https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE SAVUNMASIYLA KAZANDI

Okunması Gerekenler

fersu yaziZorlu Euroleague sezonunda artık takımların iyice yıpranmaya başladığı dönemlere girdik. Bu durumu dar rotasyon nedeniyle en çok yaşayan takımlardan biri de temsilcimiz Fenerbahçe oldu. Her ne kadar facia Baskonia yenilgisinin ardından biraz olsun toparlanmış olsalar da tam olarak kendilerine geldiklerini söyleyemeyiz. Bu nedenle ligin en kaliteli kadrolarından biri olan ama savunma direnci açısından vasatın üzerine çıkamayan Milano karşısında kazanıp çıkışa geçmek temsilcimizin hedefiydi. Milano’da Sırp pivot Raduljica ve temsilcimizde de Bogdanovic forma giyemeyen isimlerdi.

 

“Çalışkan Kalinic”

fb-armani-2İlk bölümde Milano’yu potadan uzak tutmayı başardık. Ama Vesely üzerinden oynamak yerine Melih ve Antic ile çizgi gerisinden zorlama atışlar denememiz gereksizdi. Buna karşın Kalinic pota altında yine çalışarak ve ekmeğini taştan çıkararak etkili oldu, 6 sayı ile temsilcimizi sırtladı.Milano cephesinde ise sahne alan isim Macvan oldu, Antic’in yukarı çıkmakta yaşadığı gecikmelerin cezasını kesti Sırp uzun.

 

“Udoh kenardan iyi geldi”

Çeyreğin ikinci bölümünde Udoh’un girer girmez savunmada yaptığı müthiş yardım ve blok direncimizi iyice arttırırken ikiz kulelere karşı Raduljica’nın yokluğunda gömülmek zorunda kalan Milano savunmasına da cezayı Sloukas kesti üst üste bulduğu üçlüklerle. Dixon’ın oyunda olması onu bitirici olarak da kullanabileceğimiz opsiyonlar getirdi.

 

“Milano’dan atletizm hamlesi”

Koç Repesa’nın Abass, McLean, Sanders hamleleri ile savunmada atletizmi ve sertliği bir kademe yukarı çeken Milano temsilcimizin topu pota altına indirmesini engellediği gibi yanlış tercihlere de sürükledi kısalarımızı. Sonrasında istedikleri tempoyu yakalayarak bunları da Sanders ve Simon’un üst üste üçlükleri ile süslediler ve maça ortak oldular.

 

“Ekstra paslar candır”

fb-armani-4Fenerbahçe’nin sabrederek topu iyi çevirdiği ve organize olduğu her hücumda Milano’nun direnci düştü, ekstra paslarla boş atışları rahat buldu temsilcimiz özellikle pota altına inebildiğimizde. Ancak pas yapamadığımız anlarda her adamı değişen ve agresifleşen Milano savunması karşısında problem yaşadık. Milano ise kenardan gelen Kalnietis ve McLean ile ikili oyunlarda etkili oldu, Antic yine sorun yaşadı savunmada ağır ayakları ile.

 

“Udoh ve Datome vidaları sıktı”

Sarı lacivertliler savunmada vidaları sıkınca Milano’dan basit top kayıpları gelmeye başladı ve bunları skora çevirdik. Udoh ve Datome’nin yaptığı yardımlar çok değerliydi ki 2.çeyreğin son bölümünde yakaladıkları rüzgarı kesmeyi bu şekilde başardık.

 

“Macvan madeni artı üçlükler”

Datome’nin erken üçlemesi ile tekrar oyuna giren Kalinic ve Vesely’nin enerjisisavunma direncimizi yukarıda tutmamızı sağladı. Milano’yu tamamen devre dışı bırakan Fenerbahçe bulduğu savunma odaklı sayılarla da farkı açtı çeyreğin sonunda. İki forvetimizin adam değişmelerde kısaların karşısında kalmaları, geçilmemeleri savunmamızın temeliydi. Hücumda da Macvan’ın tuttuğu uzunu, ki bu genellike Udoh’tu, alçak postta etkili kullandık. Yani bulduğumuz madeni iyi işledik diyebiliriz. Tabi son maçlarda olduğu gibi farkı yaratan en önemli artımız yay gerisinden yakaladığımız yüksek yüzdeydi (%46.1 – 6/13)

 

Momentumu kaptırdık”

fb-armani-5Milano ikinci yarıya Antic’in sahada olmasını kullanarak ve özellikle Sanders ile sürekli potamıza atak ederek başladı. Bunun sonucunda hem Kalinic’i ve Vesely’i faul problemine soktular hem de kolay sayılar bulalarak maça ortak oldular. Hücumda Melih’ten katkı alamayan ve potadan uzaklaşarak el üstü üçlüklere başlayan Fenerbahçe iyice oyundan düştü. Momentum Milano’nun eline geçti ve seyirciyi de ciddi şekilde maçın içine soktular. Bu sıkıntılı bölümde tecrübeli yıldızlarımız Datome, Dixon ve Sloukas olaya el koyarak maçta kalmamızı sağladılar.

 

“Antic boyalı alanda kayboldu”

Çeyreğin son bölümünde 4 kısa + McLean’e dönen Milano sahaya iyi yerleşerek iç-dış dengesini kurdu ve boyalı alanı hücumda hayli efektif kullanmaya başladı, yine Antic S.O.S verdi savunmada. Tek başına kalan Udoh çok zorlandı, McLean’i de birebirde durduramadı ve Milano öne geçmeyi başardı. Aynı Udoh’un aldığı hücum ribaundları ise nefes almamızı sağladı. Bu ikinci şanslar sayesinde sayı bulamasak da en azından Milano’nun tempo yapmasını engellemiş olduk. Vesely ve Kalinic’in faul problemi nedeniyle az süre aldığı 3.çeyreği çok kötü geçirdik özellikle savunmada.

 

“Savunma Fenerbahçe seviyesine çıktı”

4.çeyrekte Kalinic ve Vesely ile savunmada sertliği tekrar ele almayı başardık ama hücumda bir türlü Vesely-Udoh ikilisinin yakaladığı ters eşleşmeleri kullanamadık. Bunun yerine Sloukas ve Dixon’ın kendi yarattığı şutlarla skorda kalmaya çalıştık. Neyseki koç Repesa Gentile’yi oyunda tuttu ve İtalyan oyuncunun sergilediği gereksiz bireysellik ekmeğimize yağ sürdü, hücumda pas trafiğini sağlayamadılar sert ve kararlı savunmamız karşısında.

 

“Dixon sazı eline aldı”

fb-milano-6Son bölümde Udoh’un hayli yorulduğu ve Sloukas’ın 4 faulle kenara geldiği dakikalarda Dixon sazı eline alan isim oldu. Yaptığı akıllı penetreler ve tempoyu kontrol ederek açık alanı da kullanmasıyla x-faktör oldu Fenerbahçe adına. Kritk anlarda çizgiye de giderek farkı 4-5 sayı bareminde tutmamızı sağladı tecrübeli skorer.

 

“Kalinic savunmada, Sloukas hücumda”

Sarı lacivertli oyuncular dar rotasyon nedeniyle hayli yorulmalarına rağmen son çeyrekte kusursuza yakın bir savunma performansı sergilediler. Özellikle Kalinic Milanolu oyuncuların korkulu rüyası oldu getirdiği yardımlarla, sadece 7 sayı gördük potamızda. Sloukas da kritik anlarda yine takımını çok iyi yönetti, ne gerekiyorsa yaptı; kendi şutunu yarattı, asist yaptı, faul alarak çizgiye gitti.

 

“Dar rotasyon yine zorladı”

Yine dar rotasyon nedeniyle hayli zorlanan ve kritik isimler Sloukas’ı 35 dakika, Udoh’u da 34 dakika sahada tutmak zorunda kalan temsilcimiz değerli bir deplasman galibiyeti aldı. Özellikle son maçların aksine savunmada gösterdikleri direnç ve alıştığımız Fenerbahçe seviyesini sahaya yansıtmaları çok önemliydi. Ayrıca bu galibiyet ile Ülker Arena’da alınan Unics Kazan mağlubiyeti de telafi edilmiş oldu.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail: fersu77@abcspor.com

Twitter: @fersudeniz

 

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular