https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BU KEZ OLMADI

Okunması Gerekenler

BU KEZ OLMADI

İki kişi sürekli aynı fikirdeyse biri gereksizdir. Nokta..!

Bir kaç kişinin bir araya gelip yapmış olduğu toplantıdan Crespo’yu satalım, Lincoln’ü yollayalım, King’in sözleşmesini askıya alalım; Zajc ve hocanın asla kullanmayacağı Kent kalsın diye bir karar çıkabileceğine ben ihtimal vermiyorum. Bu ancak kişisel bir karar olabilir, ortada bir fikir birliği varsa da bir kişi hariç hepsi gereksiz kişidir, futbol dehası o bir kişi kimse söylesinler ismini de heykelini dikelim.

King, Lincoln ve Crespo katkı sağlayabilecek oyuncular, Emre’yi yollamanın gereksizliğini ve Serdar Dursun’un tekrar gelişini tartışmaya gerek bile yok. Velev ki King yerine yarın Kent’in sözleşmesi askıya alındı, o zaman da Kent’in ne işi var Avrupa kadrosunda diye sormazlar mı?

Niye yazıyorum, şu “ara transfer” dönemi çok konuşulabilir sezon sonu, söz uçar yazı kalır.

Bu kadro yeterli, her bölgede en az 2 alternatifli kadro var diyenler olacaktır, bugüne kadar ne verdiler diyenler de olacaktır ama yetmez.

Niye yetmez? Malum takımı sezon sonuna kadar ittirirler, bu saatten sonra maç kaybetmez, belki de şampiyonu averaj belirler, o yüzden yetmez. Artık kazanmak da kesmez, averaj da kasmak lazım.
Bugünkü Alanyaspor maçına da bu gözle bakıyordum açıkçası, yani hem puan, hem de skor..

Fred’siz bir 11’den ideal diye bahsedilmez ama diğer 10 futbolcunun ideal olduğunu söyleyebilirim bugünkü kadroyla alakalı.

Alanyaspor topu kalemden ne kadar uzak tutabilirsem o kadar iyi mantığıyla orta yuvarlağın az ötesinde stoperlerin pas bağlantılarını koparacak şekilde presle başladı maça ve planlar da tuttu, ilk 10 dakika geçildiğinde Fenerbahçe henüz pozisyona girememişti.
Maçın kolay olmayacağı aslında ilk 10 dakikada kendini belli etmişti, böyle zamanlarda en azından gol yememen gerekiyor ve Fenerbahçe golü yiyince maç iyice zora girdi..

Alanyaspor Fenerbahçe’nin oyun boyunu kısalmasına elinden geldiğince izin vermedi ve başarılı da oldu..

Rakip bu şekilde oynadığında pas ritmini artırmak da yetmiyor, başka şeyler yapmak lazım sahada. Orta sahayı pasla geçemiyorsan topla geçeceksin..

Kiminle geçeceksin? Krunic’le mi? Hadi canım sen de. Adam sadece tek pas oynuyor. Türkiye’deki futbol kaos futbolu, oyun doğaçlama, bu tarz adamlar bekleneni veremez demiştik..
Yük İsmail’e bindi, o da saçmaladı.

İlk yarının kalan bölümünde Fenerbahçe maçı zorlasa da Cengiz’in yararlanamadığı bir pozisyon dışında etkili olamadı. Sağlı sollu ortalar hep karşılandı. Szymanski konusundaki düşüncemi de biliyorsunuz, negatif, topla becerisi yok, Dzeko ağır, Krunic düz topçu, İsmail’in kapasitesi belli, sonuç normal. İlk yarı çok gergin geçti, her iki takım da çok sarı kart gördü,

İsmail Kartal’ın farklı bir şey yapması lazım. Fenerbahçe orta sahayı geçmekte çok zorlandı, oraya bir çözüm gelmeli diye düşündüm, Cengiz değil de Krunic oyundan alınıp Tadić 10 gibi oynasa, İrfan sola geçsin diye düşündüm ama İsmail Kartal orada bir sorun görmemiş olacak ki ezber değişikliğini yapıp İrfan Can-Cengiz yaparak başladı.

Şimdi şöyle söyleyeyim, elinde bir Lincoln olsa sol beke de koyarsın, orta sahaya da. Emre böyle maçlarda defans dengesini bozar.

Neyse maça geleyim tekrar, ikinci 45 dakikanın hemen başında Djiku’nun duran topta yere indirilmesiyle kazanılan penaltıyı Tadić güç bela içeri atınca Fenerbahçe bir nebze olsun rahatlamış oldu. Açık konuşmak gerekirse bu maçı penaltı çözer diye de sosyal medya hesabımdan yazdım..

Fenerbahçe golün moraliyle tekrar coşkusunu yakaladı ve Mert’in çok güzel ortasına Dzeko aynı güzellikte kafayı vurunca Fenerbahçe çok kolay bir şekilde aradığı skoru buldu ama koruyamadı.

Kendi yarı sahasından hızlı çıkan Alanya Augusto’nun uzaktan vuruşuyla beraberliği yakaladı..

Maksat suçlu aramak değil, adam zaten dışarıdan vurdu ama o orta sahanın bu kadar kolay gecikmesi sorgulanmalı..

İlk golde de 4’e 4 kaldılar ceza sahasında, bu da sorgulanmalı..

İsmail Kartal’dan İsmail-Batsuhayi hamlesi geldi ama bana göre yanlış, alan parselleyen bir oyuncu İsmail, ciğeri de sağlam.

Kalan dakikalarda Fenerbahçe’nin baskısını izledik, Ertuğrul’un kritik kurtarışlarını izledik. Aslında hep alışkın olunan manzara..

85.dakikada İsmail Kartal’dan sürpriz bir hamle geldi, Kent-Dzeko değişikliği. Denize düşen yılana mı sarılır desem, ne desem bilemedim..

Fenerbahçe kalan dakikalarda gol kaçırmaya devam edince puan kaybı kaçınılmaz oldu..

Biz bu konuları çok konuştuk, ligin ikinci yarısının çok zor geçeceğini, öyle bol gollü galibiyetlerin gelmeyeceğini söyledik.
Bu orta saha Fred’in yokluğunda motoru indirir dedik.

Krunic yanlış tip oyuncu dedik..

Sen kümede kalmaya oynuyor değilsin, 3 takviye yapıyorsun, 3 tane defans oyuncusu alıyorsun, iş mi bu? Yine gol yiyorsun..

Bütün sezon oynatmadığın Kent’ten böyle bir maçta mucize bekliyorsun.

Livaković’in güven vermediğinin sürekli altını çizdik..

Ve en önemlisi İsmail Kartal’ın B planının olmadığına vurgu yaptık. Oyuncuya dayalı bir hoca, son viraj tecrübesi yok ve kaprisli göründüğünün aksine. Kent’e resmen mobbing yaptı, bugün kurtarıcı diye oyuna alıyor, benim gözümde Kent’in oyuna girdiği anda İsmail Kartal’ın Fenerbahçe kariyeri bitmiştir.. Ali Koç Nordsjaellend maçında İsmail Kartal’la bu işin yürümeyeceğini görmeliydi..

Bugün yine B planının olmadığını gördük, Szymanski Mert Hakan değişikliği bile yapamadı..
Lig daha çok uzun ama kendi sahasında bu kadar kolay puan dağıtan takım şampiyon olamaz. Yazımın başında belirttiğim futbol dehası için 2 adayım var, ikisi de seneye yok nasıl olsa, o yüzden ismi lazım değil. Ite kaka buraya kadar, sigara tiryakisi oldu Fenerbahçe taraftarı haftalardır..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrnoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular