunma anlamında iyi oyunu var ama oyun kurma anlamında Galatasaray’ın kalibresinde olmadığını düşünüyorum.

 

*** Sneijder’in derbi öncesi yaptığı basın toplantısında %100’ümden daha fazlasıyla hazırım demişti ancak derbide ruhen de bedenen de yoktu. Artık Sneijder’in Galatasaray için misyonunun dolduğunu kanaatinde misiniz? Şubat 2016’dan beridir de gol atamadığını sakatlığından dolayı belirteyim…

Riekerink bu konularda zaman zaman açıklamalar yapıyor. ‘Ona verdiğim misyonu aslında layıkıyla yerine getiriyor’ diyor. Ancak taraftarın kendisinden beklentisi eski dönemlerde görüntüsü olduğu için yani asist üretmesi, gol üretmesi, oyunu kurmasını beklediği için haklıyla bir serzenişte oluyor. Bende biraz yavaş yavaş sanki yaş itibarıyla de o misyonun dolduğu kanaatindeyim.

 

*** Sneijder bu sezon özellikle saha dışı konularla da gündemden hiç düşmedi. Takım içerisinde sizce böyle bir etkisi var mı?

Sanki takımı Sneijder yönetiyor konusu çok fazla gündemde… Böyleyse de çok doğru bulmuyorum. Bir oyuncunun takımı kurma, takım 11’ni oluşturma gibi bir misyonunun olduğunu düşünmüyorum kesinlikle doğru değil… Riekerink’te her seferinde böyle bir şeyin olmadığını söylüyor, yöneticilerde açıklamalar yapıyorlar ama böyle bir izlenimde yok değil… Riekerin’in takımın başına getirilmesinde dahi Sneijder’in etkili olduğu konuşuluyor. Sanki takım üzerinde etkisi olan bir futbolcu çokta doğru bulmuyorum.

 

*** Derbi özeline dönersek Galatasaraylı oyuncuların uzun süredir yenememe olayını kanıksadığı kanaatindeyim. Fenerbahçe bu derbide neleri doğru yaptığı konusuna da geleceğim ancak oyuncuların yenemeyiz psikolojisinde olduğu gerçeği hakkında görüşlerinizi merak etmekteyim.

Fenerbahçe açısından olaya giriş yaparsak bu derbide çok baskın oynadı Fenerbahçe. Pozisyona bile giremedi Galatasaray. Bu emareler sizin söylediğiniz psikolojik etkeninin tedirginlik boyutunu gösteriyor ancak diğer açıdan baktığımız zaman çok profesyonel oyuncular var Galatasaray’da. Birçok kez derbi tecrübesi yaşamışlar ama 17 yıl meselesinin gündemde çokça dolaşmasının psikolojik açıdan bende etkilediği kanaatindeyim.

 

*** Galatasaray toplamda şuan 3 mağlubiyete sahip. Bu mağlubiyetlerin ikisini kendi evinde Trabzonspor ve Medipol Başakşehir karşısında aldı. Derbinin mağlubiyetle kapatılmasından sonra genel açıdan şampiyonlukta dâhil olmak üzere Galatasaray’ı neler bekliyor?

Geniş açılardan baktığımız zaman lige çok iyi başlamıştı Galatasaray. Lig daha başlarken dahi Riekerink oyunu okuyabilecek mi?, Galatasaray’ı taşıyabilecek mi? Uzun bir süre manşetlerdeydi. Riekerink ile ilgili çok olumlu şeyler okuduk ancak Beşiktaş maçındaki tercihleriyle birlikte artık tartışılmaya başladı. Trabzonspor mağlubiyetine gelene kadar iki beraberlik var. (Kayserispor ve Beşiktaş maçlarında) Kendi iç sahanızda oynadığınız maçları kazanmanız çok önemli ama daha 11.haftadayız şampiyon olup olamama konusunda yüzdeler üzerinden konuşmak bence erken.

 

*** Cuma günü Galatasaray, Bursaspor ile TT Arenada karşı karşıya gelecek. Bu mücadele için görüşleriniz nelerdir?

Bursaspor, Hamzaoğlu liderliğinde farklı şekilde motive olursa bir kayıp yaşanabilir Galatasaray açısından. Kesin yaşanacak demiyorum çok büyük takımlar bunlar.

 

*** Eren Derdiyok ’un Beşiktaş maçıyla başlayan düşüşü için neler söylersiniz? Evet, Galatasaray takım halinde büyük problem yaşıyor ancak golcü anlamında Galatasaray o elindeki nüveyi de sanki kaybediyor gibi gözüküyor. Siz neler söylersiniz bu durumla ilgili?

Sizin söylemiş olduğunuz şeylerin tamamına katılıyorum. Sadece sorunu Eren’de aramak gerekmiyor.

 

*** Riekerink’in yardımcıları Ayhan Akman ve Orhan Atik şuan çok tartışılır durumlardalar. Aradaki diyalogların yeteri düzeyde olduğu kanaatinde misiniz?

Bu sorunuzu tek bir cümleyle cevaplayacak olursam gelinen bu noktada genel olarak yetersizlik var bu gerçekten kaçınılmaz…

 

*** Fenerbahçe’ye gelmek istiyorum. Dick Advocaat göreve geldiği andan derbiye kadar Fenerbahçe’de hangi dokunuşları yaptı?

Öncelikle şunu söylemem gerekir Dick Advocaat ligi artık daha iyi tanıyor. Sonuçta ilk kez ligimizde teknik direktörlük yapıyor. İlk başlarda kayıpları oldu, tarihinin en kötü başlangıcını yaptı ancak çokta sert eleştirilmedi. Bence artık ülkemizi tanıdı, rakiplerini tanıdı ve bunların etkisiyle birlikte takıma bu açıdan dokunuşlar yaptı.

 

*** Robin Van Persie, Dick Advocaat geldikten sonra adeta hayat buldu. Burada Vitor Pereira dönemiyle kıyasladığınızda neler artı pozisyona geçti?

Robin Van Persie açısından baktığımız zaman Robin Van Persie, Dick Advocaat’a saygı duyuyor. Robin Van Persie derbide 2 gol attı. Persie, Advocaat’a saygı gösteriyor hem de oynamadığı dönemlerde de bu çok önemli. Aslında ben aralarında sorunda çıkar diye düşünüyordum çünkü Advocaat’a hep sorulduğunda Van Persie için fizik olarak yetersiz, hazır olduğunda oynatacağım dedi. Van Persie’yi derbide de gördük forvet arkası oynattı sürecin tamamına baktığımızda acaba Vitor Pereira ile yaşanılan süreç yaşanabilirdi ama yaşanmadı. Bu noktada Advocaat ’ın yaklaşımı önemliydi. Oradaki diyaloglar nasıl yaşanıyor bilemiyoruz ama Advocaat görmüş geçirmiş bir teknik adam zaten iki isimde Hollandalı olduğu için orada kan uyumu sağlandı.

 

*** Fenerbahçe’de derbi maçı da dahil olmak üzere Van Persie – Volkan Şen ve geçtiğimiz haftalarda çok iyi performanslar gösteren Mehmet Topal haricinde bu sezon Fenerbahçe’ye %100’ünü vermeye çalışan isim sizce kim?

Aatif çalışıyor (Gülerek) Aatif ilk geldiği dönemde programlarımızda hep ‘ileri uca nasıl katkı veriri’ konuştuk. Bir anda gazetelerin tamamında Aatif ’ın gözden çıkarıldığını gördüğümde kendi adıma çok şaşırmıştım. Çünkü yeterli süre verilmeden bu olmamalıydı. Gerçi gönderilmeyle ilgili Advocaat ‘ın bir beyanatı da yoktu. Bence Aatif Fenerbahçe’ye %100’ünü vermek için çalışan isimlerin başında geliyor.

 

*** Derbide Fenerbahçeli oyuncuların geneli için neler söylersiniz?

Hemen hemen her oyuncu olumlu performans gösterdi, vasatın altında kimse yoktu. De Souza iyi işler yaptı.

 

*** Mehmet Topal ve Jermaine Lens ’in yokluğunu sizce derbide Fenerbahçe hissetti mi?

Biz bu sorunuzu programlarımızın tamamında tartıştığımızda ben kendi adıma olmamalarının çok fazla hissedilmeyeceğini söyledim ve derbide de çok fazla hissedildiğini sanmıyorum. Fenerbahçe bu derbide ‘hırslıydı’ ve ‘hedefe odaklanmışlardı’ o yüzden herkes üzerine düşeni yaptı.

 

*** Beşiktaş ile devam edelim. Derbi haftasında Beşiktaş, Adanaspor deplasmanından 3 puanla dönmeyi başardı. Bu karşılaşmada Beşiktaş’ı ilk kez bu kadar laubali bir maç ortaya koydu her anlamda.

Beşiktaş’taki bireysel performans düşüklüğünü neye bağlıyorsunuz?

Bence Beşiktaş takımı geçen sene çok disiplinli bir oyun ortaya koyuyordu ve oturmuş bir düzen vardı, daha keyif veriyordu. Bu sezonda kazanan bir Beşiktaş takım var ancak geçen seneki kadar keyif vermiyor. Bu oyuncuların lakayitliklerinden mi kaynaklanıyor ben açıkçası böyle bir izlenim almadım. Ben bunu geçtiğimiz sezon oturmuş sistemin bozulmasına bağlıyorum. Atiba – Oğuzhan –Sosa – Gomez dörtlüsünden iki oyuncuyu takımdan aldığınızda Şenol Güneş farklı varyasyonlar denedi ve eleştirildi. Ancak sonuçta Şenol Güneş doğru varyasyonları buldu, doğru oyun düzeni bulabilmek için bu dokunuşları yapması gerekiyordu bence sorun o sistemi bulmak ve devamlılığını getirmek.

 

*** Caner Erkin ve Gökhan Gönül transferi için neler söylersiniz? Biz Beşiktaş takımında beklerin katkılarına dayalı bir sistemi geçtiğimiz sezon görmedik ve Beşiktaş daha kreatif bir görüntü çizdi. Ancak bu iki transfer şuan için baktığınızda ne kattı? Caner Erkin sakatlık yaşadı için Gökhan Gönül açısından soruyorum?

Bu söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. Gökhan Gönül çok iyi gitmiyor ve Beşiktaş çok fazla verim alamadı henüz kendisinden. Gökhan Gönül’ün uzun vade de katkı verip vermeme konusunda yorum yapmak için ise erken olduğunu düşünüyorum.

 

*** Aboubakar ’ın performansını nasıl buluyorsunuz? Beşiktaşlılar Gomez ile kıyaslamaktan kendilerini alıkoyamıyorlar sizlerin bu konuyla ilgili düşünceleri nelerdir?

Devler ligini düşünürsek sanki bir santrafor ihtiyacı varmış gibi görünüyor. Yönetimden gelen açıklamalara baktığımızda ise önceliğinin santrafor mevkii olmayacağını anlıyoruz. Afrika Uluslar kupasına gidecek. Aboubakar eğer Kamerun finale kalırsa 6 maç yani 1 ayı kaçırmış olacak. Cenk Tosun ve Ömer Şişmanoğlu yeterli olur mu o bir soru işareti. Aboubakar ‘ın üzerinde devre arası transfer döneminde kaliteli santrafor nasıl bulunur bilemiyoruz ama Gomez’le kıyaslanma haberlerine baktığımızda ise Gomez çok daha farklı. Aboubakar çok net pozisyonları harcıyor.

 

*** Cenk Tosun’un 7 gollük performansını nasıl değerlendiriyorsunuz? İleriki dönemlerde de Beşiktaş için vazgeçilmez bir santrafor olabilecek mi?

Özellikle geçen sezon Gomez ’in arkasında olmasına rağmen de iyi iş çıkardı bu açıdan değerlendirmeye başladığımızda yedek kulübesinden geldiği zamanda çok beğeniliyordu, çok iyi işler yapıyor oyunu okuması çok iyi. Bu sezonda kötü gitmiyor ama ileri vade de neler olur beklemek gerekiyor.

 

*** Adanaspor maçına tekrar dönmek istiyorum. Maç sonrasında Şenol Güneş’in “Gelecek için endişeliyim” sözünün alt metni sizce neyi ifade ediyor?

Oyuncularını motive etmek için söyledi herhalde. Ters psikoloji yaratmaya çalıştı diye düşünüyorum.

 

*** Şenol Güneş ile de yakın dönemde tanıştınız. Tek bir cümle ile Şenol Güneş’i nasıl tarif edersiniz?

Disiplin – Özgüven – Tecrübe… Kendisiyle de sizin de söylemiş olduğunuz gibi tanıştığımda çok sakin bir insan ama o sakinliğin arkasında çok büyük bir tecrübe olduğunu sezdim.

 

*** Ligimizin lideri Medipol Başakşehir’e gelmek istiyorum. Başakşehir – Abdullah Avcı uyumunu nasıl yorumluyorsunuz? 11 haftalık periyotta liderlik koltuğunda olan Başakşehir için artı olan neler?

Abdullah Avcı  ile çok iyi kan uyumu sağladı Başakşehir. Zaman zaman ismi başka takımlarla da anılsa da istikrarını bozmuyorlar. Oyuncularda çok iyi. Başakşehir ’in bence bu sene şampiyon olma ihtimalide var. Bence devre arasını lider kapatırsa, devre arasında da takviyeler olursa istedikleri noktayı yakalayabilirler.

 

*** Türkiye’nin Leicester City olur mu Başakşehir?

Devreyi lider kapatırlarsa farklı bir motivasyona bürünecekler.

 

*** Tek cümleyle Başakşehir’i bu tabloya getiren en önemli parametreler nedir?

İstikrar – Disiplin – Oturmuş Sistem.

 

*** Son soruyla bu güzel sohbetimizi sonlandıracağım. Cumartesi günü oynanacak Beşiktaş – Medipol Başakşehir maçıyla ilgili neler düşünüyorsunuz?

Tek bir cümleyle söylemem gerekirse ikisi açısından da çok kritik. (Gülerek)

Saygılarımla…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail: kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @kaanilhan_

1 Yorum

Comments are closed.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular