https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BU SENE AVRUPA’DAN NBA’E GİDEN YILDIZLAR

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2NBA’e son yıllarda giden Avrupalılar’ın çıkış yapamamasının en önemli nedeni olarak Avrupa’da yeteri kadar oynamamış olmalarını görüyorum. Jan Vesely-Donatas Motiejunas örneklerinde net bir şekilde görüldüğü gibi, önemli bir Avrupa kariyerine sahip olabilecekken acele edip NBA’e gitmek hüsranla sonuçlanabiliyor. Bu yıl Vesely-Motiejunas’ın aksine Avrupa’da daha fazla vakit geçirip NBA’e giden oyunculara göz atalım…
            RUDEZ7 – Damjan Rudez: 2008’de katıldığı NBA Draft’ında seçilemeyen 28 yaşındaki Hırvat Rudez, Indiana Pacers’la sözleşme imzaladı. Rudez’i Hırvatistan Milli Takımı dışında fazla üst seviyede göremedik, geçen yıl Zaragoza’da iyi bir sezon geçirdi. 2.03’lük boyu ve98 kg ağırlığıyla farklı pozisyonlarda oynayabilen bir oyuncu. Pacers bench’ine derinlik katacağı şüphesiz. Çok önemli bir dış şut tehdidi olduğunu not edelim.
6 – Erick Green: 2013 Draft’ında Utah Jazz tarafından 46.sırada seçilen Erick Green yaz liginde Jazz takımını etkileyemedi ve Siena ile bir yıllık sözleşme imzalamıştı. Siena’nın dağılmasıyla birlikte Denver Nuggets’a transfer oldu.
            1.91 cm boyundaki Green’in transfer döneminde adı Beşiktaş’la da anılmıştı. Sezon başında iyi bir Euroleague sezonu geçirmeyen Green Siena’nın tur atlayamamasındaki en önemli oyuncuydu diyebiliriz. Sezon ortasından sonra toparlanan Green takımının İtalya Ligi finaline ulaşmasında önemli rol oynadı, Hackett-Haynes değişikliği de onun işini kolaylaştırdı diyebiliriz.
LUCAS5 – Lucas Nogueira: Brezilyalı pivot 2013 NBA Draft’ında 16.sıradan Boston Celtics tarafından seçilmişti. Draft’ten sonra Estudiantes’le NBA çıkış hakkı olan iki yıllık yeni sözleşme imzalayan Lucas birinci yıldan sonra NBA’e geçti. ‘Salmons takası’nda hakları Toronto Raptors’a geçti ve Temmuz’da Raptors Brezilyalı’yla sözleşme imzaladı.
            22 yaşındaki Lucas etkileyici bir fiziğe sahip, 2.13 boyunda olan Lucas 100 kgağırlığıyla ne fazla ağır, ne de zayıf. Geçtiğimiz sezon İspanya Ligi’nde sadece maçların yarısına çıkabildi, pota altında çok yüzdeli skor üretiyor ve Avrupa’nın en fazla blok yapan uzunlarından biri.
            4 – Joey Dorsey: Üç farklı takımda NBA’de oynayan Dorsey 2011 Lokavtı sonrası Avrupa’ya transfer oldu, Avrupa’da dört farklı takımın formasını giyen Dorsey 2012’de Olympiakos’la Euroleague şampiyonu olmuştu, Avrupa kariyerini İspanya Ligi şampiyonluğuyla tamamladı ve tekrar Houston’a gitti. Dorsey Avrupa’da önemli bir kariyer yaptı, özellikle geçen sezon Barcelona’da ribaundlarda ve bloklarda öne çıktı, önemli bir pick-and-roll tamamlayıcısı olduğunu gösterdi, serbest atış çizgisindeki sorunu da olmasa Avrupa’nın en iyi pivotu olabilirdi.
            MIROTIC3 – Nikola Mirotic: 2011 NBA Draft’ında 23.sıradan Rockets tarafından seçilen Mirotic üç yıl sonra Chicago Bulls formasıyla lige adım atacak. Son üç yıldır Real Madrid takımının önemli parçası olan Mirotic takımıyla Euroleague’i kazanamadı ama önemli başarılara imza attı. İspanya Milli Takımı’ndaki yerini Serge Ibaka’ya bıraktı. Euroleague’de geçtiğimiz sezon kariyerinin en iyi yılını geçiren Mirotic fiziğinden beklenmeyecek derecede istikrarlı serbest atış isabeti buluyor. NBA kariyerine başlarken Gasol-Noah-Gibson’la forma mücadelesi verecek ve ilk sezonunda az süre alacağını düşünüyorum.
            2 – Kostas Papanikolaou: 1990 doğumlu Yunan oyuncu için ‘Ivkovic markalı’diyebiliriz. 2.06 boyundaki Kostas gençler kategorilerinde daha çok pota altı oyuncusu olarak kullanılırken, Ivkovic’in Olympiakos’unda üç numara olarak oynatılmaya başlandı. 2012-13 yıllarındaki Euroleague şampiyonluklarında takımın önemli parçalarından biri olan Kostas özellikle 2013’te kariyerinin en iyi sezonunu geçirdi. 2013’teki performansıyla Barcelona’ya transfer olan Kostas İspanya’da aradığını bulamadı ve yeni sezonda Dorsey’le beraber Houston Rockets’ın yolunu tuttu. Houston’da Parsons’ın ayrılmasından sonra Ariza’yla beraber üç numaradaki boşluğu doldurmaya çalışacak, oyun tarzı olarak az da olsa Vesely’ye benzetebiliriz, umarım Vesely gibi dört numara olarak kullanılmaya çalışılıp ziyan edilmez.
BOGDANOVIC1 – Bojan Bogdanovic: 2011 Draft’ında 31.sıradan seçilen Bojan da NBA kariyerine üç yıl sonra başlıyor. Heat tarafından seçilen Bojan ilk NBA maçına Brooklyn Nets formasıyla çıkacak. Son üç yıldır Fenerbahçe Ülker formasıyla yakından izlediğimiz Bojan Bogdanovic önemli fiziksel avantaja sahip. 2.03’lük boyuyla 2-3 numaralı pozisyonlarda oynuyor ve süratli bir oyuncu. Geçtiğimiz sezon Top16’deki istikrarsız performansı haricinde takıma önemli katkı verdiğini söyleyebiliriz, özellikle pas yeteneklerini geliştirdi. Serbest atış çizgisinden de başarılı olan Bojan’ın NBA’de başarılı olacağına inanıyorum. Bojan’ın en çok sıkıntı çektiği konu, liderlik konusu. Nets’de Deron-Johnson ikilisi varken ipler Bojan’a verilmeyecek, bence bu da onun yararına, beklentiler arttığında Bojan istikrarsız oynayabiliyor.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular