CANSU CANAN ÖZGEN İLE HAYATA VE ÖTEKİ GÜNDEME DAİR

Okunması Gerekenler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

kaan ilhan resimCANSU CANAN ÖZGEN İLE HAYATA VE ÖTEKİ GÜNDEME DAİR

Sevgili Cansu Canan Özgen, Öteki Gündem programının her şeyi benim çok sevdiğim bir isim. Kendisiyle röportaj yapmaya karar verdiğimde ‘Kudüs’ temalı programı işliyordu ve o an bende evet artık Cansu Canan Özgen ile tanışmanın vakti geldi dedim çok şükür ki tanıştım.

Benim bu sene ortaya koyduğum hedef sadece spor camiası ile kısıtlı kalmayacağımdı röportajlarımda bu sözümü bir kez daha yerine getirmenin mutluluğu içerisindeyim.

Ekranda gördüğünüz Cansu Canan Özgen neyse röportajda da aynı Cansu Canan Özgen vardı. Çok samimi, çok içten, çok öğretici ve çok mütevazı. Kendisine bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

Öteki Gündem programını bizlere ulaştıran herkese de ayrı ayrı teşekkür ediyorum, kim onlar?

  • Hülya Aslan Akoğlu (Program Müdürü)
  • Esra Yüksekdağ(Prodüktör)
  • Aynur Coşan (Editör)
  • Alper Tulun (Yönetmen)
  • Burak Özdemir (Görsel Direktör)

Özel bir teşekkürü ise sevgili Esra Yüksekdağ’a gönderiyorum. Sevgili Esra Hanım bu röportajın gerçekleşmesindeki en kilit isim. Çok ilgilendi ve çok önem verdi kendisine de ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Artık röportajımıza gelin yakından bakalım.

cansu 4Kimdir Cansu Canan Özgen?

23 Eylül 1989 doğumluyum. İki çocuklu bir ailenin, memur bir babanın kızıyım.

Nerelisiniz?

Anne tarafım Erzurumlu, Baba tarafım Selanik göçmeni

Hangi okullarda eğitimlerinizi tamamladınız?

Bayrampaşa Anadolu Lisesinde okudum. Üniversiteyi İstanbul Teknik Üniversitesinde Maden bölümü okuyarak tamamladım. Çok enteresan aslında benim hedefim olan 3 üniversite vardı. ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi. ODTÜ’ye babam şehir dışı olduğu için göndermemişti beni. (Gülerek)

İstediğiniz bölüm bu muydu yoksa aklınızda farklı düşünceler var mıydı?

Ben 3 tercih yapmıştım mühendis olmayı çok istiyordum çünkü mühendis bakış açısını yakalamak, o vizyon, analitik kavramlara sahip olmayı çok istiyordum. Boğaziçi Üniversitesinde öğretmenlik bölümü tuttu ben öğretmen olmayı istemediğim için Boğaziçi Üniversitesini tercih etmedim. Amacım iyi bir yönetici olmak, managment üzerine master yapmaktı. Mühendislik bakış açısıyla bunların hepsini harmanlamak istiyordum kısacası.

Kaç dil biliyorsunuz?

İyi derecede İngilizce biliyorum. Ekstra dil öğrenmek istiyorum ancak kariyer planlamasını yapmadım eğer tasavvuf ve İslam üzerine yüksek lisans yaparsam Arapça öğrenmeyi istiyorum yoksa İspanyolca olabilir.

Hangi takımlısınız?

Beşiktaşlıyım, ölümüne hem de (Gülerek)

Hangi isminizi sıklıkla kullanıyorsunuz?

Cansu Canan. (Gülerek) Çünkü Cansu Canan benim marka değerim.

Cansu Canan Özgen okul hayatında nasıl birisiydi?

Çok sosyaldim. Okullardaki birçok faaliyetlerde öndeydim, aktiftim ve liderlik vasıflarımı her zaman ön plana çıkarırdım. Özellikle önemli organizasyonlarda bu yönlerim çok ağır basardı.

cansu 2Bu aktifliğinizi ve başarılarınızı elbette hocalarınız fark ediyordu hem hocalarınızdan hem de çevrenizden nasıl geri dönüşler alıyordunuz?

Cansu Cabbar’dır ve Cansu sorumluluk sahibidir. Cansu’ya iş verdiğiniz vakit Cansu o işi gerekirse 3 gün uyumaz ve o görevi hakkıyla yerine getirirdi. Cansu kesinlikle aldığı işe farklı bakış açısı getirirdi hocalarımın söylediği hep bunlardı.

Geri dönüşler sorunuza da ben daha 2.sınıftayken çok ciddi sektörlerden, maden alanındaki iş adamlarından teklifler aldım. Bana burs teklifleri geldi, çekirdekten yetiştirelim önemli mevkilere getirelim gibi birçok teklifler aldım. Ama özgür ruhlu olduğum için kendime şunu sordum ‘Benim sevdiğim, âşık olduğum şey bu muydu?’ Benim için aşk demek; nefes alan bir canlıya değil de bir davaya duyulan histir. Birine âşık olursun ama beklenti üzerine giremezsin. Fikri olan, düşüncesi olan bir insan üzerinden beklentiye giremezsin. Ben sadece üzerinde kontrol edebileceğim şeylere âşık olmayı seviyorum. Bu benim için iştir. İş ile ilgili ne kadar çok çalışırsan o kadar çok yükselirsin ve geri dönüş alırsın.

Yönetici olmak istiyordunuz peki ne gibi çalışmalar yaptınız bu konuyla ilgili?

Kendime sordum ne yapman gerek Cansu? Sorumun cevabı; daha iyi ve etkili konuşmak için diksiyon dersi almam gerektiğiydi. Zaten eğitimimi İngilizce olarak aldığım için yabancı dille ilgili sorunum yoktu. Diksiyonumu düzeltip, prezantabl olmam gerekiyordu.

Bu eksikliklerinizi düzeltmek için nereye gittiniz?

Dialog ekibine başvurdum. Oranın pazarlama müdürüne ‘Prezantabl bir iş kadını yaratmak istiyorum kendimden ‘dedim ve onlarda bana bunun sadece diksiyon dersi ile olmayacağını, sunuculuk-spikerlik dersi almam gerektiğini söylediler. Ve ben her şeyi kabul ettim.

Ekran karşısına çıkma nasıl gerçekleşti?

Dialog’da zorunlu staj yapmak diye bir durum vardı. Bende stajımı Beşiktaş TV’de yaptım. Buradaki haber müdürüm beni ekrana çıkarmaya karar verdi. Benim spikerlik yapmam gerektiğini söyledi. Kendimi ekran karşısından izlemeye başladım çok büyük eksikliklerimin olduğunu fark ettim. Bu eksikliklerimi kapatmak için günde 8 saat prospektüs okumaya yani harf basmaya başladım. 1 ay sonra 19.03 ana habere yükseldim. Bu döngü içerisinde okulum aksamaya başladı, tam zamanlı iş olduğu için okulumu dondurmak zorunda kaldım ama bu benim içime hiç sinmemişti. Ara verdiğim o dönemde Haber Türk kanalı gece spikeri arıyordu beni aradılar, çağırdılar, demolar çekildi ve 2 ay sonra Haber Türk’te çalışmaya başladım.

Haber Türk’e sizi çağıran kimdi?

Dönemin genel müdürü Semih Kaya.

O dönemde haberleri sunmak için nasıl ve ne şekilde çalışıyordunuz?

Daha sonra gündüz kuşağına geçtim. Ben hiçbir zaman haberim saat 15.00’da ise 15’deki yayına 12’de gelen bir spiker olmadım. Her zaman 5-6 saat önceden gelirdim işe. Bütün gazeteleri okurdum.

Buradan yola çıkarsak bulunduğunuz noktaya geldiniz?

Bunu çoğu kişi bilmez ama benim Tasavvuf temelim vardır. Dini bilgim vardır, tarihe meraklıyım ve ben Öteki Gündem programı için biçilmiş bir kaftandım ama kıyıda duran bir elmas gibiydim.

cansu 5O elması gün yüzüne kim ya da kimler çıkardı?

Program müdürümüz Hülya Arslan Akoğul ve Medya Grup Başkanımız Mehmet Kenan Tekdağ.

Öteki Gündem programı benimde severek keyifle takip ettiğim programdır. Ve bu programın inanılmaz bir kitlesi var öncelikle şunu sormak istiyorum Öteki Gündem programının ehemmiyetinden bizlere bahseder misiniz?

Öteki Gündem programı Haber Türk televizyonun markasıdır. Bu proje Ciner Holding Medya Grup Başkanı Mehmet Kenan Tekdağ’ın projesidir.

Şunu iddia ediyorum: ‘Öteki Gündem programı Türk televizyonlarında etkinliği en yüksek olan programdır. Ben bizim programımız dışında hiçbir programda görmedim. Konu ne? Ne konuşacaksınız? Gün, dakika sayıyorum program ne zaman başlayacak? Diye soranları. Bunun benim güzelliğimle kesinlikle alakası yok, programın içeriğiyle alakası var. Bizi herkes kucaklıyor, izliyor çünkü biz tek bir kesime hitap etmiyoruz bütün kesimlerin sesi olmaya çalışıyoruz.

Sizin için önemli olan nedir?

Benim için önemli olan tek şey vardır ‘Konuğumun benden razı olması’. Bizim programımıza gelen hocalarımıza ücret vermiyoruz, bizim hatırımızla geliyorlar ve ben o insanlara bilmişlik yapamam Kaan. O insanlar yıllarca okumuş, profesör olmuş ben iki kitap okumuşum ‘bu şöyle olmalı, böyle olmalıydı’ diyemem. Edep diye bir şey var, bazılarında bu eksikliği çok görüyorum. Bazen kendilerini öne atmak için edepsizlik yapanlar var.

Program konularını nasıl buluyorsunuz neye göre karar veriyorsunuz?

Birincisi, hepimiz gündemi çok iyi takip ediyoruz. Öteki Gündemiz biz ama gündemle de evire biliyoruz. Örnekle anlatmak isterim bunu; Nobel ödülü alan gururumuz Aziz Sancar DNA üzerinde yaptığı çalışmadan ötürü bu ödüle layık görüldü. Biz bundan neyi konuşabiliriz? DNA’yı. Bu işin ikinci numarası ise prodüktörümüz Esra Yüksekdağ. Esra Hanım her yayın eviyle irtibatta olan birisidir. Bütün siteleri tarar yeni kitap çıktı mı? Kitapları toplarız, analiz ederiz. Öteki Gündem izleyicisi niş bir kitle, eğitimi var, algısı güçlü bir kitle o yüzden konular ve kitaplar programa nasıl evirilebilir? Bunların beyin fırtınasını yaparız.

Program için nasıl çalışıyorsunuz iş bölümünü nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Haftada en az 4 kitap okuyoruz. Bunda kesinlikle mübalağa yok eksiği vardır ama. Hülya Aslan Akoğlu, Esra Yüksekdağ,  Aynur Coşan ve ben bu okumaları aramızda bölüyoruz. Ben kitabın canını çıkartarak okurum. (Gülerek). Kitapların belli bölümlerini çizerek ve notlar alarak okurum. Sonra biz bunların hepsini bir araya getiririz. Mutlaka okuyoruz. Öteki Gündem programındaki sorular afaki sorular değildir. Objektif olmaya çalışıyoruz. Bizler siyaset üstü insanlarız ve siyasi kimliğimiz asla yok.

Kaç saat çalışıyorsunuz?

Saat sınırı yok işle ilgili. İş bizim hayatımız oldu, hayatımızı işe göre eviriyoruz.

Evli misiniz?

Bekârım. (Gülerek)

Bu ekibin misyonu nedir?

Bu ekibin misyonu, ‘Doğru bilinen yanlışları insanlara öğretmek.’

cansu 3Sizin dışınızda Öteki Gündem programını başarıyla izleyicilere ulaştıran isimler kimler?

Hülya Aslan Akoğlu (Program Müdürü), Esra Yüksekdağ (Prodüktör) Aynur Coşan (Editör), Alper Tulun (Yönetmen), Burak Özdemir (Görsel Direktör)

Esra Yüksekdağ: (Prodüktör): İnsanlar bu programı şunun için çok seviyorlar bilgiye ihtiyaçları olduğu için. Bu tarz konular eskiden konuşulmuyordu o yüzden bu kadar ilgi çekiyor ve en önemlisi bu bilgileri doğru kaynaktan alıyorlar.

İdolünüz var mı?

Ben öğrenciliğimde de şuan çalıştığım işimde de kendi başıma kalıp artılarımı-eksilerimi yazan, kendimi geliştirmek adına kendim üzerinde çok fazla düşünen bir insanım. O yüzden benim idolüm yok. Benim hayattaki hedefim; kendi potansiyelimi en ‘Top’ noktada yakalayabilmek. Senin potansiyelin ne Cansu? Bu soruyu kendime sorarım. Ben bir işi seçiyorsam veya bir işi yapıyorsam Cansu olarak en iyi şekilde, kendi karakterini kaybetmeden, doğallığını kaybetmeden nasıl yaparım? Bu düşüncelere cevap ararım. Ben hep kendimle ilgiliyim, kimseyi takip etmem ve kendim üzerinde çalışırım.

Size karşı sosyal medyadan saldırılar var mı?

Var.  Ciddi ithamlar ve ciddi taciz vardı bazı konularda, ancak mahkemelerden sonra hepsi kesildi. Avukatım bana bu olayların hepsinin tek elden yapıldığını söyledi. Ben eleştiriye gerçekten süper açık bir insanım gelsinler burada yüz yüze konuşalım. İki tür insan var Kaan; ilki fanatikler yani gerçek manada programı izlemeden yorum yapanlar, ikincisi hayatından memnun olmayan, kendi hayatını beğenmeyen, işiyle ve eşiyle mutlu olmayan insan. Bu insan ekrana baktığında yükselen bir değer var bunu sindiremiyor, başkasının mutluluğu onu mutsuz ediyor çünkü bazı kesimdeki insanlarımız başkalarının mutsuzluğundan beslenmeye başladı. Eleştirileri ciddiye alıyorum, hakaretleri değil.

Genel olarak hangi konularla ilgili saldırılar yapıyorlar?

Makyaj ve gözlerim. (Gülerek)

Ben ekranda alımlı olmayı değil akıllı olmayı tercih ediyorum.

Hülya Aslan Akoğlu: (Program Müdürü): Bu program şunun için dikkat çekiyor; Bir konuda uzmanlaşmak çok kolay örnek verecek olursam tarih konusunda uzmanlaşabilirsin, tıp, bilim vs. ama biz her şeyi bilmek zorundayız. Bu işin en büyük zorluğu ve başarısı buradan kaynaklanıyor. Örneğin din konusunu çalışırken ertesi gün genetik bilimi, ertesi hafta Kuantumu öğrenmek zorunda kalıyoruz. Cansu herkesten farklı olarak şunu keşfetti: ‘Konuları belirleyip hazırladıktan sonra internetteki forumları inceleyerek insanların en çok neleri tartışıp neleri öğrenmek istediğini analiz ediyor bu çok önemli. 

Esra Yüksekdağ: (Prodüktör): Cansu çok çalışkan bunu bir kez daha belirtmek istiyorum. Bu çalışkanlık kesinlikle göstermelik bir çalışkanlık değil.

cansu 6Çok merak ettiğim bir konudur. Uzaylılar var mı?

Vallahi bilemiyorum Kaan. (Gülerek) Varsa da bize yetişmez her halde. Haktan Akdoğan’la konuştuğum vakit uzaylıların varlığına inanıyorum ama kendi dünyama döndüğüm vakit olsa ne olur olmasa ne olur diyorum. (Gülerek)

Programda yapacağınız değişiklikler olacak mı?

Öteki Gündem programı mutlaka benim hayat felsefeme göre evrim geçirecektir. Bu ekibin en önemli özelliği her zaman bir başka şey yaratmak. Mesela, programı açtığımda eskiden oturuyordum, şimdi ayakta açıyorum belki ileriki dönemlerde koşarak açarım. O an benim içimden koşmak gelirse gerçekten koşarım hiçte umurumda olmaz. Evet değişiklikler mutlaka olacaktır.

Hülya Aslan Akoğlu: (Program Müdürü): Son olarak şunu eklemek istiyorum önümüzdeki aylarda futbol ve spor tarihi üzerine bir program yapacağız. Geçmişten günümüze Türkiye’de ve dünyada unutulmaz futbol sahnelerinin, maçlarının yer aldığı çok keyifli bir program gerçekleştireceğiz.

Saygılarımla…

KAAN İLHAN

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay Kerimoğlu transfer olunca daha da...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı Jailson, Gustavo ve Ozan ile...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

Benzer Konular