https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BU KADAR

Okunması Gerekenler

Ekonomi kitaplarında ne kadar terim varsa uygulamalı öğreniyoruz, hiper enflasyonu öğrendik, enflasyon içinde durgunluk manasına gelen stagflasyon kapıda, yakında onu da uygulamalı öğrenecek yurdum küçük esnafı ama daha bitmedi başka flasyonlar da var.

Shrinkflasyon var mesela, bu ürünün miktarını azaltarak aynı fiyattan satma çakallığı, yurdum fırıncı camiası bunun adeta kitabını yazmıştır.

Skimpflasyon da var, bu da ürünün miktarını değil de kalitesini düşürme çakallığı ki bunu yapmayan yok, bilerek mi yapıyor, bilmeyerek mi yorumu size bırakıyorum ama bunu Ali Koç da yapıyor, miktardan taviz vermeden oyuncu kalitesini düşüre-düşüre sıradan bir takımı Fenerbahçe taraftarına yıldızlar topluluğu diye yedirmeyi başardı. Bilerek mi bilmeyerek mi dedim ben artık Ali Koç’un iyi niyetinden şüphe ediyorum, şu an takımın puan tablosundaki konumu da, rakibin kadrosu da bu işlerin Samet, Haji Wright vs ile çözülebilecek şeyler olmadığını bas-bas haykırıyor, çok daha fazlası lazım. Bugün kazanmış olsan da yarın kaybedersin, Antep deplasmanında bunu yine hissettim.

Jesus bugün 4’lü savunmaya dönmüş ama akıllanmış falan demiyorum yine 3’lü oynayıp bir tokat daha yiyeceğinden şüphem yok. Samet ilk maçta 11’e girmiş, bence risk. Ferdi sağ bek, Alioski sol bek. Osayi’yi savunmada ve top taşırken çok beğeniyorum ama ofansta hiç beğenmiyorum, bekleri beğendim. Arao kaçak güreşiyor, Crespo da Fenerbahçe’de 8 oynayabilecek kalitede değil, bu ikili bence iş yapmıyor. Emre Mor’a her zaman okeyim, MHY sürpriz yumurta yorum yapmıyorum ama lazım bir oyuncu ve ileride Valencia-Batshuayi ikilisiyle başlamış. Hoca bir de böyle görmek istemiş olabilir ama King çok formdaydı, biraz yadırgadım..

Öte yandan bu ligi yıllardır takip eden bir futbolsever olarak şunu iddia ediyorum, 3 büyüklerin formatı bu değil, tek santrforlu sistem ve bu adamlardan hiç biri oynayamaz bunu, bir tane Vincent Jansen bulsan yeterdi.

Maça gelince sezonun en kötü oyunlarından birini oynadı Fenerbahçe, 3-4 pası üst üste yapamadı oyuncular desem yeri var. Galatasaray maçının ardından daha agresif bir Fenerbahçe beklemiştim ama morali bozuk bir takım havası vardı..

Maç dengeli başladı, pozisyonsuz başladı ama Günay-Ertuğrul işbirliğinde Valencia’ya hediye edilen gol Fenerbahçe için ikramiye oldu.

Antep takımı golden sonra maça biraz daha ağırlığını koydu, Kitsiu ve Markoviç’le Alioski’nin kanadından zorladılar, 3-4 tane net diyebileceğim tehkili atakları oldu, özellikle Ferdi’nin kestiği atak çok önemliydi, 2 tane de Altay’ın kurtardığı gol var..

Rakibin üstüne geldiği maçlarda çabuk ve hızlı bir şekilde hücuma çıkmak lazım, hoca da zaten böyle bir taktik içinde Batsuhayi’yi orta sahaya yakın bir yerde görevlendirmiş ama duvar olamadı, ataklar da başlamadan bitti. Mert Hakan orta saha özellikleri olan bir oyuncu, bence hem kanatlarda hem de orta sahada oyuna teknik ve akıl koyduğunu söyleyebilirim ama etkisinin fazla olmadığını sadece önümüzdeki maçlar için umut verdiğinin altını çizeyim..

Ben sağda Ferdi, solda Alioski ve Emre’li düzeni seviyorum, ilk 11’in 3 ası ama bugün Ferdi hariç etkili olamadılar, moral bozukluğu haricinde Batsuhayi’nin etkisizliği düzeni bozdu, rakibe baskı da kuramayınca bu görüntü normal bir hal alıyor..

Samet için de bir kaç kelam edelim, 2.2 Milyon Euro’ya Kim Min Jae’yi transfer ettikten sonra Samet için konuşulan rakam hakikaten çok astronomik geliyor, ilk maçında sırıtmadı, rahattı, ayağı Serdar Aziz’in daha temiz gibi geldi..

2. Yarı da her iki takımda silkinmiş olarak sahadaydı, karşılıklı ataklar izledik, Fenerbahçe Valencia ile bir gol kaçırdı daha doğrusu Emre’nin orada vurması lazımdı, Emre harcadı bana göre, 1 dk sonra da kalesinde golü gördü ve maç başka bir hale büründü..
Jesus Emre dahil 5 oyuncu birden değiştirdi, 10 kişi kalan rakip etten bir duvar ördü ama pozisyon anlamında pek bir şey değişmedi ama maçın son bölümünde Fenerbahçe baskısını iyice artırdı, Valencia inanılmaz bir gol kaçırdı ama bir kaç dakika sonra Rossi’nin getirdiği topta zor pozisyonda uzatma dakikalarında golü attı ve Fenerbahçe’yi ipten aldı.
İşte maçın ana fikri Valencia’nın atamadığı göldür, attığı değil. Maç boyunca yokları oynayan Batsuhayi’dir, skor 1-1’ken artistik röveşata deneyen Serdar Dursun’dur ve 10 numarasız oynamaya çalışıp Crespo’dan Alex performansı bekleyen Jesus da maçın yardımcı fikridir.
4’lü savunma eyvallah ama orta sahaya biraz teknik katmak, akıl katmak şart klasik bir 10 numara istemiyorsan bile. Crespo-Zajc-MHY geçen sezon bunu sağlamıştı, bu sezon da Arda sağlamalıydı. Bu takımın hala santrforu yok ve bu takımın en iyi kanat oyuncusu Rossi, beğenin beğenmeyin Rossi ama Rossi de bu kadar, Fenerbahçe kadrosu da bu kadar zaten, başına Klopp’u da koysan bu kadar..

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

AMATÖRCE

Yedigimiz iki gol de olacak iş değil. İlkinde ortada fol yok yumurta yok. Rakibin ne baskısı var ne pozisyonu....

Benzer Konular