CEM YILMAZ İLE DOBRA DOBRA..

Okunması Gerekenler

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda...

kaan ilhan resimGeçtiğimiz Perşembe günü Doğan TV Center’da CNN Türk Spor Müdürü sevgili Cem Yılmaz ile Spor Toto Süper Ligi’nde 2014-2015 sezonu ve gelecek sezonun değerlendirmesini yaptık. Çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sevgili Cem Yılmaz’a göstermiş olduğu ilgiden ve misafirperverliğinden ötürü çok teşekkür ediyorum.

Gelin şimdi sohbetimizin detaylarına bakalım.

SON ŞAMPİYON GALATASARAY İLE BAŞLAMAK İSTİYORUM. NELERİ ÇOK İYİ YAPTI GALATASARAY VE MUTLU SONA ULAŞTI?

​                Öncelikle bir enkazı devir alan Hamza Hamzaoğlu’nu kutlamak gerekir. Fatih Terim’in takımdan gönderilişinden sonra Roberto Mancini ve arkasından Cesare Prandeli’nin takıma gelişleri tam bir felaket senaryosuydu.

​                Prandelli enkazdan bir tık fazlasını bırakmıştı. Arsenal – Galatasaray Şampiyonlar Ligi maçında bütün İngiliz taraftarlar dönüp bize bu şaka olmalı demişti. Selçuk un kadroda yer almayışı, Sneijder’in savunmaya dönük oynaması Galatasaray’ın farklı bir taktik ile sahada olması bizler ve İngilizler tarafından hayretle karşılanmıştı.

​                Takımı lider bıraktı ve gitti safsatalarına asla itibar etmedim. Bütün olumsuzluklar neticesinde takımın başına gelen Hamzaoğlu müthiş bir sinerji yarattı, bunun yanında  Fenerbahçe’nin ve Beşiktaş’ın son haftalarda kötü gidişleri Galatasaray’ın elini daha da rahatlattı ve 20.şampiyonluk geldi.

FENERBAHÇE İÇİN NASIL BİR SEZONDU?

​                Fenerbahçe oyuncularının üzerinde müthiş bir baskı vardı. Bu baskı 4. Yıldız baskısı. Başkanın bu doğrultuda hamleleri takım üzerinde ki fazla baskısı Fenerbahçe’ye olumsuz sirayet etti. Oyuncuların maç içerisinde rahat olamamaları çok basit bir şekilde maç kaybetmelerine yol açtı.. Kaybedilen her maç baskı ve gerginliğin neticesinde oldu. Yani Fenerbahçe kendi bindiği dalı kesti.

FENERBAHÇE’DE SEZONU BİTİREN KURŞUNLANMA OLAYI OLDU KATILIR MISINIZ BUNA?

​                Kesinlikle vahim bir olaydı. Tüm takım bundan psikolojik olarak çok olumsuz etkilendi. 

cem yilmaz 13VİTOR PEREİRA’NIN GELİŞİ FENERBAHÇE’DE NELERİ DEĞİŞTİRİR?

​                Agresif bir Fenerbahçe izleyeceğiz öncelikle bu kesin. Pereira’nın gelişi mutlaka olumlu yansıyacaktır, Çünkü çok agresif bir teknik adam bu agresifliğini kazanma iç güdüsü ile sentezlediğinde önde basan, oyunu rakip alana yıkan bir Fenerbahçe olacak.

FENERBAHÇE TARAFTARI TERRANEO, VİTOR PEREİRA’YA GEREKEN SABRI GÖSTERECEK MİDİR?

Göstermek zorundadır bu işin lama cimi kalmadı. Yepyeni bir yapılanma içerinde olan Fenerbahçe’ye sabrın gösterilmesi gerekiyor. Bazen yeni kadrolar beklendiği gibi başlamayabilir, zaman isteyebilir belki tersi de olabilir, Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi elemelerini geçer lige de fırtına gibi girebilir çünkü fark yaratan oyuncuları kadrosuna kattı. Bu yapı  ile birlikte beklemek daha az bir süreyi kapsar ve taraftar teknik direktör tandemi oturur ve bambaşka bir Fenerbahçe izleyebiliriz.

FENERBAHÇE 12.ADAMI İLE BU SEZON BARIŞIR MI?

Barışmak zorunda ve baktığın zaman başkanın hamleleri de bu doğrultuda.

BEŞİKTAŞ İLE İLGİLİ İLERİYE DÖNÜK SORU SORMAK İSTİYORUM. ŞENOL GÜNEŞ’İN TAKIMA GELİŞİ BEŞİKTAŞ’DA NELERİ DEĞİŞTİRİR?

Şenol Güneş farkını Beşiktaş ve bizler bir kez daha göreceğiz. Şunu belirtmek gerekir bir stad problemi olan Beşiktaş, taraftarı ve camiası Şenol Güneş’in arkasında durmak zorunda. Sezon ortasında başarısız sonuçlar gelir hadi Şenol hocayı gönderelim gibi bir durum içerisinde olursa Beşiktaş, önünde ki senelerini de kaybeder.

BEŞİKTAŞ TARAFTARI O SABRI GÖSTERECEK MİDİR?

Göstermek zorunda Kaan. Şunu kimse görmek istemiyor bir başarısızlıkta faturayı birine kesmek zorunda değilsin. Olursun ya da olmazsın bir tane şampiyon çıkacak o zaman şampiyon olamayan her takım hoca değiştirsin bu mantıktan kurtulmak gerekir.

Stad çok önemli eğer Beşiktaş’ın stadı bitmiş olsaydı, bu sene farklı başlardı. Stad bitmediği için bu tarz senaryoları konuşuyoruz.

Bizde tahammül ve sabır farklı algılanıyor. Şenol Güneş’in çalıştırdığı takımlarda fark yarattığını asla unutmayalım. Şenol Güneş gelsin benim takımımda da fark yaratsın diyorsan 3-5 ay ya da 1 sene değil adama uzun vade de süre tanıyacaksın.

VODAFONE ARENA’NIN 20 EYLÜL’DE BİTECEĞİNE İNANIYORMUSUNUZ?

Aynı zamanda İnşaat Mühendisi olduğum için stadı daha dikkatli takip ediyorum. 20 Eylül çok iyimser bir tarih ama ilk yarı bitmeden Beşiktaş stadına kavuşur diye tahmin ediyorum.

3 TEMMUZ SÜRECİNDEN KURTULAMAYAN BİR TRABZONSPOR VAR BÖYLE BİR GİRİŞ İLE BAŞLAMAK İSTİYORUM. BU KONUDA BANA KATILIR MISINIZ?

Trabzonspor evet uzun süre 3 Temmuz sürecinden kurtulamadı bu doğru ama ben artık geçen sene Trabzonspor’un bu sürecin dışına çıktığını düşünüyorum.

Geçen sene ki transferlere baktığımızda antrenörlük koltuğuna gelen Halilhodzic, takımın başındayken alınan Medjani, Belkalem, Constant , Cardozo Yatabere, Waris, kötü transferler değildi

ŞENOL GÜNEŞİN YARATTIĞI HAVANIN BOZULUŞU TAKIMA KÖTÜ YÖNDE SİRAYET ETTİ BU DA TRABZON SPORU’UN GERİDE KALMASINA NEDEN OLDU. YÖNETİMİN TEKNİK DİREKTÖR SEÇİMLERİNDE HATA YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki Trabzonspor çok ciddi kan kaybetti. Şenol Güneş’in yarattığı o havanın tamamen kaybolması, bu havanın kaybolmasından ötürü oyuncuların gitmesi giden oyuncuların yerini yenilerinin dolduramaması takımı kötü etkiledi. Bu süreçte Trabzonspor’un 2011 yılında ki beklentileri o kadar üst düzeydeydi ki bu doğrultuda planlama hataları sonucunda Trabzonspor 2012 yılına da odaklanamadı bu tespit son derece doğru.

Trabzonspor’un Avrupa ligi maçı vardı Videoton o maç günü bambaşka konular konuşuluyordu, hiç kimsenin Avrupa maçı ile alakası yoktu nitekim bunun sonucunda Trabzonspor takıma elendi akıllar çünkü 3 Temmuz sürecindeydi. Ama sonraki yıllarda Trabzonspor Avrupa Kuplarında çok iyi neticeler aldı bunu da söylemek gerekir.

Trabzonspor potansiyeli çok üst düzeyde bir takım. Trabzonspor hep son noktalarda takılıyor bir eşiği aşmakta zorlanıyor.

PEKİ, İBRAHİM HACIOSMANOĞLU’NUN BAŞKANLIK GÖREVİNE GELDİĞİNDE KENDİSİNE 3 TEMMUZ SÜRECİNİ MİSYON EDİNMESİ SİZCE DOĞRU MUYDU?

Göreve gelen her başkan görevde olduğu sürece o takımın başarılı olmasını sağlamak için gerekli hamleler yapmak zorundadır. Başkanın 3 Temmuz sürecini kendisine misyon edinmiş olduğunu hep birlikte gördük buna kesinlikle katılıyorum.

Şunu söylemek gerekir ki Hacıosmanoğlu ve ekibi süreci iyi götüremediler.

Sonuç olarak işin sportif tarafına gelirsek de, Trabzonspor’da bir istikrarsızlık söz konusu.

HACIOSMANOĞLU 6 TEKNİK DİREKTÖR İLE ÇALIŞTI BU TESPİT İSTİKRARSIZLIĞIN EN NET ÖRNEĞİ. BU DURUM İLE İLGİLİ NELER SÖYLERSİNİZ?

Geçen sene Halilhodzic ile başlıyorsun olmuyor, Ersun hoca ile devam ediyorsun o da sezon sonunda gidiyor ve yönetim bazlı bir sıkıntılar olduğu kesin ve şimdi Şota. Bakalım neler olacak hep birlikte göreceğiz

ŞOTA ARVELADZE İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ?

Şota değince Trabzonspor’un en parlak dönemleri geliyor aklıma. Tolunayların, Ogünlerin, Abdullahların, Arçillerin olduğu ve son 20 yılın Trabzonspor açından en parlak döneminin yaşandığı oyuncu kadrosu geliyor aklıma. Ne tesadüf ki o dönem de teknik direktör Şenol Güneş’ti. Şenol Hoca’nın Beşiktaş’ta fark yaratacağı düşüncem daha da perçinleniyor.

ŞOTA TRABZONDA BAŞARILI OLUR MU?

Şota futbolcuyken Trabzonspor taraftarının, Trabzon halkının ve camiasının çok sevdiği bir insandı. Bazı aşılar tutar ben Şota- Trabzon aşının tutacağına inanıyorum ama bunun olabilmesi içinde sabır gösterilmesi gerekiyor.

Şota başarılı olur. Şotayla Trabzonspor iyi bir hava yakalayabilir. O ihtimali var. Trabzon’un oyuncu bazlı bakarsak çok iyi savunmacılar var, iyi bir kalecisi var diri bir takım iyi bir kadrosu var. Trabzonspor bu diri yapıyı avantaja çevirirse Şota o hamuru iyi yoğurursa bence Trabzonspor iddialı bir konuma gelecektir.

SÜLEYMAN HURMA’NIN SPORTİF DİREKTÖRLÜĞÜ İÇİN NEER SÖYLERSİNİZ?

Süleyman Hurma, futbolcular ile olan diyaloğu, transfer politikaları ve ilişkileri açısından tecrübeli bir insan. Katkısı olur diye düşünüyorum. Trabzonspor şuan yeni bir yapıya geçti, profesyonelliğe biraz daha yakın ilerleyen dönemlerde daha oturmuş bir yapıyı göreceğiz.

cem yilmaz 12BU PROFESYONELLİK FENERBAHÇE’DE OLAN VİTOR PEREİRA – TERRANEO TANDEMİ GİBİ Mİ YOKSA FARKLI MI?

Biraz farklı.

ERSUN YANAL’IN GİDİŞİN DE SÜLEYMAN HURMAN’NIN ETKİSİNİN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Öncelikle şunu söyleyelim Ersun Yanal bir takımda maalesef uzun süre kalamıyor. Neden olduğunu bilemiyorum.

Bir teknik adam bir takımı şampiyon yaptıktan sonra otakımdan nasıl ayrılır ya da gönderilir bunu anlamakta açıkçası zorlanıyorum Kaan. Şampiyonluk kaçar anlarız ama şampiyon olunduktan sonra böyle bir senaryo oluyorsa çok ciddi bir sorun var demektir.

Şunu görüyorum Ersun Yanal’dan kaynaklanan, sürekliliği sağlayamayan teknik adam profili var. Milli takımda da oldu. Biraz Ersun Hoca’nın bu konuda öz eleştiri yapması gerekiyor.

TRANSFER POLİTKALARINA GELMEK İSTİYORUM. MBIA TRANSFERİ İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ?

Es geçilmeyecek bir transfer. Sevilla’da izlediğim Mbia çok önemli bir oyuncu. Transfer ortalamaların üstünde bir isim. Trabzonspor bu ayarda birkaç transfer daha yaparsa ki o haklarını da gol yollarında ki kilidi açacak sprinter oyunculardan yana kullanırsa Trabzonspor belirtiğim gibi çok  bir pozisyonda olur.

Şunu göz ardı etmeyelim. Bir takımı komple değiştirdiğin vakit ilk sene o değiştirdiğin oyuncuların kaç tanesi tutacak diye beklersin ya da beklemeyip tutmama ihtimali olmayanları transfer eder acabalar ile karşı karşıya kalmazsın. En önemli örneği Galatasaray’dır.

Galatasaray bu işi 4 sene önce yaptı . Ünal Aysal’ın başkanlığında Fatih Terim’in gelişi ile birlikte Muslera, Eboue, Ujfalusi, Melo, Selçuk, Elmander geldi ve direkt 11 ayarında oyuncular geldi ve dediğim gibi tutmama ihtimalleri olmayan oyunculardı ve 4 sene de 3 şampiyonluk geldi politikanın bu doğrultuda olması bir tesadüf değil. Ondan sonra bu takım içerisine Burak, Umut, Hamit, Snejider ve Drogba’yı monte ettiğinde hem şampiyonluklar yaşamaya devam ediyorsun hem de Avrupa’da başarılı oluyorsun. Bu örnekte Galatasaray zar atmadı nokta atışı transferler yaparakbu doğrultuda stratejil belirledi.

Trabzonspor’da bazı politikaların değiştiğini söylediğimde kast ettiğim oyuncu politikalarıydı. Mbia gibi nokta transferler yaptığınızda tutar mı tutmaz mı endişesine kapılmanıza gerek yoktur zaten tutmama ihtimali yoktur.

TRANSFER DÖNEMİNİN EN HAREKETLİ KULÜBÜDİĞER KULÜPLER AÇISINDAN ANTALYASPOR. TRANSFER POLİTİKLARI HAKKINDA NELER SÖYLERSİNİZ?

Antalya benim maç anlattığım dönemlerde en sevdiğim şehirlerden bir tanesiydi. Antalya’nın eski stadında çok maç anlattım. Geçtiğimiz sene turnuva anlatmaya gittiğimde Antalya’ya yeni stadının yapımını görmüştüm ve bitince çok güzel olacak dedim ve şuan bitti bence Antalya şehrine, konumuna layık bir stad oldu daha önce olsaydı keşke öncelikle bununla başlayalım. Eto’yu getirdiniz ve büyük bir iş çıkardınız. 16 ay önce Chelsea – Galatasaray maçını Stamford Bridge izlediğim de Eto’o daha 4-5 sene oynar dedim ve onuyor. Sampdoria’da da fena değildi.

Eto’o hem Antalyaspor’a hem de ligimize renk katacaktır bundan hiç şüphem yok.

ETO’O TRANSFERİ SİZCE MADDİ KÜLFET Mİ?10.000.000 EURO’DAN BAHSEDİYORUZ.

Bence hiç bir şey değil.

ANTALYASPORDA ETO’O KİMİNLE OYNAYACAK KENDİSİ AYARINDA YA DA BİR SINIF ALTI İSİMLERİN ALINMASI GEREKMİYOR MU?

Kesinlikle öyle. Eto’o katkı sağlayacak hiç şüphesiz ama kiminle oynayarak sağlayacak bu çok ciddi sıkıntı bence. Antalyaspor başkanı Gültekin Gencer’in bunu da düşünmüş olması lazım. Eto’o nun yanına uluslararası tecrübesi olan isimlerin monte edilmesi gerekiyor. Çünkü tek bir oyuncu ile çıtayı aşamazsınız.

Bunu bir dönem Malatya spor kulübü yapmıştı. Serginho, Eder gibi önemli oyuncuları Türkiye’ye getirmişti, fazla kalamamışlardı ama ses getirmişti. Antalya spor bu tarz hatalara düşmek istemiyor ise bu oyuncu montelerini yapmak zorundadır.

BURSASPOR İLE İLGİLİ NELER SÖYLERİNİZ? YEPYENİ BİR YAPILANMA İÇERİSİNDE OLAN TİMSAHLAR BU SEZON NELER YAPAR?

​                Bursaspor’da yeni stadına kavuşuyor. Stadlar her zaman heyecan yaratır. İki tane önemli oyuncularını kaybettiler ama ben yeni yapılanmanın Ertuğrul Sağlam ile birlikte Bursaspor’u hak ettiği noktaya getireceğine inanıyorum.

ENES ÜNAL’IN MAN. CİTY’E TRANSFERİNİ İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ?

Enes Ünal’ın transferi hem Türk futbolu için hem Enes için hem de bizler için çok keyifli ve gurur duyulması gerekenbir durum. Çünkü 18 yaşında bir Türk futbolcusunun Man. City gibi bir kulübe transfer olması son derece değerli.

Enes Bursaspor alt yapısında başlamış ama asıl A takım kariyerine Man. City’de başlıyor 1-2 sene Man. City oyuncularıyla antrenmana çıkacak belki ligde fazla oynamayacak ama lig kupası maçlarında forma giyecek o havayı koklayacak ve müthiş bir tecrübe kazanacak.

Enes 21 yaşına geldiğine eğer kendine de çok iyi bakarsa, Avrupa’nın hatta dünyanın en tanınan ve bilinen oyuncularından biri olacak.

DAHA YOLUN ÇOK BAŞINDAYIZ AMA SORMAM GEREKİR. ŞAMPİYON KİM OLUR?

cem yilmaz 14Bunun için daha çok erken Kaan. Transferlerin durumları çok önemli.

Galatasaray gerekli transferleri yapmaz ise, geçen sene Hamza Hamzaoğlu ile şampiyonluk geldi zaten bu senede böyle gider derse, eldeki Podolski transferi ile yetinirse Galatasaray burada kesinlikle kaybeder. Galatasaray’ın evet çok iyi oyuncuları var ama hala bazı yerlerde alternatifleri yok. Sağ kanatta ve stoperinde yok. Stoperde sakatlık olduğunda halen Hakan Balta oynuyorsa burada zaten çok ciddi sıkıntı var demektir. Galatasaray’ın bu algıdan kurtulması gerekir.

Melo olmadığı zaman teknik bencde Melonun alternatifinin olması gerekir. Madem 14 yabancı serbest bundan geçtiğimiz dönemlerde en fazla sıkıntıyı çeken takımdı Galatasaray e hakkını neden kullanmaz açıkçası açıklanabilir durum değil.

Fenerbahçe ise uzun yıllardan sonra ilk defa olması gerekeni yapıyor çabuk ve doğru hamlelerle şampiyonlar ligi öncesine kadar takımını kuruyor bu çok ciddi bir avantaj. Senin de saymış olduğun gibi 2 tane 11 çıkartabiliyorsa bir takım o takımın kurgulama evresinin tamamlandığını görüyoruz. Şuan en doğru yolda giden takım Fenerbahçe. Fenerbahçe’de niyet çok doğru uygulamayı hep birlikte göreceğiz.

Beşiktaş’ın Şenol Güneş önderliğinde transfer politikalarında neleri yapacağını bilmiyorum. Şenol Güneş ’de bu konuda bağımsız hareket etmeyecektir çünkü stad problemi olduğu için ve para politikalarını buna göre belirlemek zorunda olduklarından ötürü biraz daha yavaş gideceklerdir. Bu stad probleminin bir an önce çözülmesi gerek. Ama neticede bu takım ile ilgili kararı verecek isim Şenol Güneş. Bu sene Beşiktaş için biraz daha zor geçecek. Çünkü Beşiktaş evinde başlamıyor ayrılan oyuncular olacaktır gelen oyuncular olacaktır. Demba ba gitti yerini kiminle dolduracaksın Gökhan Töre giderse kimi alacaksın Beşiktaş’ta haliyle belirsizlikler çok fazla.

Şampiyonluk ile ilgili bir yargıya varabilmemiz için senin sormuş olduğun ve benim cevaplamış olduğum parametrelerin yerine oturmuş olması gerekir ki bir yargıya varalım. Şuan niyet olarak Fenerbahçe daha oturmuş bir yapıya sahip.

Fenerbahçe’nin yapmış olduğu en önemli hamlelerden bir tanesinde yıpranmışlıkların takımdan törpülenmesi. Fenerbahçe bambaşka bir takım hüviyetine sahip olacak ve nitekim olması gerekende buydu.

Genel olarak sıkıntılarını halletmiş, sorunları çözmüş ve en çok yolu kat etmiş takım Fenerbahçe.

Saygılarımla

KAAN İLHAN

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

5 YILLIK HASRET BİTTİ

5 YILLIK HASRET BİTTİ Sezonun 2. haftasında son şampiyon Başakşehir sahasında Galatasarayı ağırladı. Maça iki takımda dengeli başladı. Ortasaha mücadelesi ile geçen ilk 10 dakikada iki...

İKİDE İKİ

İKİDE İKİ Haftaiçi Avrupa Ligi ön elemeleri, haftasonu lig maçları derken yoğun bir temponun içine giren Galatasaray ilk iki maçı kazasız atlattı. Haftaiçi Bakü, bu...

Benzer Konular